Spis treści
Boazeria na poddaszu?
Drewno to wprawdzie nieco kapryśny, ale zdrowy, ładny i naturalny materiał, dlatego wielu posiadaczy poddaszy zastanawia się, czy zamiast płytami mineralnymi nie wykończyć skosów deskami. Okazuje się, że możesz ich użyć do wykończenia skosów, sufitów, a nawet ścian poddasza, i to nie tylko tych szkieletowych. Ma to swoje plusy. Montaż jest dość prosty, unikasz prac mokrych, a także pęknięć – tak charakterystycznych dla okładzin gipsowo-kartonowych.
Montaż boazerii krok po kroku
Deski przytwierdza się do konstrukcji nośnej z listew mocowanych do drewnianych elementów więźby. Stosuje się w tym celu listwy o przekroju 1,5 x 3 lub 2 x 4 cm. Gdy deski mają biec poziomo, listwy rozmieszczaj pionowo i odwrotnie. Listwy przytwierdzane są do belek wkrętami samonawiercającymi, a do muru wkrętami wyposażonymi w plastikowe kołki.
Aby wypoziomować ruszt, pod niektóre z listew podkładaj w trakcie montażu kliny z kawałków cienkiej sklejki, na bieżąco kontrolując efekt poziomnicą. Rozstaw między listwami nie powinien być mniejszy niż 30 cm.
Na okładzinę stosowane są przeważnie deski z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, brzozowego, bukowego, jesionowego, klonowego, dębowego. Mają najczęściej 5-14 cm szerokości i 1,2-2 cm grubości. Długość możesz zamówić pod wymiar skosów i innych powierzchni do wykończenia.
Współczesne deski boazeryjne łączy się wzajemnie na pióro i wpust. Są przybijane do rusztu, a gwoździe, aby nie były później widoczne, umieszcza się we wpustach. Deski powinny być malowane lub lakierowane raz przed montażem, a drugi raz już po zbudowaniu okładziny.

i
Tynk na nośniku
Kiedyś podkładem pod tynk były trzcinowe lub słomiane maty, rozpinane między krokwiami niczym współczesne folie lub membrany. Dziś podkłady pod tynk wyglądają zupełnie inaczej, są trwalsze i łatwiejsze w stosowaniu. Tak zwane nośniki tynku, bo o nich mowa, to specjalne metalowe siatki, odporne na korozję, połączone z kartonem. Sprzedawane są w rolkach. Rozwija się je i mocuje mechanicznie do konstrukcji nośnej – krokwi lub podwieszonego do nich rusztu. W sprzedaży są ponadto nośniki z dodatkową warstwą wodoodpornego kartonu bitumizowanego, polecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza oraz do stosowania od zewnętrznej strony budynku.
Jak stosuje się nośniki tynku
Nośniki są przytwierdzane podobnie jak płyty g-k, do wcześniej zamocowanego i wypoziomowanego rusztu z profili stalowych. Przykręca się je do profili blachowkrętami rozmieszczanymi co 15 cm, pomiędzy podwójnymi drutami siatki. Arkusze trzeba mocować z przesunięciem ich krótszych krawędzi o około połowę długości (na mijankę). Zakłady pionowe między arkuszami muszą mieć szerokość dwóch oczek siatki, a poziome – jednego oczka. Tu również przed wykonaniem zakładu trzeba oderwać karton. Na nośniku można układać tynk cementowo-wapienny lub gipsowy. Najwygodniej nanosić go maszynowo. Łączna warstwa tynku nie powinna być mniejsza niż 2 cm.
Przeczytaj także: