Bidet - praktyczny i funkcjonalny element wyposażenia łazienki. Jaki bidet wybrać? Rodzaje, wymiary, montaż

2018-10-01 11:05

Bidet to coraz częściej spotykany element wyposażenia łazienki. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Montaż bidetu zwiększa komfort i ułatwia codzienne użytkowanie łazienki. Jak dobrać odpowiedni bidet i jak go zamontować w łazience?

Bidet w łazience
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli zdecydujemy się na montaż bidetu w łazience, warto aby wszystkie urządzenia łazienkowe pasowały do siebie, najlepiej jeżeli będą pochodziły od tego samego producenta i były z tej samej serii

Standardowe wyposażenie łazienki obejmuje zazwyczaj miskę ustępową, umywalkę oraz brodzik lub wannę (albo jedno i drugie). Na rynku są jednak dostępne inne praktyczne urządzenia, które ułatwią zachowanie higieny intymnej i codzienną toaletę. Samotna miska ustępowa wygląda zbyt skromnie i nie spełnia wszystkich naszych potrzeb. Praktycznym i stylowym jej uzupełnieniem będzie bidet, który najlepiej kupić w komplecie – u tego samego producenta.

Bidet: co to za urządzenie i do czego służy

Bidet sprawdzi się zarówno w łazience przeznaczonej dla domowników, jak i w tej dla gości. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, dla innych bidet jest jedynie ciekawostką. Do czego służy? Bidet daje możliwość szybkiego odświeżenia się w ciągu dnia, jest nieodzownym elementem wyposażenia łazienki, z której korzystają osoby starsze i mniej sprawne ruchowo.

Bidet został stworzony jako alternatywa dla wanny czy brodzika – dzięki niemu można szybko i komfortowo zadbać o higienę intymną. Ale urządzenie to jest wykorzystywane również do innych celów – dzieci używają go jako nisko zawieszonej umywalki, dorosłym przydaje się za to do mycia nóg.

Sprawdź też: Praktyczne wnęki w łazience - gdzie je zrobić, jak wykorzystać>>>

Bidet w łazience
Autor: Małgorzata Góra Bidet w łazience już nikogo nie dziwi. To urządzenie, które coraz częściej można spotkać w aranżacji nowoczesnej łazienki

Jaki bidet wybrać do łazienki: rodzaje, wymiary

Bidety wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są wyroby z fajansu, znacznie od nich droższe – z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie bidetu w czystości.

Jeśli nie chcesz, by bidet zbyt odróżniał się od toalety oraz żeby nie wpadały do niego przypadkowe przedmioty, kup też pokrywę (à la deska sedesowa). Decydując się na zupełnie płaską, zyskasz dodatkowe siedzisko. W pobliżu bidetu i WC warto przymocować też reling na ręcznik i uchwyt na papier toaletowy.

Najpopularniejsze są bidety białe. Można też kupić urządzenia w innych kolorach: pastelowych (beżowym, seledynowym, błękitnym) i bardziej zdecydowanych (zielonym czy granatowym). Zwykle ceramiki w innym kolorze niż biały nie można kupić od ręki – trzeba złożyć zamówienie i poczekać na sprowadzenie wybranego modelu. Biel w ceramice różnych producentów może mieć inny odcień - warto więc wyposażyć łazienkę u jednego producenta.

Oprócz tradycyjnych modeli bidetów stojących coraz większą popularnością cieszą się te podwieszane. Ich zasadniczym plusem jest to, że nie komplikują mycia podłogi. Poza tym umożliwiają zamaskowanie rury odpływowej w obudowie, która może przekształcić się w półkę na kosmetyki. Dzięki temu rozwiązaniu bidet i pozbawiona zbiornika miska w.c. mają bardzo zbliżoną formę.

Bidet wymiary. Bidet ma zbliżone wymiary do miski ustępowej, czyli mniej więcej 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Miska bidetowa może być zawieszona na ścianie lub na stelażu, przy czym górna krawędź bidetu i ustępu powinna być na tym samym poziomie, który wynosi zazwyczaj mniej więcej 42 cm. Ze względu na wygodę użytkowania oba urządzenia powinny być umieszczone obok lub naprzeciwko siebie. Trzeba też pamiętać o tym, że bidet jest przystosowany do siadania na nim zarówno przodem, jak i tyłem, dlatego po obu jego stronach jest potrzebna minimum 20-centymetrowa przestrzeń dla nóg.

Sprawdź też: Jakie płytki wybrać do łazienki?>>>

Sonda
Czy urządzając łazienkę zdecydowałbyś się na montaż bidetu:

Na co zwrócić uwagę podczas montażu bidetu

Bidet, kształtem i wielkością przypomina miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – wiszący.

Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych. Montaż bidetu przebiega podobnie jak montaż miski ustępowej – stojące przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi.

Przy misce bidetowej montuje się zazwyczaj baterię z wysuwaną wylewką. Podczas montażu bidetu należy pamiętać, że odpływ do kanalizacji jest taki jak w umywalce. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii bidetowej. Zabezpieczeniem przed zalaniem łazienki jest zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych - bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.

Sprawdź też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience?>>>

Bidet w łazience
Autor: Michał Przeździk Bidet to pożyteczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie i wygodne odświeżenie w ciągu dnia

Jaka bateria do bidetu

Baterie bidetowe są zwykle sztorcowe. Montuje się je na tylnej półce bidetu i podłącza wężykami do instalacji doprowadzonej od spodu bidetu. Mają zwartą budowę, niski korpus i krótką wylewkę. Baterie bidetowe mają perlator, umieszczony na wylewce baterii na przegubie kulowym. Dzięki temu strumień wypływającej wody można ustawić w wybranym kierunku.

Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej.

Najnowocześniejsze baterie – elektroniczne – włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika. Większość baterii bidetowych jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe – wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.

Można też kupić baterię bidetową z wylewką wyciąganą z korpusu, podobnie jak w bateriach kuchennych, która oprócz oczywistych zalet – wygody w operowaniu strumieniem wody podczas korzystania z bidetu – ma jeszcze dodatkowe, na przykład pozwala wygodnie napełnić wodą wiadro lub wysoki wazon, które pod niskimi sztorcowymi bateriami się nie mieszczą.

Sprawdź też: Na jakiej wysokości zamontować baterie łazienkowe? Praktyczne porady>>>

Bidet jak miska ustępowa
Autor: Piotr Mastalerz Bidety coraz bardziej upodabniają się do misek ustępowych, są już nawet produkowane modele z deską, a nawet z pokrywą. Dlatego też dobierając urządzenia do łazienki, warto zdecydować się na komplet z tej samej serii. Wtedy sedes i bidet będą miały jednakowy design i podobne wymiary

Deska bidetowa, czyli jak zmieścić bidet w małej łazience

W małej łazience, w której nie ma miejsca na ustawienie bidetu, jego funkcję może pełnić deska bidetowa. Montuje się ją na misce ustępowej i za pomocą przycisków umieszczonych z boku na specjalnym panelu steruje jej pracą.

Najprostszy model ma funkcję podmywania z regulacją stopnia intensywności strumienia wody. W lepiej wyposażonych modelach desek bidetowych jest dodatkowo funkcja osuszania ciepłym powietrzem albo wciągania zanieczyszczonego powietrza z łazienki.

Deski bidetowe dostępne są w kilku kolorach. Niektórzy producenci oferują kompakt (czyli miskę ustępową ze zbiornikiem spłukującym) z bidetem. Urządzenie to ma następujące funkcje: amortyzowane opadanie deski sedesowej, podgrzewanie deski, dezodorant pochłaniający zapachy oraz panel do zdalnego sterowania. Deski bidetowe to rozwiązanie bardzo komfortowe, ale i drogie – wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Sprawdź też: Remont łazienki - ile zapłacisz za materiały i robociznę?>>>

Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Rączka bidetowa zamiast klasycznego bidetu

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest zamontowanie na umywalce baterii, do której podłączona jest dodatkowa rączka natrysku. Rączkę bidetową zwykle wiesza się na ścianie obok umywalki. Jeśli w niewielkiej odległości znajduje się miska ustępowa, może ona z powodzeniem pełnić funkcję bidetu. Na rączce natrysku znajduje się przycisk. Gdy go naciśniemy, strumień wody zostanie skierowany z baterii umywalkowej do rączki prysznicowej.

Rączka bidetowa jest zazwyczaj elementem specjalnej baterii umywalkowej - jednouchwytowej lub bezdotykowej. Jej zgrabna mała główka jest połączona z baterią elastycznym wężem. Na tyle długim, by dało się wygodnie korzystać z rączki natrysku, jednak nie dość długim, by usytuowanie sedesu i umywalki w łazience mogło być dowolne – muszą być zamontowane stosunkowo niedaleko jedno od drugiego. Między innymi dlatego rączka bidetowa to rozwiązanie szczególnie polecane do małych łazienek. Tam odległość między sprzętami jest z założenia niewielka, a na bidet zwykle brakuje miejsca.

Rączka bidetowa: wyposażenie łazienki
Autor: Radosław Wojnar Nie w każdej łazience znajdzie się miejsce, by oprócz sedesu zamontować bidet. Są na szczęście rozwiązania, które spełnią przypisane mu funkcje, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Doskonale sprawdzi się w tej roli rączka bidetowa
Warto wiedzieć

Pisuar w domowej łazience? Tak, to możliwe

Pisuat ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Coraz częściej w domach jednorodzinnych wydziela się dwie lub więcej łazienek. Zazwyczaj jedna jest przeznaczona dla domowników, a druga dla gości. Pisuar może być zamontowany w obu z nich. Ale może się też okazać, że męska część rodziny będzie chciała mieć swoją łazienkę i zainstalowanie w niej pisuaru znacznie ułatwiłoby jej życie.

Zajmuje on niewiele miejsca – ma mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Pisuar można powiesić na ścianie lub zamontować na stelażu podobnym do tego ze spłuczką sedesową. Zazwyczaj krawędź miski znajduje się na wysokości 65 cm.

Aby zamontowć pisuar, nie musimy mieć bardzo dużej łazienki. Jeśli miałby na przykład wisieć naprzeciwko miski ustępowej, wystarczy 90-centymetrowy odstęp między nimi. Natomiast jeżeli zamierzamy powiesić je na tej samej ścianie, między osią spłuczki od WC a osią pisuaru należy zachować odległość 50 cm.

Pisuar może być ceramiczny lub ze stali nierdzewnej (dla osób lubiących industrialny design). W niezbyt dużych łazienkach sprawdzą się modele asymetryczne lub narożne.

Pozostałe podkategorie