Jakie są największe błędy przy malowaniu ścian i sufitów? Specjalista od farb radzi, jak ich uniknąć

2024-03-05 11:13

Nie trzeba być wykwalifikowanym malarzem pokojowym, żeby pomalować ściany czy sufity w swoim mieszkaniu. Jednak, aby zrobić to dobrze i uzyskać jak najlepszy efekt, należy uważać na podstawowe błędy podczas malowania. Jakie? O tym opowiada nasz ekspert w dziedzinie farb.

malowanie ścian
Autor: Piotr Mastalerz Malowanie jest niby łatwą czynnością. Ale podczas tej czynności też można popełnić błędy. Jak uniknąć błędów podczas malowania ścian i sufitów?

Spis treści

  1. Malowanie ścian krok po kroku
  2. Od czego zacząć malowanie ścian?
  3. Czy można malować brudne ściany?
  4. Naprawiamy ubytki na starej ścianie
  5. Kiedy jest potrzebne gruntowanie podłoża?
  6. Kiedy można pomalować nowe ściany i sufity?
  7. Jak dobrać narzędzia malarskie?
  8. Użyj kuwety malarskiej
  9. Jak malować sufit?
  10. Jak malować ściany?
  11. Kiedy robić przerwy podczas malowania?

Uzyskanie doskonałej jakości, trwałych i o jednolitej barwie powłok malarskich wymaga przestrzegania podstawowych zasad. Dlatego poprosiliśmy Nikodema Kowalskiego - eksperta w dziedzinie farb, żeby podpowiedział naszym czytelnikom, jak uniknąć błędów podczas malowania ścian i sufitów. Wydawałoby się, że pomalowanie pokoju czy kuchni to prosta sprawa. Jednak wciąż zdarzają się nieudane remonty lub prace wykończeniowe. Zobaczmy, jak zrobić to prawidłowo.

Malowanie ścian krok po kroku

Można śmiało powiedzieć, że malowanie zaczyna się już na etapie wyboru farby. I nie chodzi tu jedynie o odpowiednie dobranie jej koloru do wnętrza. Dużo istotniejsze są jej właściwości. To od nich zależy, czy farba sprawdzi się w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia (jak kuchnia, przedpokój, korytarz) lub wilgoć (kuchnia, łazienka) oraz czy dzięki niej uda nam się uzyskać jednolitą i jednocześnie trwałą powłokę.

Poza barwą popatrzmy więc także na klasę ścieralności produktu, jego hydrofobowość i działanie grzybobójcze. Zwróćmy uwagę na stopień połysku, jaki będzie miało wykończenie. Im bardziej błyszcząca farba, tym mocniej będzie odbijała światło i bardziej uwypukli wszelkie nierówności podłoża. Zgodnie z tą zasadą, jeśli nie jesteśmy pewni swoich zdolności malarskich lub obawiamy się, że ściana lub sufit nie są perfekcyjnie gładkie, wybierajmy farby matowe. Natomiast farby satynowe stosujmy zaś przede wszystkim tam, gdzie chcemy podkreślić fakturę ściany.

Nie warto przyspieszać żadnego z etapów prac podczas malowania ścian. Każdy trzeba wykonywać sumiennie. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się pięknie wyglądającymi wnętrzami przez długie lata.

 

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Marcin Czechowicz Pięknie i prawidłowo pomalowane ściany i sufity długo nie będą wymagały remontu

Od czego zacząć malowanie ścian?

Nawet najlepsza jakościowo farba nie zagwarantuje nam zadowalającego efektu, jeśli zostanie nałożona na źle przygotowaną powierzchnię. Aby za chwilę nie przeprowadzać kolejnego remontu, warto poświęcić szczególną uwagę tej części prac malarskich. Poszczególne kroki, jakie będziemy musieli wykonać, zależą m.in. od stanu ścian i sufitów oraz farby, jaką są aktualnie pokryte.

Zaczynamy więc od sprawdzenia przyczepności starej powłoki. Przyczepność starych powłok warto sprawdzić na dwa sposoby.

  • Po pierwsze, wykonując tzw. test zmywania. Na niewielkiej powierzchni sprawdzamy, jak reaguje ona na przecieranie wilgotną szmatką. Jeśli po kilku przetarciach na materiale zostaną ślady farby, oznacza to, że należy ją całkowicie usunąć.
  • Drugą próbą jest test taśmy malarskiej. Przyklejamy jej pasek, a następnie ją energiczne zrywamy. Jeśli na taśmie zostały drobinki farby lub tynku, przed rozpoczęciem dalszych prac musimy usunąć całą warstwę. W przeciwnym wypadku powłoka mogłaby zacząć złuszczać się podczas malowania albo w okresie podsychania – odspajać się i odpadać wraz z nową farbą.
Malowanie ścian i sufitów
Autor: Śnieżka Jeśli na energicznie oderwanym od starej ścianny pasku taśmy malarskiej są drobiny farby, to znaczy, że należy ją usunąć

Czy można malować brudne ściany?

Nie, zawsze konieczne jest oczyszczenie podłoża z osadów i tłustych plam, które mogą występować przede wszystkim w kuchni. Dobrze zastosować do tego wodę z dodatkiem mydła malarskiego, które świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami.

Przeczytaj też:

Po odtłuszczeniu i umyciu powierzchni powinniśmy zająć się usunięciem zagrzybienia i pleśni przy pomocy środka grzybobójczego. Pomysły takie jak malowanie ścian czy sufitów, aby ukryć te mankamenty, są zupełnie nietrafione – wkrótce zauważylibyśmy charakterystyczne wykwity na świeżej warstwie farby. Po usunięciu zagrzybienia ponownie myjemy całą powierzchnię i zostawiamy do wyschnięcia.

Naprawiamy ubytki na starej ścianie

Na każdej ścianie w domu użytkowanym kilka lub kilkanaście lat znajdą się uszkodzenia. Wszelki ubytki i nierówności wypełniamy masą szpachlową, a następnie wygładzamy. Gdy wyschną, trzeba je odpylić przez rozpoczęciem malowania.

Kiedy jest potrzebne gruntowanie podłoża?

Jeżeli usunęliśmy stare powłoki farb albo podczas naprawiania uszkodzeń odsłoniliśmy podłoże, konieczne będzie również gruntowanie całości lub fragmentach powierzchni. Zamiast gruntu można też nałożyć warstwę farby podkładowej, zwłaszcza gdy konieczne jest wyrównanie koloru. W ten sposób ustabilizujemy ją, wyrównamy jej chłonność oraz zwiększymy przyczepność nowej warstwy farby.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Kalbar Stare i zniszczone ściany, które były naprawiane, należy zagruntować, żeby wyrównać właściwości podłoża

Kiedy można pomalować nowe ściany i sufity?

Zanim je pomalujemy, musimy pamiętać o ich wysezonowaniu, a więc odczekaniu, aby pokrywające je powłoki, np. tynki, gładzie, szpachle były suche, zwarte i dobrze przyczepne do podłoża. Unikniemy wówczas brzydkich plam na malowanej powierzchni, a w przyszłości także złuszczania i odpryskiwania farby. Sezonowanie w przypadku tynków cementowo-wapiennych zazwyczaj trwa 4 tygodnie, a gładzi gipsowych ok. 4 dni. Długość tego okresu uzależniona jest jednak od ich grubości, temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu, a także zaleceń producenta danego materiału. Na gotowe podłoże nakładamy farbę podkładową albo – jeśli jest pyliste czy silnie nasiąkliwe (np. w pomieszczeniach w stanie deweloperskim lub z gładzią gipsową) – używamy preparatów gruntujących. Taki zabieg wzmocni podłoże, ale także pozwoli uzyskać wyższą wydajność farb emulsyjnych, jednolity kolor i trwalszą powłokę.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Mariusz Bykowski Podczas prac wykończeniowych w domu nie należy się spieszyć. Nowe ściany muszą być wysezonowane przed malowaniem

Często zapominamy, że warunki, w jakich prowadzimy prace, mają ogromny wpływ na efekt końcowy malowania ścian. Temperatura i wilgotność powietrza przekładają się nie tylko na czas schnięcia powłoki, ale również jej właściwości, parametry wytrzymałościowe czy walory dekoracyjne.

  • Optymalna temperatura otoczenia oraz malowanej powierzchni wynosi najczęściej od +10°C do +28°C, wilgotność nie powinna zaś przekraczać 80%.

Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, może dojść do przebarwień nowej powłoki. Niezbyt dobrym pomysłem jest również malowanie ścian w bardzo upalny dzień lub celowe podwyższanie temperatury w pomieszczeniu. Powoduje to zbyt szybkie schnięcie farby, co utrudnia jej płynne nakładanie. W rezultacie powstają smugi i konieczne jest ponowne malowanie.

Jak dobrać narzędzia malarskie?

Aby malowanie dało jak najlepsze rezultaty, musimy pamiętać także o wykorzystaniu do pracy właściwych i dobrych jakościowo narzędzi. Nie każdy pędzel czy wałek będzie odpowiedni do nakładania konkretnej farby na danej powierzchni. Długość włosia wałka należy dopasować do podłoża.

  • Do malowania gładkich powierzchni i tynków mineralnych rekomendowane jest runo od 10 mm wzwyż.
  • Ściany z cegły, betonu oraz tynków strukturalnych najlepiej malować wałkiem o runie powyżej 20 mm.

Materiał, z którego wykonany jest wałek, powinien być z kolei dopasowany do rodzaju farby. Niewłaściwa faktura mogłaby utrudniać rozprowadzanie preparatu. Rozmiar wałka uzależniamy głównie od wielkości powierzchni – większe fragmenty malujemy szerokim i grubym, a mniejsze i trudniej dostępne – małym wałkiem.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Piotr Mastalerz Wałek malarski to najczęściej stosowane narzędzie

Dzięki teleskopowi możemy dosięgnąć do najwyższych punktów ściany lub do sufitu, stojąc stabilnie na podłodze. Poza komfortem zyskujemy wówczas kontrolę nad naciskiem wałka i rozprowadzimy farbę równomiernie. Wybierajmy teleskopy lekkie, ale dość sztywne. Powinny mieć również końcówki dostosowane do montażu wałka.

