Remont poddasza - przygotowanie do prac
Zanim rozpoczniesz ocieplanie i pozostałe prace wykończeniowe na starym poddaszu, musisz sprawdzić, czy krokwie nie ugną się zanadto pod ciężarem wełny mineralnej, a szczególnie płyt przewidzianych do zabudowy skosów. Z pomocą przyjdzie konstruktor. Obejrzy i zinwentaryzuje poddasze, wykona niezbędne obliczenia, a na koniec sporządzi stosowną ekspertyzę.
Podłoga na odpowiednim poziomie
Aby wygodnie poruszać się po poddaszu, na początek trzeba zrobić podłogę, na przykład z płyt lub desek ułożonych na belkach stropowych. Na drewnianych belkach stropowych trzeba najpierw przygotować podkonstrukcję z legarów. Bez tego drewnopochodne płyty podłogowe, uginałyby się. Mogłoby to później spowodować uszkodzenia posadzki. Legary wysokości 6 cm rozstawia się prostopadle do belek co 40 cm i przykręca do nich.
Ocieplanie poddasza
Do ocieplenia poddasza stosuje się glównie wełnę mineralną. Pierwszą warstwę wełnianej maty układaj między krokwiami, a drugą – między listwami drewnianymi, do których przykręcisz później okładzine skosów. Zgodnie z przyjętą praktyką dekarską jedną i drugą warstwę podwiązuje się sznurkiem, aby materiał lepiej się trzymał na swoim miejscu.