Kolor czerwony, różowy i fioletowy w aranżacji wnętrz. Jak stosować? Z jakimi kolorami zestawiać?

2021-02-10 13:26
Kolory we wnętrzach: czerwony, różowy, fioletowy
Autor: GettyImages Czerwony, różowy i fioletowy to kolory, które ciekawie prezentują się we wnętrzach i dają duże możliwości aranżacyjne

Podpowiadamy, jak umiejętnie wprowadzić kolor czerwony, różowy i fioletowy do aranżacji wnętrz. Jak je stosować? Z jakimi kolorami najlepiej łączyć? Jaki wpływ mają te kolory na nasz nastrój i samopoczucie?

Największą rolę w kształtowaniu domowej przestrzeni skłonni jesteśmy przypisywać kolorom. Dzięki nim najłatwiej i najszybciej można ją też odmienić. Jedne są uniwersalne, inne lepiej, by odgrywały jedynie konkretnie przypisaną im rolę. To właśnie kolory z reguły przesądzają o tym, jak odbierana jest domowa przestrzeń, i tworzą klimat wnętrza. Dlatego warto wiedzieć, jakie konsekwencje będzie miał wybór konkretnego koloru i z czym warto go zestawiać.

Kolor czerwony i jego odcienie w aranżacji wnętrz

Czerwień ma wiele odmian, od ciepłego szkarłatu przez czerwień oranżową, chłodne odcienie z domieszką niebieskiego (m.in. magentę) po cukierkowe i delikatne róże. Szkarłat, najmocniejsza czerwień, ożywi i rozweseli każde wnętrze. Czerwienie optycznie zmniejszają przestrzeń. Dlatego kolor czerwony lepiej je stosować na pojedynczych ścianach czy jako akcenty.

Jakie kolory pasują do czerwonego

Kolor czerwony efektownie wypada w połączeniu z ciepłymi bielami (w stylowych wnętrzach) i chłodnymi (w nowoczesnych aranżacjach), a także z czernią i błękitem w odcieniach: zielononiebieskim, niebieskoszarym, turkusowym. Chłodne czerwienie (z domieszką błękitu), czyli malinowy i wiśniowy, dobrze komponują się z kolorem fioletem i oranżem. A ciemne czerwienie – z zielenią oliwkową i bladożółtym kolorem masła. Z kolei delikatne czerwienie i róż lubią sąsiedztwo barwy kremowej, zieleni, szarości, brązów, a na ich tle dobrze wypadają akcenty karminu i terakoty.

Jak kolor czerwony wpływa na samopoczucie

Czerwień podnosi poziom adrenaliny, aktywizuje mózg i wprawia w lepszy nastrój, dodaje energii i stymuluje do aktywnego działania oraz w zależności od intensywności (długości emitowanych fal) pobudza nasz metabolizm w mniejszym lub większym stopniu. Oznacza też zmysłowość. Lepiej jednak stosować ją ostrożnie – w nadmiarze może działać destrukcyjnie. Należy unikać czerwieni w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Nie jest też polecana cierpiącym na bezsenność (podobnie jak jaskrawe odcienie pomarańczowego).

Modna czerwona łazienka. Pomysły i inspiracje na aranżację >>

Różowe ściany we wnętrzu

Róż, chociaż jest de facto odcieniem czerwieni, to ze względu na to, jak bardzo jest obecnie modny w projektowaniu wnętrz, warto go sportretować oddzielnie. Jasny róż, ciepły, o walorze wnętrza muszli ładnie prezentuje się na dużych powierzchniach (akcenty w tym kolorze łatwo przytłumić). Dopełnieniem tej barwy w aranżacji wnętrz będą kolory ziemi w odcieniach z domieszką czerwieni lub zieleni oraz biel. Ciemniejsze róże ocieplą wnętrze. Dobrze też wypadają w zestawieniach harmonicznych w połączeniu z barwą kremową, brązami, zielenią oliwkową, a także bardziej kontrastowych z białym, kolorem zielonej mięty, turkusowym, jasnoniebieskim. Na tle różu, niezależnie od nasycenia i odcienia, dobrze wypadają akcenty karminu i terakoty.

Modne ściany. Pomysły na kolory ścian w salonie >>

Znaczenie koloru różowego w aranżacji wnętrz

W otoczeniu delikatnych odcieni różowego dobrze się mieszka i odpoczywa. Jasny różowy nastraja optymistycznie. To kolor ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Ma też negatywne strony – może nastrajać do izolowania się, niezauważania własnych potrzeb albo agresji. Zniwelują to akcenty zielone.

Różowe ściany
Autor: Michał Skorupski Jasny różowy nastraja optymistycznie. W otoczeniu delikatnych odcieni różowego dobrze się mieszka i odpoczywa

Jak stosować kolor fioletowy we wnętrzu

Kolor fioletowy to mieszanina błękitu i czerwieni. Intensywne fiolety sprawdzają się jako kolor detali: deseni na tkaninach, bibelotów na neutralnym tle. Jako dominujący kolor w aranżacji wnętrz na dużych powierzchniach lepiej wypadają blade fiolety. W kuchniach i jadalniach trzeba go używać ostrożnie. Fiolet korzystnie wpływa na układ nerwowy. U osób szczególnie wrażliwych może wywoływać stan przygnębienia i melancholii. Fiolet z przewagą czerwieni kojarzony jest z energią, stymuluje do działania

Kolory w sypialni. Inspiracje na kolory ścian i dodatków >>

Z jakimi kolorami łączyć fioletowy

Biel doda jasnym odcieniom fioletu delikatności. Takie zestawienie wnosi do wnętrz wrażenie świeżości i czystości. Z czernią fiolet nabiera elegancji, a jeśli jeszcze dorzucimy akcenty w barwie mosiądzu lub złota, to także przepychu. Kolor fioletowy interesująco wypadają również w zestawieniu z różnymi odcieniami czerwieni, zieleni, brązowożółtym. Najmniej ryzykowne, a przy tym wyszukane są zestawienia, w których można się dopatrzyć zasady komplementarności barw. Zieleń wydobędzie z fioletu czerwień, żółcienie – niebieski. Na tle fioletu, tak jak na tle zgniłej zieleni, żywność nie wygląda apetycznie.

Kolor fioletowy na ścianach
Autor: Mariusz Bykowski Intensywne fiolety sprawdzają się jako kolor detali: deseni na tkaninach, bibelotów na neutralnym tle
Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?

Przeczytaj także:

  1. Kolor zielony w aranżacji wnętrz >>
  2. Szare ściany w sypialni i salonie >>
  3. Kolor kremowy, beżowy i brązowy: jasne barwy we wnętrzu >>
  4. Niebieskie meble i dodatki. Kolor, który relaksuje >>
  5. Biały pokój. Zdjęcia i inspiracje na biały pokój >>

Galeria zdjęć: kolory we wnętrzach 

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie