Stopniowa modernizacja. Dom przyjazny dla jego mieszkańców

2021-04-01 12:44
Poddasze czyste powietrze Żaneta i Ryszard
Autor: Piotr Mastalerz Laureaci konkursu – państwo Żaneta i Ryszard – dzięki wygranej zyskali ciepłe i widne poddasze, a środki własne mogą przeznaczyć na dalsze prace termomodernizacyjne

Dom w momencie zakupu był do wprowadzenia się. Jednak Żaneta i Ryszard od początku wzięli się za jego modernizację i tak po 5 latach zmienił się nie do poznania. Przede wszystkim pod kątem jego eksploatacji. Dzięki własnej pracy udało im się wygrać w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem” i ocieplić poddasze oraz zamontować okna dachowe. Ale to nie koniec planów!

Julia Wiśniewska: Kiedy zdecydowali się Państwo na kupno domu i ile już w nim mieszkacie?

Żaneta Wiecha: Na zakup zdecydowaliśmy się w 2016 r. W listopadzie minie 5 lat jak tu mieszkamy.

Przeprowadzili Państwo sporą modernizację domu, by był energooszczędny. Jakie prace wykonaliście?

Dom był wykończony w stylu lat 80. Trzeba było wymienić piec (był tzw. kopciuch) na piec 5. generacji. Zrywaliśmy podłogi, położyliśmy ogrzewanie podłogowe. Ociepliliśmy wełną mineralną  poddasze nad kotłownią, jak również dobudowaną do domu część – kotłownię. Także elewacja na tym obszarze została ocieplona styropianem i zaciągnięta tynkiem. 

Zobacz galerię zdjęć: Dach gotowy na okna

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika

No właśnie i jeszcze zostali Państwo laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w 2020 roku – wygraliście ocieplenie poddasza oraz montaż okien dachowych. Czy już widzicie ile cała modernizacja tego budynku wraz z ociepleniem poddasza wpłynęła na koszty eksploatacji?

Tak naprawdę ciężko jeszcze powiedzieć, bo sezon grzewczy jeszcze się nie zakończył. Opału zakupiliśmy tyle samo co na poprzedni sezon. Na tym etapie już widać, że nie zużyjemy całego, więc na pewno pozostała część zostanie na kolejny sezon.

To całkiem nieźle! A w przybliżeniu może już Pani oszacować, ile uda się zaoszczędzić?

Myślę ze będzie to koszt około 600 zł.

Poddasze czyste powietrze Żaneta i Ryszard
Autor: Piotr Mastalerz Dom w momencie zakupu wydawał się być w dobrym stanie, ale i tak państwo Żaneta i Ryszard wykonali w nim mnóstwo prac

A czy wewnątrz domu jest już wszystko wykończone tak jak sobie wymarzyliście?

Zostały tylko niewielkie poprawki w urządzaniu.

Macie dalsze plany związane z domem czy jego otoczeniem?

Tak. Wymieniliśmy dach nad garażem - był pokryty eternitem. Wyrównaliśmy teren działki - chcemy posadzić różnego rodzaju rośliny, krzewy, drzewka. Chcemy także wymienić szambo na ekologiczne oraz wyłożyć podjazd do garażu kostką.

W takim razie jest co robić (śmiech).  Korzystacie z programów typu „Mój prąd” albo „Czyste powietrze”?

Na razie nie, ale mamy w planach założenie paneli fotowoltaicznych.

Dachy - budowa

Pytanie 1 z 3
Dach płaski nazywany jest także...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie