Klejenie na gorąco: 10 ciekawych zastosowań kleju na gorąco

2020-08-07 17:04

Klejenie na gorąco to jedna z metod łączenia elementów chętnie wykorzystywana przez majsterkowiczów, miłośników DIY, monterów. Klej na gorąco pozwala szybko i sprawnie połączyć wiele materiałów.

Klejąc na gorąco, połączymy elementy drewniane, szklane, plastikowe, skórzane, korkowe, ceramiczne, papierowe, kartonowe, tekstylne, styropianowe. Materiały metalowe przed klejeniem należy wstępnie podgrzać.

Kleje na gorąco różnią się składem (mogą być akrylowe, poliuretanowe, poliamidowe itp.), więc trzeba sprawdzić, do jakich materiałów możemy użyć konkretnego produktu.

Pistolet do klejenia na gorąco powinien być w każdym domu. Zamiast szukać fachowca, możemy sami szybko coś naprawić, np. przykleić urwaną gałkę w szufladzie, skleić doniczkę. Często nie trzeba wiercić otworu, żeby coś lekkiego zamocować. Wystarczy użyć kleju na gorąco. Wiele osób z pasją wykonuje różne przedmioty – karty pocztowe, szkatułki, doniczki, na które nakleja się różne ozdoby. Zastosowanie klejów na gorąco może być bardzo szerokie. 

Klejenie na gorąco
Autor: Trotec Pistolet do klejenia na gorąco przyda się każdemu, kto lubi samodzielnie wykonywać różne przedmioty

Spis treści

  1. 10 ciekawych zastosowań kleju na gorąco
  2. Pistolety do kleju na gorąco
  3. Kleje na gorąco, czyli kleje termotopliwe
  4. Jak kleić na gorąco
Klejenie na gorąco
Autor: Ryobi Wspólna praca z wykorzystaniem klejenia na gorąco może przynieść świetne efekty

Pamiętaj, że... Nie zaleca się kleić na gorąco przedmiotów, które będą w czasie użytkowania podgrzewane. Ulubioną filiżankę po babci lepiej skleić tradycyjnie niż na gorąco. Wielokrotne późniejsze nalewanie do niej gorącej kawy lub mycie w zmywarce doprowadzi do uszkodzenia spoiny klejowej.

10 ciekawych zastosowań kleju na gorąco

  • drobne naprawy w gospodarstwie domowym - sklejenie pękniętego wazonu, odłamanego fragmentu zabawki,
  • mocowanie klejem na gorąco elementów – przyklejenie numeru domu, płytki, gałki,
  • wykonywanie ozdób do domu - wianków bożonarodzeniowych, stroików, oryginalnych doniczek z naklejonymi serduszkami, muszelkami itp.
  • prace modelarskie – szybkie i trwałe łączenie elementów konstrukcji,
  • rękodzieło - tworzenie własnych wyrobów, np. biżuterii, opasek, kart świątecznych, mebli, zegarów itp.,
  • zastępowanie szycia – zamiast zszywać kawałki wyciętego materiału, można je skleić,
  • zamykanie zapakowanych kartonów – rzeczy do schowania na strychu lub przygotowane do przeprowadzki,
  • uszczelnianie – klejem na gorąco można zamknąć niepotrzebne otwory w zabawkach albo wypełnić spoinę między dwoma elementami,
  • podklejanie likwidujące poślizg – pod dywanem lub chodnikiem albo na podeszwach butów można nanieść zygzaki kleju – już nie będą się ślizgać,
  • tymczasowe mocowanie – okolicznościową dekorację przytwierdzoną klejem na gorąco można zdjąć, gdy klej ponownie rozgrzejemy lub odspoimy.
Klejenie na gorąco
Autor: Bosch Za pomocą kleju na gorąco naprawimy zepsuty przedmiot

Pistolety do kleju na gorąco

Pistolet do kleju na gorąco to nieduże urządzenie mające rękojeść z otworem u góry do włożenia laski kleju. Naciskając spust, uruchamia się stopniowe wypływanie rozgrzanego kleju. Żeby to się stało, urządzenie trzeba wcześniej podłączyć do prądu. Bardzo wygodne są nieduże akumulatorowe pistolety do klejenia na gorąco. Naładowana bateria wystarcza na mniej więcej 30 minut pracy. Można też kupić pistolety wyposażone w podstawkę z kablem sieciowym. Można na niej oprzeć pistolet, zanim klej się odpowiednio nagrzeje. Podstawka przydaje się także podczas pracy z pistoletem. Możemy na nią odstawić go po każdym użyciu. W amatorskich zastosowaniach domowych takie nieduże pistolety są zupełnie wystarczające. Znajdziemy też większe pistolety podłączane do gniazda kablem. Najlepiej wybierać takie o jak najdłuższym przewodzie zasilającym, co pozwoli na pewna swobodę przy pracy. Za pistolet do kleju na gorąco do zastosowań domowych zapłacimy od 50 do 350 zł.

Klejenie na gorąco
Autor: Bosch Akumulatorowy pistolet do kleju na gorąco, cena 300 zł

Kleje na gorąco, czyli kleje termotopliwe

Wkład do pistoletu do klejenia na gorąco ma postać okrągłej laski o średnicy mniej więcej 1 cm i długości do 35 cm. Należy zwrócić uwagę, jakiej dokładnie średnicy wkłady można stosować w wybranym pistolecie. Może ona wynosić 7-8, 10, 11, 12 mm. Zbyt grubego wkładu nie użyjemy w pistolecie na wkłady 7-8 mm. Wkłady z klejem można kupować pojedynczo albo w opakowaniach po 10-50 sztuk.

Klej najczęściej jest biały lub przezroczysty, ale do zastosowań specjalnych znajdziemy też kolorowe, a nawet z brokatem. Na rynku jest wiele rodzajów klejów termotopliwych. Można je podzielić na wysoko- i niskotemperaturowe, szybko i wolno schnące, o zwiększonej przyczepności itp.

Klejenie na gorąco
Autor: Parkside Klej do pistoletu na postać laski, którą wkłada się w otwór narzędzia

Jak kleić na gorąco

Najpierw trzeba załadować laskę kleju i włączyć pistolet do sieci, żeby rozgrzał się do odpowiedniej temperatury. Końcówka pistoletu może osiągnąć do 200oC, dlatego podczas pracy trzeba uważać, żeby jej nie dotknąć. Na pistolecie jest dioda, która zapala się, gdy jest on już odpowiednio nagrzany. Praca z pistoletem jest bardzo prosta. Po naciśnięciu spustu z końcówki zacznie wypływać roztopiony klej. Nanosi się go w odpowiednie miejsce w postaci niewielkiej kropki lub cienkiego paska i przyciska mocowany element. 

Klejenie na gorąco
Autor: Trotec Kropla kleju syntetycznego w postaci termotopliwej ma dużą siłę klejenia

Klej na gorąco łapie niemal natychmiast, ale dobrze jest trochę przytrzymać mocowany przedmiot. W razie potrzeby klej może być nanoszony na oba podłoża. Na początku zdarza się, że końcówka naniesionej porcji kleju ciągnie się cieniutką nitką, więc trzeba nabrać wprawy, żeby tego unikać. Po naniesieniu kleju pistolet odkłada się na podstawę. Jeśli jego temperatura spadnie zbyt nisko, ponownie włącza się pobór energii.

Wianek z szyszek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie