Wzory układania płytek na podłodze w łazience. Jodełka, szachownica, cegiełka

2022-02-23 16:13

Wzory układania płytek na podłodze w łazience. Płytki można układać na wiele sposobów. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Sposób w jaki ułożymy płytki decyduje w dużej mierze o tym, jaki charakter będzie miała aranżacja wnętrza łazienki.

Wzory układania płytek na podłodze
Autor: archiwum muratordom Płytki w łazience można układać na wiele sposobów. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać we wnętrzu

Wybór odpowiedniego materiału do wykończenia podłogi w łazience powinien być starannie przemyślany. Podłoga stanowi bardzo ważny element w aranżacji wnętrza. Równie ważna jest także decyzja o wzorze układania płytek w łazienkach. Tą samą płytkę mona ułożyć prosto lub w wybrany wzór, co ma ogromny wpływ na wygląd i charakter wnętrza.

Płytki ceramiczne zwykle układamy równolegle bądź skośnie do ścian. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wybór innego, równie prostego wzoru może uatrakcyjnić wnętrze. Wybór płytek do łazienki jest ogromny - od najbardziej klasycznych płytek kwadratowych, po prostokątne czy płytki wielkoformatowe.

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?

Układanie płytek kwadratowych

  • Układ prosty

W układzie prostym fugi pomiędzy płytkami podłogowymi tworzą krzyże.

  • Karo

To także bardzo popularny i często stosowany wzór, który najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Płytki w karo należy ułożyć tak, by siatka fug ustawiona była pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian.

  • Układ mieszany

Ten wzór powstaje wtedy, kiedy łączymy dwa różne formaty płytek - płytki mniejsze z większymi. W takim ułożeniu uzyskujemy efekt przesunięcia w obu kierunkach.

  • Na mijankę

Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich. Jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki – wówczas płytki ułożone są w cegiełkę. 

GALERIA: wzory układania płytek podłogowych 

Układanie płytek prostokątnych

Płytki prostokątne dają możliwość ułożenia różnych wzorów. Najczęściej układa się je podobnie jak kwadraty: równolegle lub skośnie do ścian.

  • Układ prosty

Najprostszy, klasyczny wzór – ułożenie płytek prosto, czyli krawędziami równolegle do ścian – jest wbrew pozorom dość wymagający. Sprawdza się w pomieszczeniach o kształcie prostokąta i idealnie zachowanych kątach prostych. Płytki układane prosto muszą mieć zgodne wymiary – wszelkie niezgodności będą w tym ułożeniu bardzo widoczne.

  • Jodełka

To wzór najczęściej stosowany przy płytkach drewnopodobnych. Skośne ułożenia płytek podłogowych, w tym również jodełka, zalecane są dla podłóg o większym obciążeniu mechanicznym: nie występuje tu bowiem styk czterech naroży – czyli miejsce najbardziej narażone na uszkodzenia.

  • Wzór diagonalny

Płytki prostokątne często łączy się z małymi kwadratowymi wstawkami, uzyskując w ten sposób urozmaicone wzory, z których najpopularniejszy jest wzór diagonalny. Jako wstawki stosowane są płytki w tym samym lub innym kolorze, płytki o innej fakturze albo z dekoracyjnym ornamentem, a także inne materiały, na przykład drewno i kamień.

Wzory układania płytek w łazienkach
Autor: Marcin Grabowiecki Płytki prostokątne na podłodze w łazience. Klasyczne ułożenie płytek charakteryzuje się prostotą i porządkiem

Układanie płytek wielkoformatowych

Zasada układania płytek wieloformatowych jest dokładnie taka sama jak ich mniejszych odpowiedników. Należy jednak pamiętać, że jeśli zostaną one położone w zbyt małym pomieszczeniu, ciężko będzie dobrać układ i uzyskać dobry efekt szczególnie w przypadku płytek ze wzorem. Duże formaty najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. W małych wnętrzach np. łazienkowych, królują z kolei malutkie płytki - czyli tzw. mozaiki.

Przeczytaj też:

Wybieramy płytki do łazienki. Jakie płytki ceramiczne będą najlepsze?

Wzory układania płytek w łazienkach
Autor: archiwum Płytki wielkoformatowe w aranżacji łazienki. Zasada układania płytek wieloformatowych jest dokładnie taka sama jak ich mniejszych odpowiedników

Płytki heksagonalne na podłodze w łazience

Płytki heksagonalne to sześciokątne płytki ceramiczne o kształcie plastra miodu. Zdobywają coraz większą popularność we wnętrzach - dostępne są w różnych rozmiarach, wzorach i wielu opcjach kolorystycznych, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można wykonać z nich okładziny naśladujące plaster miodu lub wzory trójwymiarowe. W niewielkiej łazience sprawdzą się płytki heksagonalne o małych rozmiarach, z kolei duże idealnie pasują na podłogę do przestronnych wnętrz. 

Przeczytaj też:

Układanie płytek podłogowych: jak przyklejać płytki? >>>

Sposób układania jest w tym przypadku intuicyjny, tu nie ma wielkiego pola do popisu. Aby wnieść trochę zróżnicowania można połączyć heksagony z prostokątnymi płytkami imitującymi drewno lub deskami.

Wzory układania płytek w łazienkach
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Heksagony, czyli sześciokątne płytki w kształcie plastra miodu. To świetna alternatywa dla tradycyjnych płytek kwadratowych i prostokątnych
ważne

Ile płytek trzeba kupić

Należy pamiętać, że płytki będą docinane oraz jakaś cześć pójdzie na odpad. Dlatego kupujemy je z zapasem w zależności od wybranego sposobu układania – układ prosty + 5%, układ w ząb +10 %, karo + 15%. Im bardziej skomplikowany rozkład wnętrza np. ze skosami, tym odpad będzie większy. Są to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy w planie zakup drogich płytek ceramicznych.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie