Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi: mozaika kamienna

2020-10-21 11:01 Monika Gibes, Redakcja Murator.pl
Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi: mozaiki kamienne
Autor: Dunin

Mozaika kamienna to materiał wykończeniowy, który ze względu na dobre parametry techniczne można układać zarówno na ścianach, jak i na podłogach, nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu. Zobacz, czym charakteryzują się mozaiki kamienne.

Do stworzenia mozaiki kamiennej zazwyczaj używa się kamieni często obecnych w architekturze – marmuru, trawertynu, kwarcu, łupku, które są odpowiednio cięte, obrabiane i polerowane. Bardzo popularne są również mozaiki składające się z obłych kamyków rzecznych. To naprawdę szeroka gama produktów. Mogą to być: dekory, płytki mozaikowe lub parkiety.

Do mocowania mozaiki z kamieni naturalnych najlepiej używać białych klejów i spoin do płyt z kamienia. Pozwoli to dobrze je zamocować i uniknąć przebarwień pochodzących z szarej zaprawy klejowej. Mocowanie mozaiki odbywa się tak samo jak w przypadku mozaiki gresowej i zwykłej szklanej.

Zobacz także:

Zobacz galerię: Mozaika kamienna - inspiracje

Mozaika kamienna: gdzie układać?

Ze względu na dobre parametry techniczne mozaiki kamienne można układać zarówno na ścianach, jak i na  podłogach, nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu. Można też wykonywać z nich niewielkie wzory, na przykład rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy (płytki ceramiczne, drewniane deski parkietowe).

Pamiętajmy! Gdy wybieramy mozaikę kamienną powinniśmy zorientować się we właściwościach konkretnego materiału. Poprzez odpowiednia pielęgnacje i impregnację kamienia naturalnego będziemy się cieszyć jego pięknem przez wiele lat.

Ceny mozaiki kamiennej

W zależności od rodzaju użytego kamienia ceny za mozaikę wahają się od kilkunastu złotych za sztukę. Dla bardziej wymagających klientów producenci – głównie azjatyccy – mają w ofercie mozaiki z kamieni półszlachetnych, na przykład oka tygrysa, piasku pustyni, nocy Kairu czy macicy perłowej. Ich ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE