Mozaika ceramiczna i mozaika gresowa - gdzie można je stosować?

2020-10-21 10:59 Monika Gibes, Redakcja Murator.pl
Mozaika ceramiczna Raw Decor
Autor: Raw Decor Mozaika ceramiczna w kuchni

Mozaika gresowa ma podobne właściwości jak płytka gresowa. Mozaika ceramiczna jest bardziej nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Mozaikę gresową natomiast możesz zastosować również na zewnątrz.

Mozaika wykorzystywana była od tysięcy lat, by ozdabiać różnego rodzaju pomieszczenia. Raz była modna, raz traciła na popularności. Mozaika to drobne kafelki ceramiczne albo szklane naklejone na prostokątne lub kwadratowe odcinki siatki. Siatkę taką nakleja się na ściany, żeby nie trzeba było każdej z kosteczek mocować osobno. Mozaiki świetnie nadają się do wykańczania powierzchni zaokrąglonych. Pod tym względem żadne płytki im nie dorównują. Obecnie chętnie używane są na ścianach, czy na podłogach. Niemal każda fabryka płytek ceramicznych stara się o to, aby do większości serii zaoferować odpowiednio dobraną mozaikę.

W zależności od tego, z jakiej ceramiki – gresowej czy nie – są wykonane elementy mozaiki, może ona być stosowana na zewnątrz lub tylko we wnętrzach. Wynika to z tego, że mozaika zachowuje takie parametry, jakie posiadałaby duża płytka z tego samego materiału.

Galeria zdjęć: mozaika ceramiczna - inspiracje

Mozaika ceramiczna i mozaika gresowa: gdzie je stosować?

Mozaika gresowa, czyli mozaika zrobiona z masy gresowej, jest odporna na ścieranie oraz cykle zamrażania i rozmrażania. Ma podobne właściwości jak kafelki kamienne. Można więc stosować ją na zewnątrz (np. na tarasach). Jeżeli natomiast wyprodukowano ją ze zwykłej poszkliwionej masy ceramicznej, jest mocno nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Mozaika gresowa sprawdzi się także w miejscach narażonych na ścieranie powierzchni, np. w wyniku dużego natężenia ruchu.

Mozaika ceramiczna nie powinna być stosowana w pomieszczeniach mokrych i na zewnątrz budynków. Natomiast świetnie nadaje się na ściany w kuchniach i łazienkach oraz na podłogi w pomieszczeniach prywatnych, które nie mają stałego kontaktu z zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Galeria zdjęć: mozaika gresowa - inspiracje

Mozaika ceramiczna: ceny

Do montażu mozaiki ceramicznej używa się zaprawy, jaką zwykle klei się płytki ceramiczne. Mozaiki ceramiczne kosztują od 30 zł/szt. Ich cena zależy od rodzaju ceramiki, wielkości kostek i ich kształtu. Przykładowi producenci mozaiki ceramicznej: Cottoveneto, Villeroy & Boch, Cersanit, Paradyż, Nowa Gala, Tubądzin, Ardea, Dunin, Raw Decor.

Mozaika gresowa: ceny

Gres to opcja trochę tańsza od mozaiki kamiennej. Jeżeli zależy nam na efekcie kamienia, a chcemy trochę zaoszczędzić to mozaika z gresu jest dobrym pomysłem. Ceny za sztukę zaczynają się od ok. 30 zł.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Fae
|

Nie miałam pojęcia, że jakoś specjalnie rozgranicza się mozaiki i robiąc projekt układu płytek w łazience w power net podchodziłam do tego z punktu widzenia, co mi pasuje. Mam nadzieję, że nie skończy się to jakąś katastrofą:/