Łączenie barw w jednym pokoju. Jak umiejętnie łączyć kolory w aranżacji wnętrz?

2021-03-17 13:13

Łączenie barw w jednym pokoju to pole do eksperymentowania. Jednak tylko osoby o niezwykłym wyczuciu koloru mogą sobie pozwolić na dowolność. Tym, którzy nie są ekspertami w tej dziedzinie, podpowiadamy, co robić, aby łączenie kolorów, mieszanie barw ciepłych z zimnymi czy różnych odcieni, aby uzyskać interesujący efekt.

kolory
Autor: Michał Skorupski Komponowanie wnętrza powinno polegać na umiejętnym łączeniu kolorów. Odpowiednie zestawienie kolorów we wnętrzu wymaga albo dużego wyczucia, albo znajomości reguł

Kolor we wnętrzu ma bardzo istotny wpływ na naszą przestrzeń. Wpływa na charakter, nastrój i postrzeganie otaczającej nas przestrzeni. Aby świadomie operować kolorem, należy poznać jego właściwości. Zastosowanie określonego koloru w pomieszczeniu należy uzależnić od przeznaczenia tego pomieszczenia, jego funkcji, wielkości, a także od natężenia światła. Dzięki oddziaływaniu kolorów można wizualnie korygować proporcje pomieszczeń. Komponowanie wnętrza powinno polegać na umiejętnym łączeniu kolorów.

Malowane salonu - co potrafi nowoczesna farba

Kolory ciepłe czy zimne - wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Wybór temperatury wiodącego koloru wpływa na to, jak postrzegamy przestrzeń. Klimat wnętrza można kształtować poprzez wybór barw ciepłych luz zimnych. Zimne kolory (takie jak zielenie, błękity, fiolety, szarości) - zwiększają ją optycznie, kolory ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie, brązy) - zmniejszają, czyniąc bardziej przytulną.

Kolory ścian potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych.

Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone kolory, tym wydają się bardziej odległe.

Przeczytaj też:

Koło barw, czyli umiejętne łączenie kolorów we wnętrzu

Znajomość sprawdzonych zasad łączenia kolorów ułatwi osiągnięcie interesującego efektu i uchroni przed popełnieniem błędów. Umiejętne zestawienie kolorów może sprawić, że każdy z nich w towarzystwie będzie wyglądał lepiej niż solo. Do objaśnienia sposobu zestawiania barw wykorzystywane jest tak zwane koło barw, w którym są one ustawione zgodnie z porządkiem widma tęczy. Podstawowa wersja koła barw składa się z 6 kolorów. My uwzględniliśmy także barwy pochodne.

Barwy podstawowe w kole barw to:

  • niebieska,
  • czerwona,
  • żółta.

Barwy pochodne (wtórne):

  • fioletowa,
  • pomarańczowa
  • zielona.

Powstają przez zmieszanie par kolorów podstawowych, np. zielona to pochodna niebieskiej i żółtej. Dalsze barwy pochodne powstają ze zmieszania koloru podstawowego z sąsiadującym z nim kolorem wtórnym. I tak barwa turkusowa to połączenie niebieskiego z zielonym, a karminowa to wynik zmieszania fioletu i czerwieni. Wykorzystaj koło barw do tworzenia barwnych zestawień, co pozwoli ci uniknąć kolorystycznych gaf. Kolory biały, szary i czarny – nieobecne w tęczy – pasują do wszystkich barw.

Koło barw, czyli jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Koło kolorów
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Koło kolorów: tetrada. Zestawienie czterech kolorów, które na kole barw stanowią wierzchołki prostokąta (w tym rzecz jasna zawiera się także kwadrat). W rzeczywistości są to dwie komplementarne pary. Przykładowo kombinacja pomarańczowoczerwonego i niebieskozielonego oraz żółtopomarańczowego i niebieskofioletowego

Harmonijne zestawienia kolorów 

Harmonia monochromatyczna wykorzystuje jedną barwę, która jest zróżnicowana najwyżej pod względem nasycenia. Barwy w kompozycji monochromatycznej mają taką samą temperaturę. To subtelne i wyrafinowane zestawienie, które może być wzbogacone przez różnorodne faktury pojawiające się we wnętrzu.

Harmonię analogiczną tworzą kolory, które w widmie tęczy przechodzą jedna w drugą (nazywaną też harmoniczną). Bezpieczne jest wykorzystanie maksymalnie trzech sąsiadujących kolorów, na przykład fioletowego, zielonego, niebieskiego (kompozycja zimna) albo żółtego, sjeny, czerwonego (kompozycja ciepła). Takie zestawienia są odpowiednie do wnętrz, w których barwa odgrywa główną role w aranżacji.

Harmonia komplementarna powstaje przez zestawienie kolorów znajdujących się po przeciwnej stronie koła barw, tak zwanych dopełniających - czerwonego i zielonego, fioletowego i żółtego, niebieskiego i pomarańczowego. Barwy dopełniające po nałożeniu na siebie dają biel lub czerń, a wymieszane - szarość. Takie zestawienia sprawiają, że sąsiadujące ze sobą kolory wyglądają na intensywniejsze.

Harmonia trójkąta składa się z trzech kolorów w równym stopniu oddalonych od siebie w kole barw., na przykład zielony, pomarańczowy, fioletowy albo niebieski, pomarańczowy i różowy. Kompozycja wydobywa głębię barw i "godzi" je, neutralizując kontrasty.

Przeczytaj też:

Modne ściany. Pomysły na kolory ścian w  salonie >>

Łączenie kolorów
Autor: archiwum muratordom Przykłady harmonijnych zestawień

Dobór odpowiednich odcieni kolorów

Pod podstawową nazwą jednego koloru kryje się cała paleta jego odcieni. To właśnie dobór odpowiedniego z nich przesądza o udanym efekcie końcowym. Poszukajmy swojego odcienia wybranego koloru – nieoczywistego, unikatowego, a dzięki temu oryginalnego – bardziej naszego.

Czyste, chemiczne barwy są mniej interesujące i trudniej stworzyć z nich udaną kompozycję. Dotyczy to także bieli. Czysta, śnieżna biel wygląda dobrze jedynie w towarzystwie jaskrawych kolorów. W zestawieniu z przytłumioną barwą kamienia czy drewna będzie już stanowiła pewien dysonans. Takie sąsiedztwo wymusza złamanie jej barwy – kroplą szarości, błękitu, zieleni lub beżu. Oczywiście tak uzyskana wariacja na ścianach będzie wyglądała na biel, ale odmienioną – niepowtarzalną.

Łączenie barw
Autor: Konrad Kalbarczyk Pod podstawową nazwą jednego koloru kryje się cała paleta jego odcieni. To właśnie dobór odpowiedniego z nich przesądza o udanym efekcie końcowym. Poszukajmy swojego odcienia wybranego koloru, takiego bardziej naszego

Jak wprowadzać akcenty kolorystyczne do wnętrz

Akcenty kolorystyczne potrafią nadać charakter kolorystyce wnętrza. Najmocniejszym barwnym akcentem może być ściana, podłoga, drzwi albo dodatki uzupełniające wystrój wnętrza.

Barwa miejsca, które chcemy zaakcentować, powinna kontrastować z tłem. Najsilniejsze kontrasty to biel i czerń, ale równie skuteczne jest zestawienie czerni z żółcią czy bieli z czerwienią, a nawet bieli z błękitem i fioletem.

Przeczytaj też:

Kolory w sypialni. Inspiracje na kolory ścian i dodatków >>

Inny sposób na kolorystyczny akcent we wnętrzu to wykorzystanie barw dopełniających się – z pewnością żółty fotel na tle fioletowej ściany lub czerwona kanapa na tle zielonej staną się punktem przykuwającym wzrok. Potrafią one nadać charakter kolorystyce wnętrza.

Kolor fioletowy na ścianach
Autor: Mariusz Bykowski Intensywne fiolety sprawdzają się jako kolor detali: deseni na tkaninach, bibelotów na neutralnym tle

Przeczytaj także: 

  1. Kolor zielony w aranżacji wnętrz >>
  2. Szare ściany w sypialni i salonie >>
  3. Niebieskie meble i dodatki. Kolor, który relaksuje >>
  4. Biały pokój. Zdjęcia i inspiracje na biały pokój >>

Galeria zdjęć: kolory we wnętrzach

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają