Kolor czerwony, różowy i fioletowy w aranżacji wnętrz. Jak stosować? Z jakimi kolorami zestawiać?

2021-02-10 13:26

Podpowiadamy, jak umiejętnie wprowadzić kolor czerwony, różowy i fioletowy do aranżacji wnętrz. Jak je stosować? Z jakimi kolorami najlepiej łączyć? Jaki wpływ mają te kolory na nasz nastrój i samopoczucie?

Kolory we wnętrzach: czerwony, różowy, fioletowy
Autor: GettyImages Czerwony, różowy i fioletowy to kolory, które ciekawie prezentują się we wnętrzach i dają duże możliwości aranżacyjne

Największą rolę w kształtowaniu domowej przestrzeni skłonni jesteśmy przypisywać kolorom. Dzięki nim najłatwiej i najszybciej można ją też odmienić. Jedne są uniwersalne, inne lepiej, by odgrywały jedynie konkretnie przypisaną im rolę. To właśnie kolory z reguły przesądzają o tym, jak odbierana jest domowa przestrzeń, i tworzą klimat wnętrza. Dlatego warto wiedzieć, jakie konsekwencje będzie miał wybór konkretnego koloru i z czym warto go zestawiać.

Kolor czerwony i jego odcienie w aranżacji wnętrz

Czerwień ma wiele odmian, od ciepłego szkarłatu przez czerwień oranżową, chłodne odcienie z domieszką niebieskiego (m.in. magentę) po cukierkowe i delikatne róże. Szkarłat, najmocniejsza czerwień, ożywi i rozweseli każde wnętrze. Czerwienie optycznie zmniejszają przestrzeń. Dlatego kolor czerwony lepiej je stosować na pojedynczych ścianach czy jako akcenty.

Jakie kolory pasują do czerwonego

Kolor czerwony efektownie wypada w połączeniu z ciepłymi bielami (w stylowych wnętrzach) i chłodnymi (w nowoczesnych aranżacjach), a także z czernią i błękitem w odcieniach: zielononiebieskim, niebieskoszarym, turkusowym. Chłodne czerwienie (z domieszką błękitu), czyli malinowy i wiśniowy, dobrze komponują się z kolorem fioletem i oranżem. A ciemne czerwienie – z zielenią oliwkową i bladożółtym kolorem masła. Z kolei delikatne czerwienie i róż lubią sąsiedztwo barwy kremowej, zieleni, szarości, brązów, a na ich tle dobrze wypadają akcenty karminu i terakoty.

Jak kolor czerwony wpływa na samopoczucie

Czerwień podnosi poziom adrenaliny, aktywizuje mózg i wprawia w lepszy nastrój, dodaje energii i stymuluje do aktywnego działania oraz w zależności od intensywności (długości emitowanych fal) pobudza nasz metabolizm w mniejszym lub większym stopniu. Oznacza też zmysłowość. Lepiej jednak stosować ją ostrożnie – w nadmiarze może działać destrukcyjnie. Należy unikać czerwieni w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Nie jest też polecana cierpiącym na bezsenność (podobnie jak jaskrawe odcienie pomarańczowego).

Modna czerwona łazienka. Pomysły i inspiracje na aranżację >>

Różowe ściany we wnętrzu

Róż, chociaż jest de facto odcieniem czerwieni, to ze względu na to, jak bardzo jest obecnie modny w projektowaniu wnętrz, warto go sportretować oddzielnie. Jasny róż, ciepły, o walorze wnętrza muszli ładnie prezentuje się na dużych powierzchniach (akcenty w tym kolorze łatwo przytłumić). Dopełnieniem tej barwy w aranżacji wnętrz będą kolory ziemi w odcieniach z domieszką czerwieni lub zieleni oraz biel. Ciemniejsze róże ocieplą wnętrze. Dobrze też wypadają w zestawieniach harmonicznych w połączeniu z barwą kremową, brązami, zielenią oliwkową, a także bardziej kontrastowych z białym, kolorem zielonej mięty, turkusowym, jasnoniebieskim. Na tle różu, niezależnie od nasycenia i odcienia, dobrze wypadają akcenty karminu i terakoty.

Modne ściany. Pomysły na kolory ścian w salonie >>

Znaczenie koloru różowego w aranżacji wnętrz

W otoczeniu delikatnych odcieni różowego dobrze się mieszka i odpoczywa. Jasny różowy nastraja optymistycznie. To kolor ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Ma też negatywne strony – może nastrajać do izolowania się, niezauważania własnych potrzeb albo agresji. Zniwelują to akcenty zielone.

Różowe ściany
Autor: Michał Skorupski Jasny różowy nastraja optymistycznie. W otoczeniu delikatnych odcieni różowego dobrze się mieszka i odpoczywa

Jak stosować kolor fioletowy we wnętrzu

Kolor fioletowy to mieszanina błękitu i czerwieni. Intensywne fiolety sprawdzają się jako kolor detali: deseni na tkaninach, bibelotów na neutralnym tle. Jako dominujący kolor w aranżacji wnętrz na dużych powierzchniach lepiej wypadają blade fiolety. W kuchniach i jadalniach trzeba go używać ostrożnie. Fiolet korzystnie wpływa na układ nerwowy. U osób szczególnie wrażliwych może wywoływać stan przygnębienia i melancholii. Fiolet z przewagą czerwieni kojarzony jest z energią, stymuluje do działania

Kolory w sypialni. Inspiracje na kolory ścian i dodatków >>

Z jakimi kolorami łączyć fioletowy

Biel doda jasnym odcieniom fioletu delikatności. Takie zestawienie wnosi do wnętrz wrażenie świeżości i czystości. Z czernią fiolet nabiera elegancji, a jeśli jeszcze dorzucimy akcenty w barwie mosiądzu lub złota, to także przepychu. Kolor fioletowy interesująco wypadają również w zestawieniu z różnymi odcieniami czerwieni, zieleni, brązowożółtym. Najmniej ryzykowne, a przy tym wyszukane są zestawienia, w których można się dopatrzyć zasady komplementarności barw. Zieleń wydobędzie z fioletu czerwień, żółcienie – niebieski. Na tle fioletu, tak jak na tle zgniłej zieleni, żywność nie wygląda apetycznie.

Kolor fioletowy na ścianach
Autor: Mariusz Bykowski Intensywne fiolety sprawdzają się jako kolor detali: deseni na tkaninach, bibelotów na neutralnym tle
Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?

Przeczytaj także:

  1. Kolor zielony w aranżacji wnętrz >>
  2. Szare ściany w sypialni i salonie >>
  3. Kolor kremowy, beżowy i brązowy: jasne barwy we wnętrzu >>
  4. Niebieskie meble i dodatki. Kolor, który relaksuje >>
  5. Biały pokój. Zdjęcia i inspiracje na biały pokój >>

Galeria zdjęć: kolory we wnętrzach 

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Pozostałe podkategorie