Wykończenie schodów: wykładzina dywanowa i elastyczna na schody wewnętrzne
Możliwości aranżacji i wykończenia schodów żelbetowych jest sporo. Czy wykładziny na schody są dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy!
O sposobie ich wykończenia mogą zadecydować miejsce usytuowania schodów i ich forma. W schodach widocznych na wprost nie widać boku biegu z jego charakterystycznym schodkowym rytmem. Warto więc wyróżnić stopnie przez wyraźne cofnięcie podstopnicy, czyli pionowej ścianki stopnia i wyeksponowanie noska stopnicy. Ciekawy efekt da zróżnicowanie kolorów na pionowych i poziomych fragmentach stopni. Doda schodom lekkości, zwłaszcza gdy zestawi się ciemne stopnice z jasnymi podstopnicami. W schodach oglądanych głównie z boku można mocno zaznaczyć łamaną linię stopni, uzyskując wyraźny efekt plastyczny.
Przeczytaj też:
Wykończenie schodów żelbetowych to wyzwanie i pole popisu dla inwestorów. Można wykończyć schody okładziną z drewna i wtedy będą wyglądać jak schody drewniane. Można ceramiką, a nawet szkłem. My podpowiadamy, jak wykończyć schody wykładziną.
Jak powstaje konstrukcja?
Żelbetowa konstrukcja schodów powstaje zazwyczaj w ramach wznoszenia stanu surowego domu. Buduje się deskowanie, układa w nim zbrojenie i wypełnia formę mieszanką betonową. Żeby schody można było bez problemu wykończyć, konstrukcja powinna być zrobiona dokładnie. Szalunek przyszłych schodów musi być mocny i stabilny, a także dobrze podparty, aby mieszanka go nie zdeformowała. Zanim ekipa wykonawcza zacznie budować formę na schody, musimy wiedzieć, jakim materiałem będą wykańczane stopnie, a także podłogi, z którymi będą się stykały. Trzeba to uwzględnić podczas rozliczania wysokości stopni, zwłaszcza pierwszego i ostatniego.
Autor: Piotr Mastalerz
Może być mocowana z boku biegu lub do stopni. Powinna być przytwierdzona nie tylko stabilnie, ale i estetycznie.
Cicha wykładzina dywanowa na schody
Jednym z materiałów wykończeniowych schodów są wykładziny. Ten materiał wygląda miękko i przytulnie. Na schody należy wybierać najmocniejsze wykładziny, o najwyższym współczynniku odporności na ścieranie. Znajdziemy takie w kolekcjach wykładzin hotelowych lub przeznaczonych do innych obiektów użyteczności publicznej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet na nich po pewnym czasie pojawią się przetarcia na brzegach stopni. Na schody nadają się wykładziny dywanowe wykonane z włókien polipropylenowych lub poliamidowych, które mają krótki włos albo dość płaski splot, na przykład pętelkowy. Po tak wykończonych schodach miło będzie chodzić nawet na bosaka. Minusem tego rozwiązania jest to, że schody trzeba będzie często odkurzać.
Przeczytaj też:
Wykładzina elastyczna na schody: praktyczniej i trwalej
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie obłożenie stopni wykładziną elastyczną , np. z PCW lub kauczuku, choć nie zapewni to tak estetycznego rozwiązania jak w przypadku wykładzin dywanowych. Materiały te mocuje się do podłoża klejami do wykładzin. Prosty bieg można wykończyć odpowiednio dociętym na długość pasem wykładziny. W takim wypadku brzegi stopni dobrze jest wyoblić, żeby wykładzina ładnie się w tym miejscu ułożyła i szybko nie przetarła się lub nie pękła. To jest również bardzo estetyczne rozwiązanie, bo bieg schodów jest jednorodny.
Na schodach o bardziej skomplikowanym kształcie wykładzinę można przyklejać w kawałkach dociętych na wymiar stopni i podstopnic. Wymaga to jednak wykończenia krawędzi specjalnymi listwami z PCW lub metalowymi. Cokoły przy schodach z wykładziną dywanową można wykonać z innego materiału, na przykład drewna lub profili z MDF. Są specjalne listwy przypodłogowe do wykładzin, ale docinanie ich i łączenie wzdłuż biegu może się okazać kłopotliwe.
Pamiętajmy! Ponieważ wykładziny są cienkie i miękkie, podłoże pod nimi musi być idealnie gładkie. Wszelkie nierówności należy przeszlifować. W przeciwnym wypadku będą one wyczuwalne pod stopami podczas chodzenia po schodach.