Pomysły na ozdoby wielkanocne ręcznie robione z jaj, kwiatów, gałązek

2022-04-11 15:29

Sprawdzone pomysły na tradycyjne ozdoby wielkanocne ręcznie robione. Palmy, pisanki, kompozycje florystyczne z bazi, bukszpanu i ciętych kwiatów, figurki baranków i zajączków oraz lukrowane baby – to najbardziej charakterystyczne elementy dekoracyjne Wielkanocy, które możemy przygotować sami w domu.

Ozdoby wielkanocne
Autor: Gettyimages Ozdoby wielkanocne z wydmuszek - proste i pełne wiosennego uroku

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uroczystości Wielkanocy obchodzone są wiosną, zawsze niezwykle uroczyście i są związane z wieloma tradycjami, obrzędami i wierzeniami ludowymi.

Ale Wielkanoc to nie tylko duchowe odrodzenie. Natura budzi się do życia po zimowym uśpieniu. Słońce mocnej przygrzewa, pojawiają się pierwsze młode, zielone listki na drzewach, pękają pierwsze pąki kwiatowe, rozkwitają kolorowe rośliny cebulowe. Wiosenne kolory są intensywne, ciepłe i nasycone, dają nam dobrą energię, a świat nabiera pełnych wigoru barw. Takie właśnie powinny być też ozdoby wielkanocne – świeże, lekkie i pachnące wiosną.

Ozdoby wielkanocne możemy wykonać samodzielnie. To świetna okazja na kreatywne spędzenie czasu z rodziną i przygotowanie czegoś swojego, jedynego w swoim rodzaju. Zanim rozpoczniemy świąteczne dekorowanie wnętrz, drzwi wejściowych czy stołu, przy którym odbędzie się wielkanocne spotkanie, zastanówmy się w jakim stylu w tym roku chcemy, aby była nasza aranżacja, jakie elementy dekoracyjne dobierzemy i w jakiej kolorystyce.

W ozdobach na Wielkanoc aktualnie stawia się na minimalizm i powrót do natury. Dekoracje są proste, utrzymane w tej samej, często jednobarwnej kolorystyce – klasyczna biel, beże, kolory pastelowe i neutralne, ale także soczysta zieleń i żółć. Pojawiają się dodatki złote i srebrne.

Galeria: Inspiracje na ozdoby wielkanocne ręcznie robione

Wielkanocna dekoracja: ogród w skorupce jaja

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z jaj

Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko. Od dawna uważano, że jajko posiada niezwykłą moc, która chroni przed złem, przynosi urodzaj i obdarza płodnością. Nie może więc ich zabraknąć w koszyczku wielkanocnym i na świątecznym stole. Do zrobienia ozdób wielkanocnych można wykorzystać jaja kurze, kacze, gęsie, strusie i przepiórcze. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy np. kraszanki, drapanki, oklejanki czy nakrapianki. Ugotowane na twardo, wydmuszki jaj, jaja z czekolady, ze styropianu i ceramiczne. Wszystkie nadadzą się do zrobienia ozdób wielkanocnych i udekorowania nimi wnętrz. Ozdoby wielkanocne z jajek wykonamy samodzielnie poprzez ich malowanie, woskowanie, barwienie, oklejanie lub wydrapywanie. Jak będą wyglądały pisanki, zależy od naszej inwencji twórczej i zgromadzonych przez nas materiałów.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne - pisanki

Najstarsze polskie pisanki pochodzą z końca X wieku. Np. wzory zaczerpnięte z koronek, haftów lub motywy roślinne nanoszone są na skorupkę gorącym, roztopionym woskiem, następnie jajko wkłada się do wywaru z wygotowanych, naturalnych barwników. Podczas gotowania wosk się wytapia, a miejsca nim pokryte nie barwią się. Do nanoszenia wzorów z wosku możemy użyć szpilek, słomek, szydełka lub wykałaczki.

  • Jak przygotować wywar z łupin z cebuli do barwienia pisanek

Składniki na wywar:

  • łupiny cebuli
  • łyżka octu 10%
  • kilka kropel oleju jadalnego

Do garnka wkładamy łupiny z kilku cebul, zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Po wystygnięciu wyjmujemy łupiny i wkładamy umyte jajka przeznaczone do farbowania. Dodajemy łyżkę octu 10%, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kilka minut. Jajka ugotują się na twardo, a skorupki zyskają piękny, brązowy kolor. Ugotowane jajka delikatnie wyjmujemy łyżką i układamy na szmatce do ostygnięcia. Na koniec wybarwione jaja nacieramy olejem. Sztuczne barwniki zakupimy w supermarkecie, sklepach gospodarstwa domowego lub kwiaciarni.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne - kraszanki

Kraszanki to prosty pomysł na ozdoby wielkanocne ręcznie robione. Są to kolorowe jaja barwione naturalnie. Powstają przez gotowanie jajek w barwnikach roślinnych np. w łupinach z cebuli (dają odcienie żółci, brązu i czerwieni), w korze dębu (kolor czarny), w korze młodej jabłoni lub kwiatkach nagietka (kolor złocisty), w płatkach kwiatu bławatka (kolor niebieski), oraz w soku z buraka (kolor różowy).

Przeczytaj też: Barwienie jajek - naturalne barwniki do pisanek >>>

Jak zrobić ozdoby wielkanocne - drapanki

Zabarwioną zewnętrzną powłokę jaja można ozdobić wzorami, wyskrobanymi na skorupce. Wzory wyskrobujemy ostrym narzędziem, np. pilniczkiem, nożykiem, scyzorykiem lub grubą igłą.

Ozdoby wielkanocne
Autor: Michał Skorupski Hiacynty w wielkanocnej dekoracji

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - oklejanki

Aby okleić jajka i zrobić z nich ozdoby wielkanocne, potrzebujemy np. wełnianą włóczkę w różnych kolorach, suszone płatki kwiatków, skrawki samoprzylepnego kolorowego papieru, tkaniny o różnych fakturach np. filc, atłas, stare gazety i serwetki, bibułę, wstążeczki, koraliki oraz nożyczki i dobry klej. Wydmuszki można oklejać serwetkami w technice decoupage.

Nalepianki powstają przez ozdabianie jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru. Samoprzylepne naklejki do ozdabiania jaj są dostępne nawet w sklepach spożywczych przed samymi świętami.  By przykleić naklejkę, należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Jajka można pomalować za pomocą farbek plakatowych lub akwarelowych, używając cienkiego pędzelka i kubka z wodą. Ugotowane na twardo jajka lub wydmuszki malujemy farbkami w wybrane przez siebie wzory, np. kwiatki, szlaczki, gałązki, bazie, zajączki, baranki, kurczaczki, ptaszki, kokardki. Do kolorowania jajek można także użyć flamastrów, którymi narysujemy bardziej precyzyjne wzory.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne z wydmuszek

Aby zrobić wydmuszkę, za pomocą igły robimy w skorupce pełnego jajka dwa otwory na górze i dole. Wykonujemy igłą ruch obrotowy delikatnie, tak aby skorupka nie pękła powiększając pomału oba otwory. Ustawiamy jajko większym otworem do dołu i trzymając nad miseczką, ostrożnie wydmuchujemy całą zawartość. Na koniec dokładnie płuczemy wydmuszkę od środka strumieniem bieżącej wody. Gdy wyschnie wydmuszkę dekorujemy według upodobania malując farbami, łącząc klejem wydmuszki jajek mniejszych np. przepiórczych i większych kurzych bądź strusich i robimy figurki np. kurczaczka. Nóżki, dziób i oczka doklejamy z kolorowego papieru i ozdabiamy krepiną. Delikatną wydmuszkę możemy również okleić koronką i przewiązać wstążką.

Ozdoby wielkanocne - tradycyjna palma wielkanocna

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Dawniej poświęcone gałązki mocowano do drzwi, aby chroniły dom i jego mieszkańców. Zgodnie ze zwyczajem, wysokie palmy miały zapewnić długie życie ludziom, płodność i urodzaj w polu.

