Czyszczenie parowe, czyli sposób na utrzymanie porządku i czystości w domu
Czyszczenie parowe to coraz popularniejsza metoda na utrzymanie porządku w domu. Sprzątanie jest wyjątkowo proste, szybkie i skuteczne, jeżeli mamy na wyposażeniu parownicę. Jakie możliwości i zalety mają te urządzenia? Do czego można zastosować parownicę? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia parowego i dowiedz się, które z nich to fakty, a które mity.
Czyszczenia parowe jest wydajne i skuteczne, a do tego zdrowe i ekologiczne, gdyż odbywa się bez użycia środków chemicznych i detergentów, które mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne. Sprzątanie przy użyciu parownicy jest również bardzo ekonomiczne - ogranicza zużycie wody, którą wykorzystujemy podczas domowych porządków.
Czyszczenie parowe: jak działa parownica
Parownica wyposażona jest w specjalny zbiornik, który napełnia się wodą. Woda doprowadzana jest do wrzenia w zamkniętym bojlerze, zajmuje to od 1 do 3 min na 1 l wody w zależności od modelu parownicy. Po podgrzaniu para jest sprężana i kierowana do dyszy ręcznej lub podłogowej.
Czyszczenie parowe: do czego można wykorzystać parownicę
Parownica ma wiele zastosowań, można nią czyścić różne powierzchnie - zaczynając od twardych posadzek (kamień, lastrico), poprzez podłogi, również te wykończone panelami laminowanymi.
Parownica dobrze sprawdza się do czyszczenia stali nierdzewnej w kuchni, okapów, płyt grzejnych, piekarników. Jest niezastąpiona podczas sprzątania łazienki. Oprócz kabin prysznicowych i ceramiki łazienkowej, świetnie poradzi sobie z czyszczeniem baterii łazienkowych oraz fug.
Może być także bardzo przydatna podczas remontu domu - pomoże szybko i sprawnie usunąć ze ścian starą tapetą. Niektóre modele parownic umożliwiają również prasowanie parowe.
Sprawdź też:
- Wybieramy odkurzacz warsztatowy
- Mycie okien bez wysiłku. Niezawodne sposoby na czyste okna
- Myjki ciśnieniowe. Co można nimi wyczyścić
Czyszczenie parowe: rozwiązanie przyjazne dla alergików
Parownica jest urządzeniem, którego nie powinno zabraknąć w domu, w którym mieszkają małe dzieci i alergicy. Środki chemiczne nigdy nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, mogą uczulać, a ich pozostałości znajdują się po czyszczeniu na powierzchniach w domu. Czyszczenie gorącą parą eliminuje ten problem ponieważ parownica czyści bez detergentów. Gorąca para dokładnie penetruje wszelkie zakamarki i szczeliny i jest prawdziwym pogromcą drobnoustrojów.
Czyszczenie parowe - FAKTY i MITY
Warto poznać zalety używania parownicy i obalić mity, które funkcjonują na temat czyszczenia gorącą parą wodną.
- Parownica działa tak jak odkurzacz: FAŁSZ: Zasada działania tych urządzeń jest zupełnie inna. Odkurzacz wciąga zabrudzenia luźne, a parownica emituje gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem i w ten sposób rozpuszcza i usuwa zanieczyszczenia przywierające do powierzchni.
- Parownica zabija bakterie: PRAWDA: Według badań Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn parownice są wysoce skuteczne w usuwaniu najpopularniejszych domowych bakterii, czyli pałeczek gram – ujemnych w tym Salmonelli i bakterii coli, a także bakterii gronkowca złocistego i bakterii paciorkowca jelitowego.
- Parownica wymaga stosowania detergentów: FAŁSZ: Parownica czyści bez środków chemicznych, samą parą wodną pod ciśnieniem. Dlatego jest tak wskazana dla rodzin z małymi dziećmi, a także dla alergików w każdym wieku. To doskonały produkt dla wszystkich ceniących zdrowy, a przy tym ekologiczny styl życia.
- Parownica ma bardzo wiele zastosowań: PRAWDA: Parownice o zróżnicowanym wyposażeniu w zależności od modelu można jeszcze dodatkowo uzupełniać w kolejne akcesoria, pozwalające rozszerzyć zakres zastosowań urządzenia.
- Parownicą nie wyczyścisz podłóg: FAŁSZ: Wszystko zależy od podłogi, bowiem parownicą można czyścić każdą wodoodporną powierzchnię. Parownicą można czyścić nawet panele podłogowe, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad: trzeba pracować szybkimi ruchami, a przepływ pary ustawić na niskim poziomie (to zapobiega nadmiernemu namoczeniu podłogi). Nie zaleca się jednak czyszczenia parownicą drewnianych podłóg olejowanych.
- Parownice są proste w obsłudze: PRAWDA: Parownice zapewniają pełen komfort obsługi dzięki technologii, która każdemu pozwoli sprzątać bez kontaktu z brudem. Są także w pełni bezpieczne dla wszystkich domowników - dzięki blokadzie bezpieczeństwa nie ma ryzyka nieopatrznego uruchomienia urządzenia, także przez dzieci.
- Mycie parą jest drogie: FAŁSZ: Do czyszczenia parowego korzystamy jedynie z wody z kranu (nie wolno używać wody destylowanej) - jest to zatem najbardziej ekonomiczna metoda czyszczenia. Żadnych wydatków na detergenty.