Szlifowanie szkła: jak naprawić misę czy wazon z wyszczerbionym brzegiem?
Szlifowanie szkła nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Z powodzeniem możemy to zrobić samodzielnie. Nie potrzebujemy wiele narzędzi, aby naprawić uszkodzoną misę, wazon czy inną szklaną rzecz z wyszczerbionym brzegiem.
Szkło tak jak drewno to najpopularniejszy materiał, z którego robi się przedmioty codziennego użytku. Znajduje ono zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Szkło jest materiałem znanym i stosowanym od dawna. Szyby okienne, szklanki, talerzyki, żarówki czy różne szklane ozdoby – to zaledwie kilka przykładów szkła używanego na co dzień. Szkło posiada ogromne walory estetyczne i często jest wykorzystywane jako element dekoracyjny do wnętrza. Jest tworzywem delikatnym, a zarazem niezwykle wytrzymałym.
Naprawa szklanych przedmiotów
W każdym domu są szklane wazony, misy, kieliszki. Pełnią funkcję użytkową, ale mogą też być same w sobie ozdobą. Szklana misa przyda się nie tylko do sałatek – może służyć np. jako naczynie do przechowywania muszli i kamieni przywiezionych z wakacji lub jako donica na kwiatową kompozycję.
Przeczytaj też:
Klej do szyb. Jak i czym skleić akwarium, szklaną półkę, jak przykleić lustro? >>>
Co zrobić, gdy przy okazji prac czy domowych porządków odpryśnie jej kawałek? Musimy wtedy zeszlifować wyszczerbioną krawędź aż do zniknięcia ubytku. Oczywiście najpierw trzeba ocenić, jakie są rozmiary uszkodzenia i czy naprawa nam się opłaca. Jeśli jest drobne, warto taki przedmiot samodzielnie naprawić.
Szlifowanie szkła metodą na rysy
Ulubiony wazon, misa, kieliszek czy inne szklane naczynie z wyszczerbionym brzegiem mogą nadal spełniać swoje zadania. Nie trzeba od razu ich wyrzucać czy chować w ciemny kąt. Uszkodzenie takiego przedmiotu możemy bowiem dość łatwo naprawić. Pomysłem na naprawę jest szlifowanie szkła. Podobnie jak przedmioty wykonane z innych materiałów, te ze szkła są bardzo często w pełni naprawialne. Szlifowanie szkła nie jest zabiegiem trudnym i jeżeli posiada się odpowiedni papier ścierny do szkła, można całkowicie pozbyć się niechcianych ubytków. Poniżej, krok po kroku, wyjaśniamy jak to prawidłowo zrobić.
Na wybrane podłoże przykleja się papier ścierny w taki sposób, by nie mógł się przesuwać w żadną stronę. Krawędzie przedmiotu szklanego, które uległy uszkodzeniu, należy dobrze zmoczyć. Następnie trzeba po prostu pocierać wybranym miejscem o dobrze umocowany papier ścierny. Czynić tak trzeba do momentu, aż ubytek zostanie zeszlifowana. Jeżeli szlifowaniu podlegały krawędzie, należy je zaokrąglić na przykład używając do tego wiertarki z końcówką szlifującą. Jeżeli nie mamy takich narzędzie pod ręką, szlifowanie szklanych krawędzi może być wykonane papierem ściernym nawiniętym na jakąś rurkę bądź czy ołówek. Na koniec polerujemy krawędź za pomocą tarczy i krążka do polerowania.
- Jeśli wyszczerbienie jest niewielkie i pęknięcie nie będzie się powiększać, możemy przystąpić do naprawy. Potrzebne nam do tego będą różnego rodzaju materiały ścierne.
- Do podłoża przyklejamy papier ścierny, aby się nie przesuwał. Krawędź misy moczymy i pocieramy o papier aż do zniknięcia ubytku.
- Zeszlifowane równo krawędzie zaokrąglamy. Możemy to zrobić mechanicznie przy użyciu wiertarki z końcówką szlifującą.
- Jeśli nie mamy takich narzędzi, możemy zrobić to ręcznie – papierem ściernym nawiniętym na drążek albo ołówek.
- Na koniec polerujemy krawędź za pomocą tarczy i krążka do polerowania.
Szlifowanie szkła - instrukcja krok po kroku ZDJĘCIA
Autor: Mariusz Bykowski
Jeśli wyszczerbienie jest niewielkie i pęknięcie nie będzie się powiększać, możemy przystąpić do naprawy. Potrzebne nam do tego będą różnego rodzaju materiały ścierne
Przeczytaj też:
- Jak wyczyścić srebro? >>
- Jak usunąć wosk? >>
- Jak usunąć plamy z kawy? >>
- Sposoby na osad z kamienia >>
- Jak wyczyścić złoto >>
Galeria zdjęć: szkło we wnętrzach
Autor: Komandor
Szklaną ściankę działową można zbudować z elementów systemowych
Autor: Marcin Czechowicz
Podobną lampę firmy Searchlight z 12 lampkami znajdziesz w sklepie Miviena.pl. Kosztuje ok. 2800 zł.
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Projekt: Alicja Przybylska Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk