Kolory ścian. Kolor zielony w aranżacji wnętrz
Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi materiałami wykończeniowymi łączyć odcienie zieleni? Meble i dodatki w kolorze roślin oraz te, które dobrze zagrają z zielonymi ścianami.
Autor: Jedynka
Miętowa ściana w jasnej sypialni i dodatki w zdecydowanie ciemniejszej zieleni
Kolor zielony to jedna z podstawowych barw, której dopełnieniem na kole barw jest karmazynowy. Używali go już starożytni grecy jako pierwszego syntetycznego barwnika. Z ciekawostek – opisywana barwa ma ponad tysiąc odcieni. Od khaki, przez limonki, szmaragdy, mięty po turkusy. Pewnie każdy pamięta ze szkoły, że jak się połączy farbkę żółtą i niebieską to powstanie kolor zielony.
Zielone kolory ścian działają uspokajająco, więc idealnie sprawdzą się w salonie czy sypialni. Ciemna zieleń nadaje wnętrzu elegancki styl, a pastele lekki powiew romantyzmu i świeżości. W zależności od dodatków zielona łazienka może sprzyjać relaksowi niczym równikowy las lub pobudzić rano do działania jak kwaśny sok z limonki.
Kolor zielony mogą mieć nie tylko płaszczyzny ścian, ale na przykład meble czy dodatki. Przy drewnianym stole mogą stanąć designerskie krzesła w odcieniach zieleni. Najprościej jest zmieniać aranżację neutralnego wnętrza, wtedy wystarczy, że na kanapie spocznie komplet poduszek w kolorze mięty lub morskiej zieleni.
Spis treści
- Kolor zielony – z jakimi barwami łączyć?
- Kolor zielony: różne odcienie na ścianach
- Kolor zielony: główny motyw dekoracyjny
- Zielone ściany – materiały wykończeniowe
- Akademia Malarska - problemy ze ścianami
Kolor zielony – z jakimi barwami łączyć?
Kolor zielony można ciekawie połączyć z niebieskim, morskim błękitem. W grę wchodzą również kolory ziemi, takie jak brązy i beże. Ostatnio bardzo modny jest nasycony, głęboki kolor zielony - zieleń butelkowa albo kolor malachitowy - który idealnie współgra w połączeniu z bielą i czernią. Złote i srebrne dodatki do wnętrz bardzo zyskują, jeśli znajdą się na zielonym tle. Na zielonej ścianie dobrze będzie się prezentował obraz w postarzanej złotej ramie. Równie ciekawy efekt uzyskamy, ustawiając miedziany flakon na zielonej komodzie.
Kolor zielony: różne odcienie na ścianach
Paleta kolorów zielonych jest bardzo bogata, dlatego w jednym pomieszczeniu albo wnętrzu można zestawić obok siebie kilka odcieni. Pamiętać należy, że ciemne odcienie, np. butelkowa zieleń, będą dobrze wyglądać w odpowiednio doświetlonych pomieszczeniach. Na kolor ciemnozielony najlepiej jest pomalować płaszczyzny z boku lub naprzeciwko wielkich okien. Wtedy światło wydobędzie nasycony kolor zielony w całej jego urodzie. Pozostałe ściany można pomalować w jaśniejszych odcieniach, np. miętowym, oliwkowym lub limonkowym. Jasne odcienie koloru zielonego sprawdzą się w słabiej doświetlonych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie poleca się również do pokojów na poddaszu, zwłaszcza gdy nie są one duże, mają wiele zakamarków, do których nie dociera dużo światła. Kolor ciemnozielony pod skosami można zastosować na ścianie naprzeciwko okna dachowego.
Autor: Beckers
Kolor zielony stanowi doskonałe tło w salonie
Kolor zielony: główny motyw dekoracyjny
Ciekawy efekt można uzyskać, malując jedną ze ścian na kolor zielony w mocnym odcieniu. Zielona może być ściana w salonie z zestawem kina domowego albo kominkiem. W jasnej kuchni można przygotować zieloną ścianę nad blatem kuchennym. W otwartej kuchni połączonej z jadalnią kolor zielony, np. szmaragdowy lub oliwkowy, może wyznaczać miejsce na stół, przy którym będzie się spożywać posiłki. W wielkiej łazience zielone może być otoczenie najważniejszego fragmentu wyposażenia, czyli wanny lub kabiny prysznicowej. Kolor zielony można z powodzeniem zastosować w każdym wnętrzu.
Zielone ściany – materiały wykończeniowe
Kolor zielony trzeba łączyć z drewnem oraz motywami roślinnymi. To wnętrzarski must have. Na zielonej ścianie dobrze prezentują się drewniane meble i to w każdym możliwym odcieniu naturalnego drewna. Obok drewna w kolejce jest kamień, szczególnie na ścianie i podłodze oraz metal w drobnym detalu - złoto i miedź. Metalowe abażury z drucików, zwisające nad stołem w jadalni lub stolikiem nocnym w sypialni nadadzą designerskiego stylu każdemu wnętrzu.
Skłaniając się ku naturze warto wrócić na przykład do wiklinowych mebli. Będą świetnie wyglądały na tle tapet z motywem liści, owadów lub ptaków. Wciąż wielkim powodzeniem cieszy się motyw monstery. Nie należy się bać wzorów w palmowe liście czy blado różowe flamingi. Wzorzyste desenie rodem z natury powinny pojawić się również na zasłonach czy poduszkach. Mile widziane są we wnętrzach zielone rośliny, które są nie tylko piękne, wzbogacają wnętrze, ale i oczyszczają bardzo cenne dla nas powietrze. Jeżeli nie mamy miejsca na ustawianie kwiatów, można pokusić się o założenie zielonej ściany. Trend ogrodów wertykalnych, który z miejskich parków przeniósł się do prywatnych wnętrz i zdobył wielu zwolenników tego typu uprawy roślin.
Akademia Malarska - problemy ze ścianami
Jak pomalować ściany krok po kroku pokazuje i objaśnia Krzysztof Skibniewski. W tym odcinku: malowanie sufitu, problemy ze ścianami.