Adaptacja poddasza. Płyty MFP zamiast płyt g-k.
Drewnopochodne płyty budowlane MFP są z powodzeniem stosowane do wykonania kompleksowej zabudowy poddasza użytkowego. Usztywnisznimi więźbę, robiąc od zewnątrz tak zwane sztywne poszycie, zabudujesz skosy i szkieletowe ściany działowe oraz wykonasz z nich podkład podłogowy. Płyty MFP moga więc stanowić konkurencję dla popularnych płyt g-k.
Autor: Pfleiderer
Sztywne poszycie z płyt MFP wzmocni i usztywni więźbę dachową. Łatwo na nim ułożyć membranę dachową i ruszt pod dachówki
Płyty MFP na sztywne poszycie
Z płyt budowlanych MFP, grubości 15 mm, można zbudować na więźbie dachowej tak zwane sztywne poszycie. Przykręca się je prostopadle do krokwi dachowych. Sztywne poszycie izoluje sie na przykład membraną dachową. W dalszej kolejności nabija się na nie konstrukcję pod dachówki – ruszt z kontrłat i łat. Na poszyciu z płyt budowlanych MFP łatwiej wykonywać prace dekarskie, w tym też zamontować okna dachowe. Mniej problemu sprawią obróbki kominów, uzyskanie równego okapu, krawędzi oraz kalenicy. Warto dodać, że dach ze sztywnym poszyciem z płyt budowlanych ma lepszą izolacyjność termiczną. To efekt zarówno właściwości samych płyt, jak i tego, że między ich dużymi płaszczyznami jest mniej szczelin. Na poddaszu będzie też ciszej, bo płyty znacznie lepiej niż deski tłumią hałas.
Autor: Mariusz Bykowski
Płyty budowlane MFP montuje się pionowo, czyli prostopadle do listew rusztu nośnego
Zabudowa skosów poddasza
Po ułożeniu folii paroizolacyjnej na ocieplonych skosach można zacząć przykręcanie płyt MFP. Ich dolne krawędzie muszą się znaleźć około 1 cm wyżej niż poziom przyszłej posadzki. Wykorzystuje się tu płyty MFP o grubości 12 mm i wymiarach 2500 x 1250 mm. Mocuje się je do rusztu nośnego z łat drewnianych przybitych prostopadle do krokwi, w rozstawie 50 cm. Powierzchnię płyt można pomalować, okleić tapetą lub płytkami ceramicznymi. Okładzinę można oczywiście pozostawić bez wykończenia, eksponując unikalny wygląd płyt.
Podłoga z płyt MFP
Gdy zabudowa skosów dobiegnie końca, można ułożyć podkład podłogowy. Wykorzystuje się w tym celu płyty MFP o grubości 22 mm. Zgodnie z zaleceniami producenta montuje się je do drewnianych legarów przymocowanych do belek stropowych w rozstawie 40 cm. Pod legarami powinna się znaleźć folia osłaniająca izolację z wełny mineralnej. Płyty MFP utworzą stabilne podłoże pod posadzkę z paneli podłogowych lub inny rodzaj posadzki.
Autor: Piotr Mastalerz
Po rozłożeniu folii wiatroizolacyjnej legary układa się na podkładkach z kawałków płyt MFP