Użyj kuwety malarskiej

Starannie wymieszaną farbę, przelewamy do kuwety malarskiej z kratką. Służy ona do nabierania farby na wałek i usuwania jej nadmiaru z narzędzi. Starajmy się nabierać na wałek lub pędzel w miarę jednakowe ilości produktu. Jeśli w jakimś miejscu nałożymy zbyt grubą warstwę, może ona pękać przy wysychaniu, z kolei zbyt oszczędna aplikacja nie zapewni dostatecznego krycia i utrudni uzyskanie gładkiej powierzchni. Rozprowadzajmy farbę szybko i dokładnie, dążąc do uzyskania jednolitej warstwy.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Mariusz Bykowski W zagłębieniu kuwety nabieramy farby na wałek, a jej nadmiar usuwamy, tocząc nim po kratce
Warto wiedzieć

Zanim zaczniesz malować, upewnij się, że wałek lub pędzel, z których będziesz korzystać, nie gubi włosia lub runa oraz jest oczyszczony z kurzu, brudu i ewentualnych resztek farby. Wałek przed malowaniem warto zamoczyć w wodzie i mocno odsączyć. W ten sposób wyrównamy jego chłonność. Pędzlem można przeciągnąć po czystym papierze ściernym. W ten sposób usuniemy luźne włosie, które zostałoby na ścianie.

Jak malować sufit?

Najpierw maluje się sufit. Malowanie rozpoczyna się od narożnika przy oknie. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, zaczynamy w pobliżu innego źródła światła. Krawędź pomiędzy sufitem a ścianą malujemy niedużym pędzlem, a następnie powstałe smugi wygładzamy małym wałkiem. Do pozostałej powierzchni użyjmy szerokiego wałka umieszczonego na teleskopie malarskim. Wałek pozwala na pewniejsze i bardziej równomierne malowanie niż pędzel, poza tym ułatwia nabieranie odpowiedniej ilości farby na włosie.

Pierwszą warstwę farby nanośmy równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu do najciemniejszej, drugą – prostopadle. Dzięki malowaniu naprzemiennie unikniemy powstania nieestetycznych smug, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie.

Nową warstwę nanosimy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, w przeciwnym wypadku oderwalibyśmy płaty niezaschniętej jeszcze farby. Czas schnięcia farby podany jest na opakowaniu, weźmy jednak pod uwagę, że może on się zmienić w zależności od temperatury powietrza i wilgotności w pomieszczeniu.

Jak malować ściany?

Najpierw małym pędzelkiem malujmy krawędzie i powierzchnie trudno dostępne dla wałka. Nakładanie farby na dużych powierzchniach rozpocznijmy od ściany z oknem lub innym źródłem światła. Malujemy naprzemiennie nachodzące na siebie ukośne pasy w kształcie litery V, a następnie delikatnie opierając wałek o ścianę, bez dociskania, przesuwamy go pionowo po pomalowanej powierzchni z góry na dół. Ujednolicimy w ten sposób wciąż mokrą powłokę farby, by po wyschnięciu była gładka i bez smug. Starajmy się malować możliwie najdłuższymi pociągnięciami wałka. Pozostawmy ścianę do wyschnięcia. Identyczną techniką nakładajmy kolejne warstwy farby. Taśmę ochronną usuwamy od razu po zakończeniu malowania.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Mariusz Bykowski Malowanie ścian zaczynamy od narożników i małych powierzchni, np. ościeży

Kiedy robić przerwy podczas malowania?

Prace przerwijmy dopiero po pomalowaniu całej ściany lub sufitu, a po wyschnięciu nie wykonujmy miejscowych poprawek. Punkt, w którym nanieślibyśmy choć odrobinę farby, wyraźnie odznaczałby się na powierzchni. Znacznie lepszym pomysłem będzie nałożenie kolejnej warstwy farby.

Malowanie ścian i sufitów
Autor: Kalbar Taśmą malarską wydziela się granice między malowanymi płaszczyznami. Powinna być doskonale przyczepna do podłoża, ale jednocześnie podczas odklejania nie może uszkodzić warstwy farby czy tynku
Na pytania odpowiadał
Nikodem Kowalski, Menedżer ds. Rynku Profesjonalnego i Szkoleń w firmie  AkzoNobel

Autor: Z prywatnego archiwum

Nikodem Kowalski, Menedżer ds. Rynku Profesjonalnego i Szkoleń w firmie AkzoNobel

Mgr inż. Nikodem Kowalski – Krajowy Menedżer Rynku Profesjonalnego i Szkoleń w firmie AkzoNobel – ekspert do spraw produkcji farb i lakierów. Ukończył Politechnikę Radomską na kierunku Chemii i Technologii Polimerów. Z rynkiem budowlanym związany jest od ponad 20 lat. Autor wielu publikacji na temat farb oraz systemów powłok ochronnych i dekoracyjnych stosowanych w budownictwie.

Sonda
Jaki materiał wykończeniowy na ściany najbardziej się wam podoba?
Listen on Spreaker.