Jak wykończyć sufit na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi
Sufit na poddaszu ma zwykle małą powierzchnię i tak jak skosy połaci jest wykończony płytami gipsowo-kartonowymi. Zobaczmy, jak zrobić to dobrze.
Sufit na poddaszu można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty w zabudowie poddasza pełnią nie tylko funkcję wykończenia, ale także chronią drewnianą konstrukcję przed działaniem ognia. Mocuje się je do drewnianych elementów więźby za pośrednictwem rusztu i metalowych wieszaków o regulowanej wysokości. W galerii zdjęć pokazujemy jak zrobić to prawidłowo. Zobacz, jak układać płyty gipsowo-kartonowe na suficie.
Zabudowa poddasza może sięgać aż do samej kalenicy, czyli miejsca, w którym zbiegają się połacie. Często też doprowadza się ją (wraz z ociepleniem) tylko do wysokości 2,5-2,7 m i buduje sufit podwieszany, także ocieplony. To, które z tych rozwiązań jest lepsze, zależy od naszych wymagań. Brak sufitu oznacza na przykład bardziej przestronne wnętrze na poddaszu. Za sufitem przemawia jednak oszczędność. Taniej bowiem ogrzać mniejszą przestrzeń.
Galeria: montaż płyt gipsowo-kartonowych na suficie na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz
Krok 1. Elementy rusztu, do których będzie mocowana okładzina z płyt gipsowo-kartonowych, są rozmieszczane nie rzadziej niż co 50 cm. Zanim osłoni się je płytami, warto zapisać ich rozstaw. Jeśli na suficie będzie oświetlenie, to w płytach trzeba będzie zrobić otwory na przeprowadzenie instalacji elektrycznej.
Co zrobić, by płyty g-k nie pękały?
Pęknięcia pojawiające się na styku płyt i ścian to częsty widok na poddaszach. Trudno ich uniknąć, gdyż konstrukcja dachu cały czas pracuje, zmieniając nieznacznie swoje wymiary. Działają na nią również podmuchy wiatru. Aby więc zmniejszyć ryzyko powstawania pęknięć, trzeba pamiętać o tym, by:
- nie mocować zwykłych płyt bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu
Do tego nadają się wyłącznie płyty o grubości 2-2,5 cm. Wszystkie pozostałe trzeba mocować za pomocą rusztu z profili stalowych, który połączony jest z krokwiami specjalnymi wieszakami;
- starannie wykańczać spoiny między płytami a ścianami oraz płytami na skosach a sufitem z płyt
Robi się tam tak zwane połączenie ślizgowe: na ścianę wzdłuż spoiny nakleja się taśmę samoprzylepną (na przykład malarską), a szczelinę między płytami wypełnia masą. Następnie w masę wtapia się taśmę papierową – prostopadle do taśmy naklejonej na ścianie. Obie taśmy muszą się stykać. Całość szpachluje się, a po wyschnięciu szlifuje. Gdy wzdłuż spoiny pojawi się wąska, równa rysa (a nastąpi to zaraz po wyschnięciu masy szpachlowej), można ją tak zostawić lub wypełnić akrylem.
Inne porady dotyczące płyt gipsowo-kartonowych:
- Kołki do płyt g-k. Co mogą unieść ściany gipsowo-kartonowe?
- Montaż płyt gipsowych. Płyty zamiast tynkowania
- 10 najczęstszych błędów przy budowie ścianki z płyt g-k
- Pękające łączenia płyt gipsowo-kartonowych z murem