Imitacje kamienia na ścianach. Z jakiego materiału? Jak je wykonać?

2018-11-05 7:36
Imitacje kamienia
Autor: Stegu Z gipsu wykonuje się płytki wyglądające niemal identycznie jak piaskowiec

Imitacje kamienia na ścianach: co mamy do wyboru? Kamień to materiał trwały, szlachetny. Jest jednak drogi i trudny w eksploatacji. Można z powodzeniem uzyskać taki sam efekt, stosując materiały naśladujące jego wygląd.

Kamień naturalny to drogi materiał. Na rynku jest wiele doskonałych jego imitacji, które są tańsze i prostsze do ułożenia. Najpopularniejsze imitacje kamienia to płytki ceramiczne lub gresowe, a także betonowe i gipsowe. Ciekawe efekty można uzyskać, wykorzystując strukturalne masy tynkarskie i farby dekoracyjne. Materiały naśladujące kamień są zwykle tańsze i łatwiejsze w eksploatacji od swego pierwowzoru. W imitacjach producenci wiernie oddają wzory prawdziwych kamieni, a także kreują nowe - wyglądające jak skały z wyobraźni.

Imitacje kamienia na ściany: oto z czego możemy wybierać

  • płytki ceramiczne i gresowe,
  • płytki gipsowe,
  • płytki betonowe,
  • płytki z tworzyw sztucznych,
  • masy tynkarskie,
  • farby dekoracyjne.

Galeria zdjęć: 9 inspiracji na imitacje kamienia na ścianie

Płytki gresowe lub ceramiczne

Zastosowanie płytek gresowych lub ceramicznych to najprostszy sposób wykonania okładziny ściennej wyglądającej jak kamienie. Wielu producentów oferuje płytki z wzorami naśladującymi na przykład marmur, granit, trawertyn, piaskowiec i inne minerały. Najpopularniejsze są wielkoformatowe płytki z gresu szkliwionego i polerowanego, zwykle o wymiarach 60 x 60 cm i grubości około 1 cm, wyglądające jak wycięte z kamienia. Można też znaleźć płytki o wymiarach 30 x 30, 40 x 40 cm, a także bardzo duże - 100 x 100, 120 - 240 cm. Wiele kolekcji obejmuje duże płyty podstawowe, mozaiki i listwy dekoracyjne w tym samym wzorze. Niektóre są uzupełnione o inaczej wykończone dekory, na przykład metalowe, ale całość tworzy spójną kompozycję. Osobną grupą ceramicznych imitacji kamienia są płytki wyglądające jak wiele mniejszych kamieni o różnym kształcie ułożonych obok siebie i spojonych zaprawą. Są też takie, które wyglądają jak cienkie paski różnobarwnych kamieni naklejonych jeden nad drugim albo jak mozaika z otoczaków. Takie płyty mogą mieć kształt prostokątów lub kwadratów lub nieregularny – jak cięte po obrysie mniejszych kamieni.

Układanie i ceny gresu imitującego kamień

Do przeklejania gresu należy używać klejów klasy C2, do zwykłej ceramiki wystarczą podstawowe kleje do glazury. Jeśli chcemy przyklejać płytki od góry, powinniśmy użyć klejów tiksotropowych (niespływających ze ściany) oznaczonych literą T.

Nie przegap: Płytki imitujące cegły w aranżacji wnętrz >>>

Płytki ceramiczne udające kamień to jedno z tańszych rozwiązań. Można znaleźć kolekcje, w których podstawowe płytki kosztują mniej więcej 50 zł/m2.

Imitacje kamienia
Autor: Ceramstic Producenci płytek ceramicznych oferuja wiele kolekcji wygladających jak kamień naturalny

Płytki gipsowe imitujące kamień

Do wyrobu dekoracyjnych płyt imitujących kamień używa się masy gipsowej wzmocnionej włóknami szklanymi i utwardzanej. Żeby je dodatkowo wzmocnić mogą być w nich zatopione specjalne siatki zapobiegające obtłukiwaniu lub pękaniu elementów. Gipsowe panele najczęściej wyglądają jak łupany kamień elewacyjny z piaskowca czy wapienia. Mają one średnie wymiary, do 30-40 x 10-15 cm i grubość około 2 cm. Mogą być cięte w prostokąty albo nieregularnie, zgodnie z granicą mniejszych "kamieni". Z gipsu są także produkowane panele wielkości jak ciosany kamień polny, ale różnie wykończone, na przykład na wzór piaskowca, wapienia.

  • Układanie i ceny płytek gipsowych imitujących kamień

Płyty gipsowe można układać na klej do glazury, na gips szpachlowy lub klej do gipsu. Producenci paneli dekoracyjnych z gipsu mają w ofercie także klej montażowy gotowy do użycia lub do rozrobienia z woda, fugi i impregnaty. Wyrobu z gipsu są nasiąkliwe, więc jeśli chcelibyśmy ułożyć je w kuchni nad zlewem czy w łazience, trzeba je zaimpregnować. Impregnacja jest zalecana przez producentów również, żeby chronić powierzchnię przed zabrudzeniem i zakurzeniem. Płytki gipsowe kosztują około 80 zł/m2.

Polecamy:

Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Imitacje kamienia
Autor: Stegu Płytki z gipsu moga być ukształtowane i wybarwione jak łupane kamienie polne

Płytki betonowe wyglądające jak kamień

Wielu producentów betonowych kostek brukowych wprowadziło do oferty materiały do wykończenia elewacji, które możemy także zastosować we wnętrzach. Najczęściej są to płyty wyglądające jak kamień elewacyjny – większe i mniejsze paski piaskowca czy wapienia naklejone rzędami jeden nad drugim. Nowością są płyty o dekoracyjnie wykończonej powierzchni, naśladujące strukturę i kolor piaskowca czy łupku. Wiele kolekcji obejmuje płyty o różnym kształcie i różnej wielkości, z których można wykonać bardzo urozmaiconą okładzinę. Niektóre płyty mają nowoczesne powłoki oddające bardzo wiernie niuanse kolorów i fakturę naturalnego kamienia. Czasem trudno jest rozpoznać, czy to kamień, czy jego imitacja. Dodatkowo są one hydrofobowe, odporne na promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne, co sprawia, że taki materiał jest bardzo trwały. Płyty betonowe mają średnie i małe rozmiary, zwykle około 30 x 10-15 cm i grubość około 2 cm. W wielu kolekcjach są także narożniki. 

Układanie i ceny płytek z betonu

Płyty z betonu można mocować na zaprawy klejowe do ceramiki. Producenci oferują gotowe systemy obejmujące także preparaty do gruntowania podłoża, zaprawy klejowe, fugi i impregnaty.

Koszt płyt betonowych zależy od sposobu ich wykończenia. Ceny oscylują wokół 100 zł i mogą wynosić zarówno około 80, jak i 150 zł/m2.

Imitacje kamienia
Autor: Jadar Z betonu produkuje się płytki, które można stosować we wnętrzach i na elewacji

Płytki naślądujące kamień z tworzyw sztucznych

Nawet PCW może naśladować marmur czy piaskowiec. Nowoczesne techniki barwienia, laminowania bądź malowania tworzyw sztucznych pozwalają wykonywać płyty z wzorem kamienia naturalnego. Panele są gładkie, lśniące lub matowe, wyglądają jakby kamień był szlifowany i polerowany. Płyty mają grubość 1-2,5 cm szerokość 12-30 cm i długość do 3 m. W wielu systemach są dodatkowe panele maskujące i listwy wykończeniowe do montażu na brzegu okładziny. Panele mogą mieć wyprofilowane krawędzie, co służy do wsuwania jednego w drugi podczas montażu. Płyty o prostych brzegach układa się na styk.

Sprawdź też:

Zalecany jest montaż na podkonstrukcji drewnianej, aluminiowej lub plastikowej. To prawdopodonie najtańszy sposób na uzyskanie efektu kamienia na ścianach. Metr kwadratowy płyt kosztuje od 50 zł.

Tynki strukturalne wyglądające jak kamień

W ofercie tynków strukturalnych, dekoracyjnych znajdziemy i takie, które dają wykończenie wyglądające jak kamień. Zwykle są to akrylowe masy tynkarskie zawierające bardzo drobno zmielone naturalne kruszywa odpowiedzialne za kamienny efekt. Zwykle udają one granit, piaskowiec, wapień, marmur. Dodatek specjalnie modyfikowanych barwników pozwala uzyskać odmiany kolorystyczne wyprawy. Kolor takich tynków może być nierzeczywisty - może stanowić twórczą wariację na temat marmuru czy piaskowca.

Układanie i ceny tynku imitującego kamień

Masy dekoracyjne tworzy się na bazie zapraw cementowych lub polimerowych, na przykład akrylowych. Są one gotowe do użycia, trzeba je tylko wymieszać przed aplikacją. Powłoka ma zwykle grubość 2-5 mm. Wykonuje się ją dwuetapowo. Najpierw trzeba nanieść metalową pacą tynk na ścianę, a po lekkim związaniu zatrzeć pacą plastikową lub innym narzędziem. Po wyschnięciu powłokę należy zabezpieczyć impregnatem lub lakierem. Sposób wykonania dekoracyjnej struktury jest sciśle określony przez producenta. Tynki dekoracyjne kosztują od 40 zł/m2.

Imitacje kamienia
Autor: Magnat Z modyfikowanego tynku akrylowego można wyczarować kamień na ścianie. Dodatek miki daje efekt połsku

Farby dekoracyjne: efekt kamienia na ścianie

Farby do ścian mogą zawierać specjalne dodatki, które sprawią, że powstanie fakturowana powłoka. Modyfikatory przyciągają określone pigmenty w odpowiednie struktury, dodatek kruszywa buduje fakturę na ścianie. Farby dekoracyjne można nakładać na tradycyjne podłoże lub na ścianę już pomalowaną farbą dyspersyjną danego producenta. Nakłada się je pacą w warstwie o grubości około 1 mm. Można też nałożyć kilka warstw, żeby zwiększyć efekt struktury. Suchą powłokę trzeba przetrzeć szmatką lub papierem ściernym zależnie od tego, czy chcemy uzyskać efekt błyszczący czy matowy. Tak wykończoną ścianę należy zabezpieczyć co najmniej impregnatem. Wielu producentów oferuje dodatkowe lakiery, woski czy bejce, które pozwolą wydobyć jeszcze inne efekty. Cena farby dekoracyjne - od 30-40 zł/m2.

Imitacje kamienia
Autor: Benjamin Moore Żeby uzyskać powłokę wyglądającą jak marmur, dodaje się drobno mielone krzemionki i opiłki metalu
Płytki kamienne z kamienia naturalnego. Jak je zamontować?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają