Robot sprzątający dom. Jaki wybrać robot odkurzacz, robot mopujący, robot do mycia okien?
Odkurzanie czy mycie podłóg nie należy do ulubionych czynności, ale niestety trzeba je wykonywać. Tu z pomocą przychodzi robot sprzątający czy robot mopujący, które uwolnią nas od tych obowiązków. Radzimy, jaki wybrać robot odkurzacz.
Robot sprzątający ułatwi nam życie. Oszczędza czas i energię, pozwalają cieszyć się zadbaną podłogą. Co prawda roboty odkurzacze nie dorównują mocą i dokładnością swoim tradycyjnym odpowiednikom, ale mogą pracować codziennie, dzięki czemu podłoga niemal cały czas pozostaje czysta. Odkurzacz automatyczny to niewielki robot, który samoczynnie porusza się po mieszkaniu sprzątając kurz i inne drobne nieczystości. Dzięki zastawowi sensorów, komputerowi pokładowemu oraz oprogramowaniu sterującemu potrafi orientować się w przestrzeni, omijać meble i inne przedmioty. Akumulatorowe zasilanie pozwala mu pracować przez godzinę lub dwie, a gdy poziom energii spadnie, samoczynnie wróci do stacji dokującej, naładuje baterie (a nawet sam opróżni pojemnik ze śmieciami), i będzie kontynuować pracę. Do sterowania robotem sprzątającym używamy smartfonu z zainstalowaną mobilną aplikacją, która pozwala m.in. sprawdzać, ile jeszcze czasu zostało do zakończenia sprzątania, jaki jest stopień naładowana akumulatora, oraz czy nie trzeba już opróżnić zbiornika na kurz.
Robot sprzątający: jak go używać?
Roboty sprzątające poruszają się tylko po podłodze. Nie odkurzą półek, ścian, sufitu, mebli tapicerowanych. Urządzenie tego typu nie uwolni całkowicie od ręcznego sprzątania, może jednak ograniczyć częstotliwość odkurzania podłóg, na których gromadzi się najwięcej kurzu i innych zanieczyszczeń. Roboty sprzątające najmniej skuteczne będą w małych mieszkaniach z licznymi sprzętami i trudno dostępnymi miejscami, do których po prostu nie dotrą pozostawiając część podłogi nieposprzątaną. Robot odkurzacz to sprzęt stosunkowo drogi. Decydując się na robota sprzątającego, warto poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z parametrami oraz funkcjami. Będziemy wtedy mieli pewność, że wybrany ostatecznie produkt spełni nasze oczekiwania. Nowy rok to dobry moment na zakup. W tym czasie sklepy AGD organizują wyprzedaże i oferują wysokiej klasy modele robotów sprzątających w atrakcyjnych cenach. Pośród wiodących producentów oferujących roboty sprzątające znajdziemy firmy iRobot, Mamibot, Samsung, Miele oraz Xiaomi.
Odkurzacze robotyczne
Robot, który samodzielnie sprząta mieszkanie, do niedawna można było zobaczyć wyłącznie w filmach science-fiction. Obecnie urządzenia te, mimo że droższe od tradycyjnych odkurzaczy, stają się dostępne dla coraz większej grupy odbiorców. Robot sprzątający porusza się samodzielnie po domu odkurzając podłogi. Jest to możliwe dzięki zaimplementowanym algorytmom pracy i wbudowanym czujnikom, dzięki którym nie zderzy się ze ścianami i meblami, nie spadnie ze schodów, wjedzie w prawie każdy kąt i dokładnie wymiecie z niego kurz. Robot sprzątający wyposażony jest z szybkoobrotową szczotkę, która zmiata śmieci do wbudowanego pojemnika. Ze względu na okrągły kształt, aby móc dotrzeć do narożników stosuje się dodatkową szczotkę boczną, która wygarnia brud z zakamarków. Urządzenia te nie są wyposażane w worek, lecz w plastikowy pojemnik na zanieczyszczenia, który należy regularnie opróżniać. Roboty sprzątające mogą mieć dodatkowe nakładki, które oprócz odkurzania umożliwiają także sprzątanie na mokro (piszemy o nich w dalszej części artykułu). W kategorii robotów sprzątających wyróżniamy:
- roboty odkurzające,
- roboty mopujące,
- roboty odkurzająco-mopujące (hybrydowe),
- roboty myjące okna.
Zasilanie akumulatorowe robota sprzątającego
Kupując robota sprzątającego trzeba sprawdzić, jaka jest pojemność zainstalowanego akumulatora, jaki jest czas pracy na jednym naładowaniu oraz ile trwa sam proces ładowania. Jest to istotne, gdy sprzątane będą duże powierzchnie. Wybierając robot sprzątający o krótkim czasie pracy, możemy po powrocie do domu zastać nieodkurzoną połowę pokoju, a robota w stacji dokującej, doładowującego swój akumulator. Robot powinien sprzątać co najmniej godzinę, ale najlepiej, aby urządzenie pracowało dłużej, np. 120 minut. Najdroższe modele potrafią sprzątać bez przerwy nawet przez 4 godziny, co bez problemu wystarczy do poodkurzania dużego mieszkania. Czas ładowania nie powinien być zbyt długi, zależy od jakości akumulatora oraz jego pojemności. Droższe modele robotów sprzątających potrafią być gotowe do pracy już po 2 godzinach ładowania, tańsze ładują się nawet 3 razy dłużej.
Jaki pojemnik na śmieci w robocie sprzątający
Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając robota sprzątającego jest pojemność zbiornika na śmieci. Nie powinien być mniejszy niż 0,5 litra. Im większy będzie pojemnik, tym obsługa jest wygodniejsza. Pojemność 0,6-0,7 litra pozwoli opróżniać robota sprzątającego raz na kilka cyklów odkurzania. Dodatkowym atutem będzie możliwość mycia pojemnika pod bieżącą wodą. Nie dotyczy to modeli robotów sprzątających z najwyższej półki, takich jak np. iRobot i7+, który sprzedawany jest w komplecie ze stacją dokującą Base Clean. Oprócz ładowarki wyposażona jest ona pojemny worek na śmieci, do którego robot po zakończeniu sprzątania samoczynnie opróżnia zawartość swojego pojemnika.
Czujniki, czyli oczy robota sprzątającego
Bez czujników otoczenia robot odkurzający lub mopujący nie byłby w stanie autonomicznie poruszać się po pomieszczeniach i wykonywać swojej pracy. Obsługiwane są one przez komputer i specjalne algorytmy, które analizując zbierane dane pomagają urządzeniu orientować się w przestrzeni, planować trasy i wykrywać przeszkody.
Odkurzacz robot może być wyposażony w szereg sensorów (na podczerwień, ultradźwiękowych, laserowych i kamer mapujących), dzięki którym potrafi rozpoznawać i omijać przeszkody, nie spadnie ze schodów oraz nie wjedzie pod zbyt niski mebel. Im większa jest liczba i różnorodność czujników, tym lepiej. Od ich prawidłowej pracy zależy, czy robot sprzątający będzie sprawnie poruszał się po pokojach, bez szkody dla samego siebie i innych sprzętów.
Mniej zaawansowane modele robotów sprzątających wyposażane są w czujniki zderzeniowe, powodujące, że robot odbija się od mebli i innych przeszkód. Nie jest to rozwiązanie tak dobre, jak czujniki antykolizyjne (zbliżeniowe), dzięki którym odkurzacz zwalnia i omija przeszkody bez ich obijania.
Czujnik wykrywający kable pozwala urządzeniu omijać przebiegające po podłodze przewody elektryczne, audio/wideo itp. Mimo to najlepiej jest zrobić porządek z kablami, zanim „wpuścimy” do pokoju robota sprzątającego. Istotną jest również możliwość pokonywania progów i nierówności. Jeżeli w naszym domu są tego typu przeszkody (np. listwy lub dywany), to przed zakupem należy sprawdzić, jaką wysokość może pokonać robot sprzątający.
Oprócz tego, odkurzacz automatyczny powinien być wyposażony w piezoelektryczny czujnik kurzu, który podczas pracy urządzenia generuje impulsy elektryczne. Większa liczba impulsów pozwala mu wykrywać bardziej zabrudzone miejsca i intensywniej je sprzątać. Ważny jest też czujnik schodów (uskoku podłoża, klifowy), który ochroni urządzenie przed zjechaniem z krawędzi i upadkiem.
Nawigowanie po mieszkaniu robotem sprzątającym
Tańsze modele robotów sprzątających pracują w oparciu o zaimplementowane tryby poruszania się. Robot jeżdżąc po pomieszczeniu może odbijać się od przeszkód, zmieniając kierunek ruchu, poruszać się po liniach prostych (od ściany do ściany), po ścieżce w kształcie litery S lub po spirali. Dostępne są też tryby: ściany i kąty, poligonalny czy gruntownego czyszczenia. Nie są to jednak rozwiązania doskonałe. Urządzenie (często niepotrzebnie) odkurza kilka razy ten sam obszar podłogi, lub pomija niektóre miejsca przez co sprzątanie nie jest dokładne.
Roboty sprzątające wyższej klasy wykorzystują optyczne systemy wizualizacji przestrzeni (np. vSLAM lub LDS), umożliwiające bezkolizyjnie poruszanie się po całym domu lub mieszkaniu. Wbudowana kamera pozwala urządzeniu obliczyć wielkość pomieszczenia i wyznaczyć optymalną trasę sprzątania jeszcze przed rozpoczęciem właściwego przejazdu. Roboty wyposażone w system mapowania potrafią utworzyć trójwymiarowy plan pomieszczenia. Dzięki tej technologii robot sprząta z możliwie największą efektywnością, wie, gdzie ma się udać i jakie przeszkody znajdzie na drodze. Wymienione technologie są obecne np. w robotach sprzątających iRobot, Mamibot i Xiaomi.
Odkurzacz robot można zaprogramować tak, aby omijał wybrane pomieszczenia np. kuchnię czy łazienkę. Robi się to poprzez odpowiednie ustawienia tzw. wirtualnych ścian (wyznaczanych za pomocą rozstawionych na podłodze nadajników), albo przy użyciu taśm magnetycznych.
Robot sprzątając: filtrowanie powietrza
Dobry robot odkurzający powinien być wyposażony w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), wykonany ze specjalnego rodzaju spiekanego szkła. Oczyszcza on wydmuchiwane powietrze z kurzu, bakterii czy grzybów. Filtr ten jest szczególnie pożądany, gdy w domu mieszkają małe dzieci i alergicy. Filtry HEPA mają różną skuteczność oznaczaną od 10 (filtracja standardowa) do 13 (najwyższa filtracja usuwająca z powietrza nawet 99% zanieczyszczeń). Dodatkowo roboty sprzątające, w zależności od producenta, wyposażane są w dodatkowe systemy filtrujące.
Polecany artykuł:
Sterowanie robotem sprzątającym i programowanie
Roboty sprzątające mogą być sterowane pilotem lub za pośrednictwem panelu z wyświetlaczem znajdującego się na obudowie. Sterowanie pilotem przydaje się, aby awaryjnie przerwać pracę urządzenia lub wskazać mu miejsce do odkurzenia. Możemy też zdalnie zmienić ścieżkę odkurzania lub wydać polecenie powrotu do stacji dokującej.
Fani technologicznych nowinek powinni sprawdzić, czy robotem sprzątającym można sterować również za pomocą aplikacji. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie, aby móc zdalnie włączać sprzątanie i zmienić ustawienia robota. Oprócz tego apka umożliwia programowanie pracy urządzenia, np. w godzinach, gdy nikogo nie ma w domu. Dobrej klasy roboty sprzątające umożliwiają tworzenie harmonogramów, dzięki którym robot będzie wykonywał swoje zadania w określonych odstępach czasowych, np. we wtorki i piątki o 8 rano.
Aplikacja daje podgląd utworzonej mapy pomieszczeń, pozwala zapoznać się z raportami z przebiegu odkurzania, udostępnia wiele informacji dodatkowych np. do których miejsc robot sprzątający nie dotarł, jaka powierzchnia została posprzątana w jednym cyklu, czy wykryte zostały obszary bardziej zabrudzone itp. Użytkownik dostanie również zdalne powiadomienie, gdy odkurzacz utknie np. pod zbyt niskim meblem, gdy zakończy pracę lub gdy przedwcześnie wyczerpie się jego bateria.
Dedykowane, mobilne aplikacje są intuicyjne w obsłudze i przeważnie mają spolszczony interfejs użytkownika. Za pośrednictwem internetu, można zdalnie uruchomić robota odkurzającego i kontrolować jego pracę z dowolnego miejsca na świecie. Roboty sprzątające wyposażone w łączność z internetem mogą także pobierać aktualizacje oprogramowania sterującego, co wpływa na skuteczność ich pracy.
Generowany hałas przez robota sprzątającego
Odkurzacze automatyczne, ze względu na swoją niską moc pracują znacznie ciszej od tych tradycyjnych. Nie oznacza to jednak, że sprzątają bezgłośnie. Modele robotów sprzątających z wyższej półki cenowej generują hałas na akceptowalnym poziomie poniżej 60 dB. Wartości 70 dB i więcej są już uciążliwe dla domowników, dlatego decydując się na takiego robota najlepiej zaprogramować go tak, aby swoje czynności wykonywał, gdy nikogo nie ma w domu.
Robot mopujący: jak działa?
Oprócz odkurzania podłóg, należy je regularnie myć na mokro. Aby rozwiązać ten problem, powstały roboty mopujące, które mogą nas i w tym wyręczać. Są to nowoczesne rozwiązanie pomagające w utrzymaniu czystości na twardych podłogach (drewnianych, z paneli lub płytek), sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie nie ma wykładzin i dywanów. Mogą stanowić uzupełnienie dla domowego zestawu robotów sprzątających.
Robot mopujący to urządzenie różniące się od robota odkurzającego. Jest mniejszy, lżejszy i niższy, gdyż podczas pracy musi wjeżdżać pod meble. Korpus automatycznego mopa może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny (pozwala sprzątać w narożnikach). Jest on wyposażony w zbiornik na wodę, płyn do mycia podłóg oraz głowicę mopującą (ściereczkę z mikrofibry), która umieszczona z przodu robota zbiera wszelkie zanieczyszczenia i kurz. Robot mopujący zwykle oferuje trzy tryby pracy:
- odkurzanie i wycieranie na sucho,
- wycieranie na mokro,
- dodatkowy tryb intensywnego mycia.
Robot samodzielnie wyznacza trasę, po której się porusza. Czujniki, tak jak w przypadku robotów sprzątających, pozwalają mu omijać przeszkody.
Wybierając robota mopującego zwracajmy uwagę na te same parametry, co w przypadku robotów sprzątających. Liczy się czas pracy na pełnym ładowaniu, czas ładowania akumulatorów, liczba i rodzaj czujników, dostępne tryby pracy i poziom generowanego hałasu.
Roboty mopujące nie mogą zastąpić odkurzacza. Większość modeli w trybie sprzątania na sucho nie wciąga brudu, lecz zbiera go w jednym miejscu. Dlatego przed uruchomieniem robota należy podłogę odkurzyć, lub uruchomić robota mopującego. W trybie mopowania, spryskiwacz umieszczony w przedniej części obudowy zwilża podłogę, a moduł z głowicą czyszczącą wyciera i poleruje jej powierzchnię. W komplecie zwykle dostajemy stację dokującą, w której robot mopujący wysycha i ładuje akumulator.
Roboty mopujące wyposażone są system dozowania wody i płynu. Może to być dozowanie grawitacyjne (płyn wypływa samoczynnie), jego wadą jest to, że gdy urządzenie zwolni lub się zatrzyma, woda będzie nadal wypływać i zaleje podłogę – najlepiej jest mieć takiego robota cały czas na oku. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy, która precyzyjnie dozuje płyn w zależności od szybkości poruszania się robota mopującego i zmywanej powierzchni. Dodatkowo jednostki tego typu wyposażane są w zabezpieczenie „Water Stop”, które zatrzymuje pracę pompy podczas postoju, zablokowania robota oraz w trakcie ładowania akumulatora.
