Co jest lepsze: folia w płynie czy hydroizolacja? Kiedy wystarczy folia w płynie zamiast tradycyjnej hydroizolacji?
Wiele elementów konstrukcji domu jest narażonych na kontakt z wodą, wymagają więc zabezpieczenia przed jej niszczącym działaniem. Jaki produkt wybrać: folię w płynie czy masę hydroizolacyjną. W jakich pomieszczeniach wystarczy folia w płynie? Jak się nakłada folię w płynie?
Spis treści
- Kiedy stosować folię w płynie?
- Co to jest folia w płynie?
- Jak się nakłada folię w płynie?
- Co można kłaść na folię w płynie?
- Ile kosztuje położenie folii w płynie za metr kwadratowy?
Hydroizolacja jest potrzebna na fundamentach, na balkonie, w pralni i łazience. Zależnie od miejsca i związanego z tym narażenia na kontakt z wodą lub wilgocią mamy do wyboru różne produkty chemii budowlanej. Zobaczmy, kiedy wystarczy zastosowanie folii w płynie zamiast mocniejszej hydroizolacji.
Kiedy stosować folię w płynie?
To produkt przeznaczony do ochrony ścian i podłóg w łazience przed zawilgoceniem. Ściany i podłogi w tym pomieszczeniu są najczęściej wykończone płytkami ceramicznymi, gresowymi albo kamiennymi (choć niektórzy wybierają np. podłogę winylową). Ten materiał dobrze chroni konstrukcję przed wilgocią i wodą. Jednak między płytami wykonuje się fugi - zwykle z mieszanek cementowych, które nie są wodoszczelne. Ponadto po latach eksploatacji fugi mogą się nieco wykruszyć lub odspoić od brzegu płytek. Przez takie mikroszczeliny woda może wnikać w ściany lub podłogę, czego efektem po pewnym czasie będzie zagrzybienie. Żeby tego uniknąć, w łazienkach stosuje się uszczelnienie z folii w płynie. Dobrze jest zabezpieczyć całą podłogę oraz przestrzeń przy kabinie prysznicowej, pod brodzikiem, obok wanny. Podobne rozwiązanie można zastosować w pralni czy kuchni i innych pomieszczeniach okresowo narażonych na działanie wilgoci i wody.
Co to jest folia w płynie?
To bezspoinowa masa uszczelniająca zawierająca żywice polimerowe, wypełniacze i dodatki modyfikujące. Jest produktem jednoskładnikowym o różnej konsystencji. Służy do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych. Może być stosowana w pomieszczeniach wewnętrznych, na powierzchniach poziomych i pionowych wykonanych z betonu, na materiałach murowych, tynkach mineralnych, płytach gipsowo-kartonowych. Tworzy elastyczną powłokę hydroiolazyjną, która mostkuje rysy i dobrze przylega do podłoża.
Jak się nakłada folię w płynie?
Przed nakładaniem masa zwykle wymaga powolnego wymieszania mieszadłem nałożonym na wiertarkę, żeby ją ujednolicić. Do aplikacji stosuje się pędzel, wałek albo pacę (są też produkty przeznaczone do natrysku). Folię w płynie nakłada się w 2 warstwach ułożonych naprzemianlegle. Każda warstwa jest dość cienka, ale musi szczelnie pokrywać podłoże. Łącznie hydroizolacja może mieć grubość 1,5-2 mm. Ważne jest zachowanie przerw między nakładaniem warstw, wcześniejsza musi wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Czasy schnięcia są bardzo różne zależnie od produktu, może to być 5, a nawet 12 godzin. Należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu narożników oraz przejść rurowych. W tych miejscach wkleja się między warstwami folii taśmy lub kołnierze uszczelniające.
Co można kłaść na folię w płynie?
Na zabezpieczeniu przeciwwilgociowym z folii w płynie można wykonać okładziny z płytek ceramicznych, gresowych, kamiennych, szklanych. Na posadzkach można także zastosować wykładziny podłogowe, panele, deski.
Ile kosztuje położenie folii w płynie za metr kwadratowy?
Za 5-kilogramowe wiaderko folii w płynie trzeba zapłacić od 50 do 100 zł. Producenci podają zużycie na poziomie mniej więcej 1 kg/m². Można więc przyjąć, że za samą folię do wykonania 1 m² hydroizolacji zapłacimy 10-20 zł. Ekipy wykonawców okładzin ściennych i posadzkowych zwykle nie zwiększają stawek za położenie folii w płynie w łazience.
- Przejdź do galerii: Hydroizolacja łazienki
Autor: Krzysztof Zasuwik
Hydroizolację musimy nanieść na wszystkie strefy mokre w łazience. Jeśli będziemy uszczelniąć sciany w pobliżu umuywalki, może się okazać, że łatwiej będzie ułożyć izolację na całej powierzchni ściany