Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie ze skosami, czyli pomysł na aranżację poddasza

2021-10-26 14:33

Urządzenie mieszkania ze skosami jest procesem niezwykle przyjemnym, ale i trudnym. Każdemu zależy na tym, by poddasze było funkcjonalne, wygodne i pięknie zaaranżowane. Zobacz pomysł na niezwykle przytulną aranżacje wnętrz mieszkania ze skosami.

Mieszkanie na poddaszu
Autor: Mikołaj Dąbrowski Mieszkanie na poddaszu w opolskiej kamienicy to synonim funkcjonalności, subtelności aranżacji i nowoczesnych rozwiązań

Małe, duże, w starej kamienicy czy na poddaszu – w każdym mieszkaniu da się stworzyć przestrzeń funkcjonalną i estetyczną. Niezbitym tego dowodem jest projekt FABRYK-ART, który sprawił, że mieszczące się na 130 m² mieszkanie ze skosami stało się niezwykle przytulną aranżacją. 

Poddasze użytkowe z tarasem - adaptacja strychu na cele mieszkaniowe

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu

Przedpokój, salon z jadalnią i otwartą kuchnią, dwie łazienki, dwa pokoje dla dzieci, sypialnia oraz oddzielna garderoba, a wszystko to zwieńczone skosami typowymi dla mieszkania na poddaszu. Ta przestrzeń wymagała sprytnych rozwiązań, a jednym z nich było połączenie trzech pomieszczeń w jedno. Dzięki takiemu rozwiązaniu strefa dzienna nabrała zupełnie nowego, tętniącego życiem wymiaru.

Przeczytaj też:

Mieszkanie na strychu. Adaptacja poddasza krok po kroku >>>

Zburzenie ścian pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem pozwoliło również na uzyskanie dodatkowego pokoju, co przyczyniło się do zwiększenia funkcjonalności domowego azylu zamieszkiwanego przez małżeństwo z dwójką nastolatków.

GALERIA: zobacz, jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu

Mieszkanie ze skosami na poddaszu w odcieniach błękitu

Sposobem na wizualne powiększenie przestrzeni na poddaszu i zachowanie spójnej harmonii okazała się nie tylko zmiana układu przestrzennego mieszkania pod skosami, ale również wykorzystana paleta barw.

Architekci postawili na pastelową kolorystykę, utrzymaną w piaskowych odcieniach. Uwagę przykuwa jednak subtelny błękit, który można nazwać duszą tego projektu. To rozbielony odcień, który można podziwiać na meblach lakierowanych w macie w kuchni, łazience czy salonie.

Przeczytaj też:

Modne ściany. 14 pomysłów na kolory ścian w salonie [ZDJĘCIA] >>>

Mieszkanie na poddaszu
Autor: Mikołaj Dąbrowski Ta przestrzeń wymagała sprytnych rozwiązań, a jednym z nich było połączenie trzech pomieszczeń w jedno. Dzięki takiemu rozwiązaniu strefa dzienna nabrała zupełnie nowego, tętniącego życiem wymiaru.

Drewno, klinkier i cegła nadają charakter wnętrzu

Mieszkaniu na poddaszu charakteru nadają wykorzystane materiały naturalne – drewno, klinkier oraz faktura cegły. Wcześniej brakowało w tym wnętrzu spokoju. Każdy ze skosów ma inny kąt, inaczej załamuje światło, które wpada tu przez okna dachowe o różnych rozmiarach, rozlokowanych niesymetrycznie. Dzięki przemalowaniu całego pomieszczenia, w tym wszystkich skosów, drewnianych słupów i belek, na jednolity, jasny kolor, architekci uzyskali założony efekt harmonii.

Przeczytaj też:

Poddasze w drewnie: patent na klimatyczne wnętrza >>>

Praktyczne i efektowne oświetlenie mieszkania na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu swoim wykończeniem nawiązuje do charakteru budynku i otoczenia, a wszystko to zostało podkreślone oświetleniem. Ciekawe efekt aranżacyjny został spotęgowany grą światła i cieni, o którą zadbało oświetlenie od polskiego producenta opraw AQForm.

Jego najważniejszym elementem są elementy techniczne w formie reflektorów na wygodnych w montażu szynoprzewodach. Cechą szczególną tego oświetlenia jest możliwość sterowania oprawami. Swoboda ruchu pozwoliła na nakierowanie światła wszędzie tam, gdzie było to konieczne.

Przeczytaj też:

Jasno na poddaszu: rodzaje okien dachowych do doświetlenia poddasza >>>

Oświetleniowym strzałem w dziesiątkę okazały się również oprawy wpuszczane, które zdobią skosy w łazience. Przestrzeń domowego SPA została rozjaśniona również nowoczesnymi, zainstalowanymi przy lustrze tubami z mlecznego szkła. Te kinkiety zostały stworzone z myślą o pomieszczeniach, w których często panuje wilgoć. Charakteryzuje je podwyższona klasa szczelności (IP44), której niestraszna jest unosząca się podczas kąpieli para.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.