Stare domy budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku mają najczęściej ściany z gazobetonu, ceramiki - cegieł pełnych, kratówek, pustaków Max lub pustaków żużlobetonowych. Budowano z nich ściany warstwowe, których ocieplenie stanowiła znajdująca się między nimi kilkucentymetrowa szczelina powietrzna. Współczynnik przenikania ciepła U takich ścian wynosił około 0,75 W/(m2.K), a w niektórych miejscach, na przykład w okolicy wieńców, jego wartość spadała nawet do 1,30. Jak poprawić izolacyjność ścian? Warto zacząć od uszczelnienia pustki powietrznej.
Piana poliuretanowa - cechy piany do izolacji
Do izolowania murów szczelinowych wykorzystuje się pianę zamkniętokomórkową o podwyższonej gęstości i opóźnionym czasie startu. Ma ona bardzo dobre właściwości - jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda może wynosić nawet 0,023 W/(m.K), więc jest lepsza od wielu popularnych materiałów stosowanych do ocieplania.
Piana ta zaczyna zwiększać swą objętość dopiero po 20 s od aplikacji. Przyrost jej objętości jest dość powolny. Jest to piana niskoprężna, dzięki temu nie wywiera dużego nacisku na mury otaczające szczelinę. To ważne, ponieważ użycie niewłaściwej piany o zbyt krótkim czasie startu może spowodować zbyt szybki przyrost jej objętości, co wiąże się z dużym ciśnieniem. Może wtedy dojść do odkształcenia muru.
Przeczytaj także:
Szybkość przyrastania oraz gęstość końcowa piany zależą nie tylko od rodzaju materiału, który zostanie wlany do szczeliny, ale również od temperatury murów i otoczenia. Jeśli ściany są zimne, piana zagęszcza się sama (proces jej rośnięcia jest wolniejszy, co można porównać do reakcji na chłód, jaką mają drożdże używane do pieczenia). Zjawisko to zachodzi tylko przez określony czas, a szybkość przyrastania zależy od temperatury (im cieplej, tym przyrost jest większy). Dlatego szczelin nie wypełnia się pianą, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska. Najlepsze warunki panują wtedy, kiedy temperatura wynosi minimum 15°C. Jeżeli jest chłodniej, zużywa się więcej materiału, co zwiększa koszt ocieplenia. Zakres gęstości piany zamkniętokomórkowej do wypełniania szczelin wynosi 35-60 kg/m3.

i
Piana poliuretanowa - zasady stosowania
Aplikowanie piany wydaje się dość proste, jednak wykonawcy powinni mieć doświadczenie. Materiał trzeba tak wtłoczyć w szczelinę, aby wypełnił ją równomiernie, bo ściana musi mieć wszędzie taką samą izolacyjność. To trudne, ponieważ nie do końca można kontrolować zachowanie się piany w szczelinie.
Ocieplanie zaczyna się od części muru położonych najniżej. W murze robi się cztery otwory na każdy metr kwadratowy ściany. Mają one średnicę kilkunastu milimetrów, dlatego w przypadku ściany z cegieł najlepiej wykonywać je w spoinach. Robi się je zazwyczaj od strony zewnętrznej, gdyż warstwa muru jest w tym miejscu cieńsza. Czasami wykonuje się je od strony wnętrza. Otwory w poszczególnych rzędach poziomych nie mogą wypadać jeden nad drugim. Muszą tworzyć na fasadzie trójkąty równoramienne.
Pianę podaje się, korzystając z pistoletu z końcówką (ze specjalnym wężykiem), którą wkłada się do otworów. Osoba aplikująca materiał powinna przesuwać się dość szybko wzdłuż elewacji domu, najpierw wypełniając miejsca położone najniżej. Następnie, poruszając się w tym samym kierunku, musi wlewać pianę do otworów w kolejnym rzędzie. Ponieważ w początkowej fazie materiał izolacyjny ma postać cieczy, spływa i szczelnie wypełnia wszystkie miejsca. Jednocześnie, pęczniejąc, przepycha kolejne partie materiału i wnika we wszystkie zakamarki muru.
Przeczytaj także:
Ilość wlewanej piany oraz rozmieszczenie otworów w miejscach trudnych (załomy murów, pod oknami, nad nadprożami) zależą od doświadczenia i intuicji wykonawcy. Sprawdzenie, czy zaaplikowano wystarczająco dużo piany, polega na zrobieniu otworów inspekcyjnych w elewacji. Powinna być w nich widoczna piana. Otwory po aplikacji piany wypełnia się zaprawą klejową. Piana bardzo dobrze wiąże z murem, spaja go i w pewnym sensie wzmacnia. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to materiał praktycznie nieusuwalny.
Uwaga! Piana zamkniętokomórkowa jest szczelna i odporna na wilgoć. Dzięki temu ocieplenie nie podciąga wilgoci, ale jednocześnie przeszkadza w naturalnym procesie dyfuzji, jaki zachodzi w ścianach. Dlatego przy takim ociepleniu trzeba zadbać o sprawną wentylację pomieszczeń.
Przeczytaj także:

i
Koszt ocieplenia ścian pianą poliuretanową
Koszt takiego ocieplenia zależy od wielu składowych, jednak można go w przybliżeniu oszacować na 1300-1500 zł (materiał i robocizna) za aplikację 1 m3 piany. Pozwala to wypełnić pustkę o szerokości 5 cm w ścianie o wymiarach 10 x 20 m.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: