Klej do aluminium. Jak kleić elementy aluminiowe

2020-12-08 14:38

Wybieramy klej do aluminium. Elementy wykonane z aluminium można łączyć przez lutowanie albo nitowanie. Można je również kleić, co jest proste, jeśli się dobrze do tego przygotujemy.

Kleje do aluminium
Autor: Weicon Klejów do aluminium trzeba szukać wśród klejów do metalu

Aluminium ze względu na niski ciężar, dużą wytrzymałość, antykorozyjność jest powszechnie wykorzystywane w produkcji okien, drzwi, rolet, urządzeń grzewczych, instalacji, samochodów, tablic reklamowych. Problem z klejeniem aluminium polega przede wszystkim na rozpoznaniu materiału, z którego została wykończona jego powierzchnia, oraz wiedzy, w jakich warunkach sklejone elementy będą eksploatowane. Surowe aluminium dość szybko pokrywa się patyną. Wiele przedmiotów może być wykonanych z aluminium, duraluminium lub innych jego stopów. Aluminium powszechnie dekoracyjnie wykańczane, np. anodowane lub malowane proszkowo, czyli pokrywane warstwą lakieru. W komorze lakierniczej panuje wysoka temperatura (200oC), więc elementy aluminiowe przeznaczone do takiego malowania powinny być połączone klejem odpornym na wysokie temperatury (albo klejone po malowaniu). Ta wiedza pozwoli dobrać właściwy klej do aluminium.

Klejów do aluminium należy szukać wśród klejów do metalu. To specjalistyczne preparaty wykorzystujące wysokiej jakości spoiwa polimerowe, tworzące bardzo trwałe i odporne na różne warunki spoiny. Zależnie od przeznaczenia, sposobu wykorzystania klejonych elementów z aluminium należy wybrać klej o odpowiednim spoiwie.

Spis treści

  1. Kleje do aluminium: galeria produktów
  2. Rodzaje klejów do aluminium
  3. Klej do aluminium: zastosowanie
  4. Przygotowanie podłoża z aluminium do klejenia
  5. Klejenie aluminium

Kleje do aluminium: galeria produktów

Rodzaje klejów do aluminium

  • epoksydowe,
  • poliuretanowe,
  • silikonowe,
  • cyjanoakrylowe,
  • anaerobowe,
  • modyfikowane silanami (MS polimery).

Klej do aluminium: zastosowanie

Kleje do aluminium epoksydowe i poliuretanowe (1- lub 2-składnikowe) mogą być stosowane do łączenia elementów konstrukcyjnych z aluminium. Takie połączenia są bardzo trwałe i wytrzymałe (z 2-składnikowych także na obciążenia dynamiczne).

Klej do aluminium silikonowy można stosować do elementów klejonych w trudnych warunkach, narażonych na drgania i wilgoć. Mają dużą tolerancję dla olejów, resztek smarów. Można je stosować do klejenia elementów, które będą narażone na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury (-50-+280oC), np. elementów przeznaczonych do malowania proszkowego, elementów bojlerów, instalacji grzewczych, przewodów instalacyjnych.

Klej do aluminium cyjanoakrylowy jest przeznaczony do klejenia wysokotemperaturowego, powoli się utwardza. Tworzy połączenia o dużej odporności na uderzenia i oddzieranie.

Kleje do aluminium anaerobowe są stosowane do mocowania i uszczelniania części maszyn, np. kołnierzy w silnikach, przekładniach, pompach, połączeń hydraulicznych, połączeń łożysk. Utwardzają się po odcięciu dopływu powietrza (w szczelinie złącza).

MS polimery można wykorzystywać do klejenia elementów zawilgoconych, a także narażonych na wysokie temperatury (do 200oC), czyli np. malowanych proszkowo po połączeniu.

Błędy! Klejenie płyt gk i płytek ceramicznych na ścianach

Przygotowanie podłoża z aluminium do klejenia

To bardzo ważny proces w przypadku klejenia aluminium ze sobą lub z elementami z innego materiału. Powierzchnia stanowiąca łącze powinna być sucha i czysta. Zawsze należy je odtłuścić. Jeśli znajdują się na niej resztki kleju, farby, wosku, tłuszczu, należy je usunąć. Surowe aluminium dość szybko pokrywa się tlenkami (patyną). Wszelkie takie substancje muszą być usunięte mechanicznie przez szlifowanie lub piaskowanie.

Przeczytaj też:

Te zabiegi przeprowadza się także, żeby powierzchni, np. lakierowanej proszkowo albo oksydowanej anodowo, przeznaczonej do klejenia nadać szorstkość, co zwiększy jej przyczepność. W takim wypadku trzeba przeprowadzić szlifowanie za pomocą płótna ściernego lub piaskowanie drobnym piaskiem. Innym sposobem nadawania szorstkości może być trawienie chemiczne odpowiednim preparatem.

Klejenie aluminium

Aluminium można kleić z innymi elementami wykonanymi z aluminium lub innych metali, a także z tworzywami sztucznymi, betonem, piankami. Zawsze należy sprawdzić, czy zastosowanie, które nas interesuje jest dopuszczalne oraz odpowiednio przygotować podłoże. Wiele klejów do aluminium jest dwuskładnikowych. Żeby uniknąć problemów z wymieszaniem składników w odpowiedniej proporcji, są one sprzedawane w odmierzonych porcjach z mieszadłem i aplikatorem. Zależnie od rodzaju kleju do aluminium nanosimy go grubą lub bardzo cienką warstwą. Zawsze należy stosować się do zaleceń producentów. Błędy w aplikacji mogą skutkować nietrwałością połączenia.

Nasi Partnerzy polecają