Jak zrujnowany strych zamienił się w klimatyczne i wygodne do mieszkania studio?

2023-02-22 15:17

Zrujnowany strych domu wielorodzinnego został wyremontowany i zaadaptowany na rodzinne studio. Zachowano przy tym drewnianą konstrukcję dachu oraz ceglaną podłogę. Oceń, czy opłacało się angażować w remont.

Studio na poddaszu
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Dom wybudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Służył kilku pokoleniom. Strych nigdy nie miał lokatorów

Adaptacja poddasza na studio mieszkalne

Dom wybudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Służył kilku pokoleniom, a ostatni mieszkańcy zapragnęli stworzyć na dotąd niezamieszkanym strychu-studio. Zaangażowano pracownię architektoniczną i w ciągu dwóch lat przeprowadzono remont i adaptację poddasza.

Spora powierzchnia - 78 m² - nie była jednak łatwa do wykorzystania ze względu na różne wysokości strychu (niektóre z pomieszczeń są niezwykle niskie). Także decyzja o zachowaniu pięknego, drewnianego stropu i podłogi podnosiła stopień trudności remontu. Postanowiono jednak mimo wszystko wykorzystać niebanalną różnorodność poddasza, zachowując elementy konstrukcji oraz niektóre części wykończenia. Podkreśliły one charakter planowanego studia. Rozpoczęto prace remontowe, polegające m.in. na odsłonięciu stropu i wyburzeniu ścianek.

Zobacz efekt remontu

Jak wykorzystano rożne wysokości strychu?

Problematyczna wysokość strychu stanowiła wyzwanie dla projektantów. Nie planowano podniesienia dachu i generalnej zmiany jego konstrukcji, dlatego dostosowano rozkład pomieszczeń do zastanych wymiarów. Podjęto też decyzję o utworzeniu otwartego układu mieszkania, co pozwala dowolnie komponować funkcjonalność studia w zależności od codziennych potrzeb użytkownika. Brak korytarzy pozwolił na zaoszczędzenia miejsca w środkowych, najwyższych punktach strychu. Rezygnacja z ścianek działowych wpłynęła także na poprawę doświetlenia wnętrz. Pomimo niewielkich rozmiarów okien, poddasze jest bardzo jasne.

W miejscach z niskim sufitem zorganizowano część sypialnianą, w wysokich partiach powstały kuchnia, jadalnia i miejsce do pracy, czyli przestrzenie wykorzystywane przez większość dnia. Wszystkie pokoje są wielofunkcyjne i z każdego pomieszczenia jest widok na resztę przestrzeni mieszkania. Charakterystyczne cegły na posadzce definiują część sypialnianą, zaś część przeznaczoną na aktywność życiową określają drewniane deski podłogowe. Dzięki lepszemu zorganizowaniu przestrzeni i adaptacji strychu, studio stało się lokalem w pełni funkcjonalnym i użytkowym.

Zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk

Sonda
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa na poddaszu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.