Robot mopujący z pojemnikiem poniżej 150 ml nadaje się do pracy na małych powierzchniach (do 80 m2). Gdy zechcemy zmywać nim większą powierzchnię, konieczne będzie zatrzymywanie urządzenia i dolewanie płynu. Pojemnik o pojemności 350 ml pozwoli umyć jednorazowo do 200 m2. Najnowsze konstrukcje robotów mopujących mają funkcję rozpoznawania zmiany wysokości podłogi, dzięki której nie wjeżdżają na dywany.
Polecany artykuł:
Robot sprzątający hybrydowy 2 w 1
Ofertę robotów odkurzających i mopujących uzupełniają jednostki hybrydowe, które starają się wykonywać obie te czynności. Automatyczne odkurzacze i mopy są tak projektowane, aby współpracując ze sobą wykonywały swoje zadania z możliwie największą skutecznością. Pokój jest najpierw jest dokładnie odkurzany, a następnie podłoga jest myta na mokro. Roboty sprzątające hybrydowe nie są w stanie skutecznie połączyć obu tych cech, natomiast ich niewątpliwą zaletą jest niższa cena. Kupno dwóch oddzielnych urządzeń do odkurzania i mopowania to duży wydatek dlatego, jeżeli robot ma tylko poodkurzać i odświeżyć podłogę płynem, model hybrydowy będzie dobrym kompromisem. Natomiast jeśli zależy nam na dokładnym sprzątaniu i porządnym myciu na mokro – należy zainwestować w dwa urządzenia lub jedną z czynności (np. zmywanie) wykonywać ręcznie.
Roboty myjące do okien
Ostatnimi opisanymi w tym artykule są roboty sprzątające do mycia powierzchni pionowych - okien, luster, kafelków i płaskich szyb w kabinie prysznicowej. Są to niewielkie, lekkie urządzenia wyposażone w szybkoobrotowe dyski z zamocowanymi chłonnymi ściereczkami, myjącymi detergentem oraz na sucho. Dzięki silnikowi wytwarzającemu próżnię, podczas pracy robot przysysa się do szyby i poruszając się po ścieżce wyznaczonej przez algorytm serujący, myje i poleruje powierzchnię. Mycie odbywa się zazwyczaj w trzech fazach: najpierw ściereczki usuwają zabrudzenia, następnie ściągaczka zbiera pozostałości płynu, a na koniec szmatka wyciera okno do sucha.
Robot nie powraca do raz wyczyszczonych miejsc, a dzięki czujnikom wykrywa krawędzie okien bezramowych. Aby uchronić urządzenie przed upadkiem z wysokości, ich producenci stosują dodatkowe zabezpieczenia. Po wyłączeniu robot przez jakiś czas pozostaje przyssany do szyby (większość modeli posiada zasilanie awaryjne UPS, działające przez ok. 30 minut). Rozładowujący się akumulator dodatkowo uruchamia alarm świetlny i dźwiękowy. Oprócz tego robot myjący okna wyposażony jest w linkę, która przytrzyma go w razie odpadnięcia od czyszczonej powierzchni.
Roboty myjące okna mogą pracować w trybie automatycznym, jak i manualnym. W tym drugim robotem steruje się za pomocą pilota lub smartfonu. Roboty do mycia okien mogą być zasilane sieciowo i (lub) akumulatorowo. W przypadku zasilania z gniazdka elektrycznego, przed zakupem trzeba sprawdzić, czy kabel jest wystarczająco długi. Ważna jest także jakość materiału pokrywającego dyski czyszczące, najlepiej jak by to była mikrofibra. Krążki powinny się łatwo zdejmować i pozwalać prać w wysokich temperaturach. Najpopularniejszą pośród tego typu urządzeń są roboty myjące Hobot, RoboJet i Winbot.