Palma wielkanocna jest symbolem liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową poprzedzającą Wielki Tydzień wierni przynoszą palmy do kościoła, gdzie zostają poświęcone.

W Polsce prawdziwe gałązki palmy zastępuje się bukietem z dekoracyjnych gałązek wierzby, ze zbóż, suszonych i farbowanych traw, kwiatów i ziół. W zależności od regionu kraju, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.

Co roku palmy wielkanocne kupimy na bazarkach czy świątecznych jarmarkach, można je jednak wykonać własnoręcznie.

  • Jak samemu wykonać palmę wielkanocną

Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. Oplatamy go kolorowym papierem lub bibułą, sznurkiem, wstążeczką satynową, szyfonową lub atłasową, taśmą samoklejącą bądź rafią.

Palmę wielkanocną tworzy się z głównie z gałązek wierzby(symbol życia i śmierci), która w tym czasie oryginalnie kwitnie i ma bazie, z leszczyny, bukszpanu, jałowca, ziół, suszonych kłosów traw i zbóż, kwiatów żywych (żonkile, tulipany, hiacynty), suszonych i sztucznych.

Palmę przyozdobimy udrapowaną bibułą, krepiną, kolorowymi kokardami zrobionymi z szerokich wstążek przewiązanych tasiemkami. Z bibuły i krepiny wykonamy dekoracyjne bukieciki i kolorowe pompony, które następnie umocujemy cienkim drucikiem. Artykuły dekoracyjne potrzebne do przygotowania tych ozdobnych elementów zakupimy w pasmanterii, sklepie florystycznym, kwiaciarni lub w internecie.

Ozdoby wielkanocne z masy solnej - baranek

Kolejnym kluczowym symbolem Wielkiej Nocy jest baranek. Ten kupowany w sklepie zwykle jest cukrowy lub czekoladowy. Aby przygotować figurkę baranka możemy użyć samodzielnie wykonanej masy solnej, świetnie nadającej się do lepienia i modelowania. Ozdoby wielkanocne z masy solnej możemy po wysuszeniu i wystygnięciu malować np. farbami wodnymi, lakierować oraz dodatkowo ozdabiać brokatem, czy małymi koralikami.

Jak przygotować masę solną

Składniki na masę solną:

  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka mąki
  • 1/3–1/2 szklanki wody

Dokładnie mieszamy sól z mąką. Następnie bardzo powoli dolewamy stopniowo wodę i ugniatamy ciasto na posypanej mąką stolnicy do wyrobienia gładkiej masy. Odrywamy kawałek odpowiedniej wielkości i lepimy figurkę. Figurki pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 2 dni lub w celu przyspieszenia procesu schnięcia wkładamy figurki do piekarnika nagrzanego do temp. Ok. 50-70oC na około godzinę.

Do tworzenia ozdób i figurek wykorzystajmy także modelinę bądź plastelinę. Modelina daje większe możliwości gdyż pozwala na utrwalenie ozdób poprzez wypieczenie ich w piekarniku.

Baranka lub zajączka wielkanocnego upieczemy samodzielnie wykorzystując przepis na ciasto piaskowe lub drożdżowe (foremki są do kupienia w sklepie gospodarstwa domowego lub w internecie), na koniec wystarczy je polukrować lub opruszyć cukrem pudrem.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne - święconka

Pełna symbolicznych znaczeń jest wielkanocna święconka, którą spożywa się podczas świątecznego, niedzielnego śniadania wielkanocnego. Warto zadbać o jej wyjątkowy wygląd.

Koszyczek wielkanocny powinien być tradycyjnie wyścielony białą serwetą i przybrany zimozielonym bukszpanem – roślinnym symbolem trwałości życia i nieśmiertelności. Możemy opleść rękojeść koszyczka białą wstążką i wywiązać z obu stron kokardki. Oryginalne koszyczki wielkanocne przygotowuje się z także z grubej tkaniny lnianej, która mocno wykrochmalona i uformowana będzie miała kształt koszyczka. Po wysuszeniu tkanina się usztywni i będzie gotowa do użycia.

W koszyczku nie powinno zabraknąć m.in. dekoracji z jajek np. po prostu ugotowanych na twardo i obranych ze skorupki, pod postacią wykonanych osobiście kolorowych pisanek, chleba najlepiej wypiekanego własnoręcznie i udekorowanego krzyżem lub koroną cierniową z pędów róży lub akacji. Nie zapomnijmy również o baranku wielkanocnym – upieczonym z ciasta, zrobionym z masy lukrowej, lub z masła (opcja dla osób bardziej kreatywnych).

Wielkanocna baba drożdżowa włożona do koszyczka reprezentuje umiejętności gospodyni, jej zaradność, a zarazem powodzenie i dostatek na cały rok. Baba wielkanocna powinna być prawidłowo wyrośnięta, wilgotna i zrumieniona.

Do koszyczka włóżmy kawałek kiełbaski i udekorujmy za pomocą krótkich gałązek bukszpanu.

Nie zapomnijmy o soli i pieprzu – świeże przyprawy wsypmy do ozdobnych szklanych, kryształowych lub porcelanowych naczynek.

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - stroik

Podstawą stroika na Wielkanoc mogą być naczynia szklane białe lub kolorowe, porcelanowe, lub gliniane: misy, słoje, półmiski czy kieliszki. Dno należy wyścielić gąbką florystyczną, dekoracyjnym mchem, wysypać kolorowym żwirkiem, wyłożyć naturalnymi lub sztucznymi gałązkami i kamieniami. Rzeżucha lub owies wysiany np. na spodek, w skorupce po jajku stworzy wiosenną trawkę. Do dekoracji stroika wielkanocnego użyjemy własnoręcznie przygotowane malowane wydmuszki, pisanki, kraszanki, czy gotowe elementy ozdobne jak świece, ceramiczne jajka, drewniane figurki ptaszków, kurczaczki na patyku czy zajączki. Z zewnątrz stroik obwiążemy koronkową wstążką, rafią lub sznurkiem z juty.

Na świątecznym stole stroik wielkanocny będzie prezentował się świeżo i elegancko, gdy dodamy do niego kwiaty – cięte lub w postaci roślin cebulowych np. tulipany, żonkile, hiacynty, szafirki i krokusy. Kwitnące hiacynty ciekawie prezentują się posadzone w szklanym naczyniu z widoczną cebulką.

Do wykonania ozdób wielkanocnych świetnie nadadzą się jajka ze styropianu, które ozdobimy na różne sposoby np. cekinami, kryształkami i koralikami.

Rolę stroika wielkanocnego spełni duży wazon pełen świeżych tulipanów, czy gałązek wierzby mandżurskiej – mocno pokręconych i bardzo dekoracyjnych z dodatkiem bazi albo wiklinowy koszyczek pełen jaj i świeżych ziół.

Smakowitą dekoracją świątecznego stołu będą z pewnością własnoręcznie zrobione mazurki. Udekorujmy je czekoladą, migdałami, skórką pomarańczową lub masą kajmakową i orzechami.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne - wianek

Ciekawą, świąteczną ozdobą wykorzystywaną do zdobienia wejściowych drzwi są wianki.

Podstawą wianka wielkanocnego będą świeże, elastyczne gałązki wierzby, które przewlekając jedną przez drugą uzyskamy plecionkę. Używając kolorowego spray'u do drewna łatwo dopasujemy kolor wianka do wystroju wnętrza. Do wianka przymocujmy świeże lub sztuczne kwiatki, kolorowe piórka, malowane pisanki, barwione gałązki. Całość wykończymy kolorowymi kokardkami, a także kwiatkami z kolorowego papieru, bibuły czy krepiny. Do mocowania dekoracyjnych elementów takiej ozdoby wielkanocnej użyjmy kleju na gorąco, cienkich drutów lub solidnych sznurków.

Do wiszącego wianka wielkanocnego nie mocujemy ciężkich i cennych ozdób. Przez przypadek mogą odpaść i się zniszczyć. Konstrukcja powinna być lekka i prosta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie