Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi: mozaika kamienna
Mozaika kamienna to materiał wykończeniowy, który ze względu na dobre parametry techniczne można układać zarówno na ścianach, jak i na podłogach, nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu. Zobacz, czym charakteryzują się mozaiki kamienne.
Do stworzenia mozaiki kamiennej zazwyczaj używa się kamieni często obecnych w architekturze – marmuru, trawertynu, kwarcu, łupku, które są odpowiednio cięte, obrabiane i polerowane. Bardzo popularne są również mozaiki składające się z obłych kamyków rzecznych. To naprawdę szeroka gama produktów. Mogą to być: dekory, płytki mozaikowe lub parkiety.
Do mocowania mozaiki z kamieni naturalnych najlepiej używać białych klejów i spoin do płyt z kamienia. Pozwoli to dobrze je zamocować i uniknąć przebarwień pochodzących z szarej zaprawy klejowej. Mocowanie mozaiki odbywa się tak samo jak w przypadku mozaiki gresowej i zwykłej szklanej.
Zobacz także:
- Mozaika: jaki rodzaj mozaiki wybrać
- Mozaika: gdzie stosować mozaikę ceramiczną a gdzie mozaikę gresową
- Pomysł na wykończenie: mozaika szklana
Zobacz galerię: Mozaika kamienna - inspiracje
Autor: Dunin
Mozaika kamienna: gdzie układać?
Ze względu na dobre parametry techniczne mozaiki kamienne można układać zarówno na ścianach, jak i na podłogach, nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu. Można też wykonywać z nich niewielkie wzory, na przykład rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy (płytki ceramiczne, drewniane deski parkietowe).
Pamiętajmy! Gdy wybieramy mozaikę kamienną powinniśmy zorientować się we właściwościach konkretnego materiału. Poprzez odpowiednia pielęgnacje i impregnację kamienia naturalnego będziemy się cieszyć jego pięknem przez wiele lat.
Ceny mozaiki kamiennej
W zależności od rodzaju użytego kamienia ceny za mozaikę wahają się od kilkunastu złotych za sztukę. Dla bardziej wymagających klientów producenci – głównie azjatyccy – mają w ofercie mozaiki z kamieni półszlachetnych, na przykład oka tygrysa, piasku pustyni, nocy Kairu czy macicy perłowej. Ich ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy.