Jak wyczyścić złoto: domowe sposoby czyszczenia złota

2022-12-06 10:26

Jak wyczyścić złoto? Oto kilka domowych sposobów na szybkie czyszczenie złota. Aby złota biżuteria i inne przedmioty wykonane z tego metalu zachwycały swoim blaskiem, należy o nie dbać.

Czyszczenie złota
Autor: GettyImages Aby pozłacane sztućce elegancko się prezentowały, powinny być regularnie czyszcozne - jak wyczyścić złoto?

Złoto to ciężki, miękki i błyszczący metal szlachetny, najbardziej kowalny i ciągliwy spośród wszystkich znanych metali. Złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Jego stopy z innymi metalami jak miedź, żelazo, glin czy srebro zmieniają jego twardość, ciągliwość, temperaturę topnienia oraz kolor. Złoto doceniane jest szczególnie w jubilerstwie w produkcji biżuterii, używane do bicia monet, oraz wykorzystywane do pozłacania sztućców i zdobień.

Złoto:

  • jest metalem o wyjątkowo dużej odporności chemicznej,
  • na powietrzu nie ulega ściemnieniu,
  • jest odporne na działanie większości czynników korozyjnych,
  • jest odporne na działanie kwasów (tylko mieszanina kwasu solnego i azotowego tzw. woda królewska jest w stanie trwale uszkodzić złoto).

Dlaczego złoto się brudzi?

Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie i powietrzu. Jednak obecność np. miedzi w stopie może mieć wpływ na powstawanie naturalnej patyny (zielonkawo szarego nalotu). Wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych jak wilgoć i promienie słoneczne, stosowanie kosmetyków (balsamy, lakiery do włosów, perfumy) oraz domowych detergentów i chloru (np. na basenie) traci swój szlachetny wygląd i efektowny kolor. Negatywny wpływ na złotą biżuterię mają czynności dnia codziennego takie jak sprzątanie, gotowanie, zmywanie, mycie naczyń i branie kąpieli. Każdego dnia w małe szczeliny dostają się zanieczyszczenia w postaci kurzu i brudu.

>> Przeczytaj też: Jak wyczyścić srebro?

Czyszczenie złota
Autor: GettyImages Biżuteria ze złota jest bardzo popularna

Czyszczenie złota - lżejsze zabrudzenia

Złoto jest metalem miękkim. Do jego czyszczenia nie wolno stosować twardych i ostrych przedmiotów, które je mogą zarysować. Intensywne pocieranie i skrobanie trwale niszczy powłokę. Do czyszczenia złota należy używać delikatnych, flanelowych lub bawełnianych ściereczek oraz szczoteczek do zębów z miękkim włosiem (najlepiej tych przeznaczonych dla dzieci). Należy pamiętać o tym, aby pierścionków, kolczyków oraz innej biżuterii ze sztucznymi lub prawdziwymi kamieniami, elementami skórzanymi lub drewnianymi nie moczyć bezpośrednio w wodzie. Wyroby złote z dodatkowym zdobieniem czyścimy w ręku wodą z delikatnym detergentem, omijając dodatkowe elementy.

Czyszczenie parowe, czyli sposób na utrzymanie porządku i czystości w domu >>>

Czyszczenie złota
Autor: GettyImages Do czyszczenia złota wybierzmy miękką szczoteczkę do zębów

Nieco więcej czasu zajmie nam czyszczenie mocno zabrudzonego złota. Osadzająca się na złocie tłusta i matowa powłoka wygląda nieestetycznie. Oto kilka sposobów na pozbycie się jej.

Jak wyczyścić złoto płynem do mycia naczyń

Najlepszym sposobem będzie przygotowanie roztworu z płynu do mycia naczyń (bądź kilku wiórków szarego mydła), niedużej ilości sody oczyszczonej (ok. pół łyżeczki od herbaty) i ciepłej wody. Moczymy w roztworze biżuterię lub inny przedmiot wykonany ze złota przez 30 minut. Po tym czasie szczoteczką do mycia zębów delikatnie, dokładnie i powoli czyścimy całą powierzchnię. Następnie płuczemy pod bieżącą wodą. Na koniec osuszamy bawełnianą szmatką i polerujemy flanelką lub irchą do uzyskania oczekiwanego blasku.

Papka z sody oczyszczonej do czyszczenia złota

Innym sposobem będzie zastosowanie papki zrobionej z proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej oraz wody. Potrzebna będzie 1 łyżka wody i 1 łyżka sody oczyszczonej. Papkę należy delikatnie wcierać w biżuterię przy użyciu miękkiej szmatki a następnie umyć pod bieżącą wodą i wytrzeć starannie do sucha.

Czyszczenie złota
Autor: GettyImages Po oczyszczeniu złoto należy starannie wytrzeć do sucha miękką ściereczką

Czyszczenie złota sokiem lub denaturatem

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny, który w połączeniu z solą wejdzie w reakcję z patyną i usunie skutecznie osad. Kolor złota odświeżymy stosując sok z cebuli, ocet, amoniak lub denaturat. Nie należy jednak czyścić biżuterii pastą do zębów gdyż może to spowodować zmatowienie lub trwałe przebarwienie powierzchni.Złote elementy możemy odtłuścić przecierając szmatką nasączoną benzyną bądź roztworem wody ze spirytusem salicylowym. Często noszone przedmioty możemy oddać do profesjonalnego czyszczenia w myjce ultradźwiękowej u jubilera.W roztworze ciepłej wody, kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej zamoczmy szmatkę i czyśćmy zabrudzoną powierzchnię złotych przedmiotów. Po kilku minutach umyjmy dokładnie przedmiot wodą z mydłem i wypolerujmy na błysk.

Przechowywanie złota
Szkatułka na biżuterię

Autor: GettyImages

Do przechowywania przedmiotów ze złota zastosujmy pudełka, materiałowe woreczki, a do zabezpieczenia biżuterii - specjalne organizery lub kuferki. Mają one wiele przegródek dostosowanych kształtem i wielkością do naszych złotych przedmiotów. Łańcuszki, pierścionki i kolczyki będą elegancko ułożone, a przy tym zabezpieczone przed zaplątaniem, gnieceniem i zadrapaniem. Po powrocie do domu biżuterię zawsze od razu zdejmijmy i odłóżmy w bezpieczne miejsce.

Czyszczenie złota
Autor: GettyImages Aby złoto pozostawało błyszczące należy je czyścić
Złoto jest pięknym elementem wykończenia wnętrz, ale powinno być subtelnym dodatkiem
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie