Czym najlepiej wyciszyć podłogę: pianka pod panele, tektura falista czy korek?

2022-01-03 11:49

Panele podłogowe mają wiele zalet, dlatego na ich położenie decyduje się coraz więcej osób. Warto dowiedzieć się, czym wyciszyć podłogę z paneli, by cieszyć się jej komfortowym użytkowaniem na co dzień. Jaki podkład wybrać do wyciszenia podłogi z paneli?

Czym wyciszyć podłogę
Autor: Michał Mutor Warto zadbać o wyciszenie podłogi z paneli. W tym celu stosuje się różnego rodzaju podkłady

Dlaczego w przypadku podłogi pływającej tak ważna jest izolacja akustyczna? Podłogi pływające nigdy nie będą idealnie wytłumione (szczególnie cienkie panele podłogowe 7-milimetrowe łatwo przenoszą dźwięki), ponieważ między podkładem a nimi zawsze pozostaje wolne miejsce wypełnione powietrzem, co zmniejsza absorpcję dźwięku. Dlatego trzeba się postarać o jak najlepszą izolację akustyczną.

Właściwości izolacji akustycznej zależą od porowatości i grubości materiału. Najsłabiej tłumią więc hałas podkłady najcieńsze i najgładsze.

Izolacja akustyczna stropu

Izolacja akustyczna podłogi - czym najlepiej wyciszyć panele 

Pianka pod panele to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o izolację akustyczną podłogi pływającej. Nic dziwnego - pianka pod panele jest tania, ale i niezbyt skuteczna. Aby panele podłogowe nie stukały, lepiej użyć innych materiałów. Możliwości jest sporo - może to być tektura falista, korek czy płyty ekologiczne. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

GALERIA: 30 pomysłów na wykończenie podłogi 

Tektura falista

Tektura falista jest najtańsza i zazwyczaj oferowana w rolkach o szerokości 1 m o różnych długościach. Nie tylko słabo izoluje akustycznie, ale ze względu na małą grubość wymaga też bardzo równego podłoża. Zaletą tektury jest natomiast dobre przewodzenie ciepła, dzięki czemu dobrze spisuje się na ogrzewaniu podłogowym.

Pianka pod panele

Mało skuteczna jako izolacja akustyczna jest również najbardziej popularna pianka pod panele polietylenowa. Jest cienka (zazwyczaj ma 2 lub 3 mm), więc ze względu na naprężenia i pracę podłogi po pewnym czasie niszczy się. Pianka pod panele podłogowe słabo tłumi dźwięki i przewodzi ciepło. Jednak jest tania oraz łatwa w zastosowaniu.

Czym wyciszyć podłogę
Autor: Monika Filipiuk-Obalek Panele podłogowe mają wiele zalet, dlatego na ich położenie decyduje się coraz więcej osób. Warto dowiedzieć się, jak je skutecznie wyciszyć, by cieszyć się komfortowym użytkowaniem na co dzień

Płyty ekologiczne pod panele

Płyty ekologiczne (ekopłyty) mają o wiele lepsze parametry w zakresie izolacji akustycznej. Są sprzedawane w paczkach, mają zazwyczaj zielony lub brązowy kolor i grubość 5-7 mm. Dobrze niwelują nierówności podłoża. Ponieważ są produkowane z rozdrobnionego i sprasowanego drewna, są porowate. Dzięki temu tworządobrą izolację akustyczną oraz termiczną. Przy układaniu płyty mogą się kruszyć i pylić, co szkodzi alergikom. Zmniejszają poziom hałasu o 18-20 dB.

Korek pod panele

Stukanie paneli podłogowych bardzo dobrze tłumi korek. Niestety, jest cienki (maty mają zazwyczaj grubość około 2 mm), dlatego powinien być układany na równych podłożach. Słabo niweluje ich nierówności, a na dodatek po pewnym czasie pod wpływem naprężeń posadzki nad nim będzie się tych nierównych podłożach kruszyć. Jest dość drogi, ale absolutnie naturalny. Zmniejsza poziom hałasu o około 20 dB.

Przeczytaj też:

Korek na podłodze - opinie o korku podłogowym >>>

Czym wyciszyć podłogę
Autor: Celestyna Król Jeśli pod panelami nie umieści się odpowiedniego podkładu, każdy krok będą oznajmiać głośnym stuknięciem

Podkłady pod panele z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Oferowane w postaci płyt podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) mają dobre właściwości izolacyjne. Nie są tak ekologiczne jak korek i ekopłyty. Mogą mieć różną grubość – od 3 do 7 mm. Dobrze izolują akustycznie i termicznie. Redukują hałas o mniej więcej 20 dB. Ze względu na elastyczność i sporą grubość dobrze też wyrównują podłoża (niwelują nierówności do 4,5 mm).