Eternit na dachu - szkodliwość eternitu prawda czy mit?

2022-03-24 13:02
Uwaga azbest! Popularne niegdyś pokrycia dachowe wywołują groźne choroby
Autor: Jarosław Sosiński

Eternit na dachu to niebezpieczeństwo. Azbestowy pył może nawet powodować raka. Chorobotwórczy jest na szczęście drażniący pył, który powstaje w wyniku uszkodzenia lub demontażu płyt azbestowych.

Czy szkodliwość eternitu na dachu to prawda, czy mit? Azbest, popularnie zwany eternitem, występuje w płytach dachowych cementowo-włóknowych. Stare cementowo-włóknowe płyty faliste i płytki usuwane w ostatnich latach z dachów domów jednorodzinnych zawierają ogromne ilości azbestu. Trzeba na niego uważać, bo może wywoływać groźne dla życia choroby.

Ostateczny termin utylizacji eternitu

W 2032 r. zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ostatecznie pożegnamy azbest. Właśnie do końca wspomnianego roku masz czas na pozbycie się tego niezwykle szkodliwego materiału. Narzucająca to decyzja została podjęta już dawno, bo w 2002 r. Zawarto ją w Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski. Z dachów i ścian muszą więc zniknąć cementowe płyty faliste i płytki z azbestem montowane masowo w latach 60. i 70. Choć lecą kartki z kalendarza i minął już półmetek okresu danego na uporanie się z problemem, wciąż widuje się pokrycia azbestowe. Czy władze mają pomysł na to, jak zmotywować właścicieli domów, by przyspieszyli decyzję o usunięciu groźnych wyrobów?

Azbest na dachu
Autor: JAROSŁAW SOSIŃSKI W latach 60. i 70. władze zachęcały do zastępowania łatwopalnych pokryć ze strzechy płytami zawierającymi azbest. Udzielały nawet na ten cel bardzo korzystnych kredytów. Dziś odwrotnie – dofinansowują usuwanie azbestu i jego utylizację

Czy eternit jest szkodliwy?

Azbest ( eternit ) to mikroskopijne włókna krzemianowe, czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Były kiedyś dodawane jako zbrojenie rozproszone do cementu podczas produkcji płyt falistych, płytek, rur, otulin izolacyjnych. Znajdują się też w betonie, z którego powstały ściany niektórych starych budynków. Zawartość azbestu w takich wyrobach sięga 13%. Uwolnione włókna, jeśli dostaną się do ludzkiego układu oddechowego, trafiają do pęcherzyków płucnych, skąd się już nie wydostaną. Wywołują przede wszystkim tak zwaną azbestozę objawiającą się dusznościami i uporczywym kaszlem. Powodują też zapalenie opłucnej. Azbest, niestety, jest także czynnikiem poważnie zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuc, opłucnej lub krtani. Skutki wdychania azbestu mogą dać o sobie znać dopiero po 20- 30 latach od kontaktu z nim. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że włókna dostające się do przewodu pokarmowego nie szkodzą, bo są wydalane. Woda płynąca azbestowymi rurami nie jest zatem niebezpieczna.

Kiedy płyty eternitowe szkodzą

Aby lepiej unaocznić działanie eternitu i jego szkodliwość, posłużmy się przykładem papierosów. Są one bez wątpienia niezwykle szkodliwe dla zdrowia, ale dopóki nie zostaną zapalone, nie robią nikomu krzywdy. Podobnie ma się sprawa z eternitem. Obserwuje się ostatnio tendencję do pozbywania się z dachów pokryć, które go zawierają. Warto to robić, lecz głównie z tego powodu, że takie płyty eternitowe wyglądają paskudnie. Dopóki są na dachu i są całe, nie szkodzą aż tak bardzo mieszkańcom. Drażniący, rakotwórczy pył sypie się z nich przede wszystkim w trakcie ich przełamywania albo cięcia. Azbestowych pokryć i elewacji nie powinieneś więc czyścić szorstkimi szczotkami ani myć wodą pod ciśnieniem. Powstrzymaj się również przed samodzielnym demontażem i przenoszeniem płyt lub płytek, zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie zachować przy tym szczególnych środków ostrożności.

ekspert radzi

Pozbądź się eternitu

Dachy wykonane z materiałów zawierających eternit odchodzą w Polsce do lamusa. Jak powszechnie wiadomo, służące do ich konstrukcji włókna są szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą powodować poważne choroby układu oddechowego. W Europie Zachodniej rygorystyczne normy zakazujące używania pokryć dachowych z azbestu zostały wprowadzone wcześniej niż u nas. Obecnie zakaz produkcji i obrotu płytami azbestowymi obowiązuje również w Polsce, a Program Oczyszczania Kraju z Azbestu zakłada wymianę wszystkich starszych dachów, które go wykorzystują.

Dach powinien skutecznie chronić budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, być trwały, bezpieczny i atrakcyjny wizualnie. W polski krajobraz dobrze wpisały się pokrycia faliste, sprawdzające się zarówno na budynkach jednorodzinnych, jak i obiektach gospodarczych czy przemysłowych. Te produkowane kilkadziesiąt lat temu zawierały jeszcze azbest, ale zgodnie ze wspomnianymi przepisami muszą one wkrótce zostać usunięte. Czas więc na „nową falę" pokryć dachowych, łączących w sobie funkcjonalność i ekologiczne technologie. Przy wykonywaniu nowego pokrycia dachowego, pracach renowacyjnych czy wymianie dachu z azbestu warto wziąć pod uwagę wykorzystanie płyt falistych z włóknocementu. Wysokiej jakości płyty marki CREATON z tego materiału są sprawdzone w każdych warunkach, a stworzone z nich pokrycie nawiązuje kształtem do tradycyjnej dachówki esówki.\

Radzi ekspert: Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON

Ile kosztuje usunięcie eternitu

Tym, co najczęściej powstrzymuje przed wymianą starego eternitu na nowe pokrycie, jest brak gotówki. Koszt usunięcia eternitu, jeśli oczywiście przeprowadzimy ją w legalny i poprawny sposób, nie jest mały. Obecnie należy za to zapłacić 30-40 zł/m2 powierzchni dachu. Do opłaty za rozbiórkę i wywóz eternitu dochodzi koszt zakupu i ułożenia nowego pokrycia dachowego. Tu ceny zaczynają się od 150 zł/m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie