Jak wykończyć sufit na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi

2021-10-20 10:21

Sufit na poddaszu ma zwykle małą powierzchnię i tak jak skosy połaci jest wykończony płytami gipsowo-kartonowymi. Zobaczmy, jak zrobić to dobrze.

sucha zabudowa poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Ocieplone połacie dachu skośnego i sucha zabudowa skosów i sufitu to najpopularniejszy sposób wykończenia poddasza użytkowego

Sufit na poddaszu można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty w zabudowie poddasza pełnią nie tylko funkcję wykończenia, ale także chronią drewnianą konstrukcję przed działaniem ognia. Mocuje się je do drewnianych elementów więźby za pośrednictwem rusztu i metalowych wieszaków o regulowanej wysokości. W galerii zdjęć pokazujemy jak zrobić to prawidłowo. Zobacz, jak układać płyty gipsowo-kartonowe na suficie.

Zabudowa poddasza może sięgać aż do samej kalenicy, czyli miejsca, w którym zbiegają się połacie. Często też doprowadza się ją (wraz z ociepleniem) tylko do wysokości 2,5-2,7 m i buduje sufit podwieszany, także ocieplony. To, które z tych rozwiązań jest lepsze, zależy od naszych wymagań. Brak sufitu oznacza na przykład bardziej przestronne wnętrze na poddaszu. Za sufitem przemawia jednak oszczędność. Taniej bowiem ogrzać mniejszą przestrzeń.

Galeria: montaż płyt gipsowo-kartonowych na suficie na poddaszu

Co zrobić, by płyty g-k nie pękały?

Pęknięcia pojawiające się na styku płyt i ścian to częsty widok na poddaszach. Trudno ich uniknąć, gdyż konstrukcja dachu cały czas pracuje, zmieniając nieznacznie swoje wymiary. Działają na nią również podmuchy wiatru. Aby więc zmniejszyć ryzyko powstawania pęknięć, trzeba pamiętać o tym, by:

  • nie mocować zwykłych płyt bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu

Do tego nadają się wyłącznie płyty o grubości 2-2,5 cm. Wszystkie pozostałe trzeba mocować za pomocą rusztu z profili stalowych, który połączony jest z krokwiami specjalnymi wieszakami;

  • starannie wykańczać spoiny między płytami a ścianami oraz płytami na skosach a sufitem z płyt

Robi się tam tak zwane połączenie ślizgowe: na ścianę wzdłuż spoiny nakleja się taśmę samoprzylepną (na przykład malarską), a szczelinę między płytami wypełnia masą. Następnie w masę wtapia się taśmę papierową – prostopadle do taśmy naklejonej na ścianie. Obie taśmy muszą się stykać. Całość szpachluje się, a po wyschnięciu szlifuje. Gdy wzdłuż spoiny pojawi się wąska, równa rysa (a nastąpi to zaraz po wyschnięciu masy szpachlowej), można ją tak zostawić lub wypełnić akrylem.

Wykończenie poddasza płytami g-k
Autor: RIGIPS Spoiny między płytami wypełnia się masą szpachlową i – jeśli nie ma ona włókien w składzie – wzmacnia taśmą zbrojącą

Inne porady dotyczące płyt gipsowo-kartonowych:

Płyty g-k - ile o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Płyta g-k została wynaleziona: