Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni
Blat kuchenny z kuchenką i zlewozmywakiem umieszczamy zwykle przy ścianie. Ostatnio jednak modne stało się inne rozwiązanie. Wyspa kuchenna, czyli oderwane od ściany miejsce pracy - szafki, blat, a nawet kuchenka i zlewozmywak mogą teraz znaleźć się pośrodku kuchni.
Wyspa w kuchni kiedyś i dziś
Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni nie jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą nieznaną. Zanim w kuchniach pojawiły się blaty robocze pod ścianą, duży stół był miejscem, gdzie rodzina nie tylko zbierała się na posiłki – służył także do ich przygotowywania.
Wyspa kuchenna stosowana jest też od dawna w wielkich kuchniach gastronomicznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A skoro tak jest wygodnie, to dlaczego tej wygody nie przenieść do domu?
Nieważne więc, czy z wielkiej gastronomii, czy z domów naszych prababek: grunt że przeniesienie tego pomysłu do mieszkań i domów jest możliwe dzięki nowym technologiom, a także zmianom, jakie zaszły w projektowaniu i użytkowaniu kuchni.
Autor: Radosław Wojnar
Kuchnie są dzisiaj coraz większe i często otwarte na inne pomieszczenia. Rośnie też znaczenie kuchni w życiu domowym i towarzyskim: chętnie przebywają tam domownicy i często przyjmuje się tam gości.
Samo gotowanie zaczyna być również coraz częściej postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie i w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe.
Za tymi zmianami podążają również producenci sprzętu AGD i mebli: dziś już bez problemu można kupić okap wyspowy, czy gotowe moduły do zbudowania wyspy.
Z czego wyspa kuchenna?
Trzon wyspy może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć, na przykład dodatkowymi drzwiczkami.
Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF). Można też wykonać wyspę w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu.
Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.