Klej do plastiku. Rodzaje klejów i ich zastosowania
Wybieramy klej do plastiku. Wokół nas jest mnóstwo plastikowych przedmiotów lub elementów. Podpowiadamy, jakim klejem skleić je w razie uszkodzenia lub połączyć z innym tworzywem sztucznym albo materiałem.
Wybór kleju do złączenia elementów plastikowych ze sobą lub innymi materiałami pozornie jest prosty, ponieważ klejów do plastiku jest bardzo dużo. Jednak tworzywa sztuczne różnią się właściwościami, co może wpływać na możliwość ich spajania. Plastikowe przedmioty są wykorzystywane również w różnorodnych sytuacjach, temperaturze, środowiskach, co nie jest bez znaczenia przy wyborze kleju. Klej do plastiku znajdziemy wśród klejów uniwersalnych. Na rynku są również specjalistyczne kleje różniące się spoiwem i sposobem działania. Jak wybrać trafnie klej do plastiku.
Spis treści
- Klej do plastiku uniwersalny
- Kleje do plastiku o specjalnym przeznaczeniu
- Kleje do plastiku o różnym spoiwie
- Oznaczenia plastiku
- Kleje do plastiku: jak kupić
- Przygotowanie plastiku do klejenia
- Przygotowanie kleju
Klej do plastiku uniwersalny
Żeby połączyć elementy z tworzywa sztucznego albo plastikowe z innymi materiałami, np. metalem, drewnem, najlepiej wybrać klej uniwersalny. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Można nim zespolić różnego rodzaju tworzywa sztuczne, np. polietylen, polipropylen, PCV, ABS, pleksiglas, winyl, nylon. Skutecznie użyjemy go również do klejenia metali (w tym stali oraz aluminium), drewna, gumy, papieru, tektury, ceramiki, skóry. Mimo że zakres stosowania takiego kleju jest bardzo szeroki, zawsze trzeba sprawdzić, czy jest możliwe użycie w naszym przypadku.
Kleje do plastiku o specjalnym przeznaczeniu
Obok klejów uniwersalnych znajdziemy też kleje do plastiku z konkretnym przeznaczeniem albo o określonym rodzaju spoiwa. Znajdziemy, np.
- kleje do twardego plastiku,
- kleje do trudnych tworzyw sztucznych (PP, PE),
- kleje do plastiku wytrzymałe na wysokie temperatury,
- kleje do plastiku i drewna,
- kleje do plastiku i metalu,
- kleje szybkowiążące lub wolnowiążące,
- kleje kontaktowe,
- kleje montażowe.
Kleje do plastiku o różnym spoiwie
Kleje do plastiku można podzielić na:
- cyjanoakrylowe – mogą być stosowane do łączenia plastiku z innymi materiałami, są szybkowiążące, mają dobrą trwałość mechaniczną i wytrzymałość klejenia. To łatwe w aplikacji kleje jednoskładnikowe;
- epoksydowe – to popularne dość tanie kleje, często wymagające podgrzania przed użyciem. Tworzą spoiny o dużej wytrzymałości i trwałości. W czasie aplikacji mogą podrażnić skórę, więc trzeba to robić ostrożnie;
- silikonowe – łatwe w użyciu kleje dwuskładnikowe. Tworzą spoiny odporne na wysokie temperatury i promienie UV. Można je stosować do łączenia tworzyw używanych na zewnątrz;
- poliuretanowe – to kleje wolnowiążące, o dobrej wytrzymałości. Spoiny są mało elastyczne;
- metakrylowe – dość drogie kleje dwuskładnikowe, które mogą być w wersji szybko- lub wolnowiążącej. Tworzą bardzo mocne złącza, nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża.
Autor: Uhu
Uhu Klej reparacyjny All plastics. Cena 14 zł/33 ml
Oznaczenia plastiku
Klejenie plastiku czasem może być trudne, a nawet z wynikiem negatywnym, ponieważ element może nie być oznaczony, z jakiego tworzywa sztucznego został wykonany, albo może być błędnie oznaczony. Na rynku jest niezwykle dużo przedmiotów wykonanych z plastiku. Pojawiają się nowe tworzywa stanowiące mieszaninę innych. W produktach wykonanych z surowca z recyklingu mogą nie być oznaczone właściwe składniki.
Sprawdzenie rodzaju tworzywa sztucznego to podstawowe zadanie, które musimy wykonać przed klejeniem elementów z plastiku. Oto lista najpopularniejszych tworzyw sztucznych i ich oznaczeń:
- PE – polietylen,
- PP – polipropylen,
- PS – polistyren,
- PA – poliamid,
- PC – poliwęglan,
- PUR – poliuretan,
- PVC – polichlorek winylu,
- PMMA – polimetylometakrylan,
- ABS – kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styren.
Kleje do plastiku: jak kupić
Kleje do plastiku mają postać płynu, pasty, pianki lub spreju. Są sprzedawane w bardzo małych opakowaniach o objętości np. 20, 30, 50, 100 ml. Mogą być wyposażone w aplikator, z którego należy korzystać, ponieważ został on przygotowany z myślą o prawidłowym nakładaniu preparatu. Wiele klejów do plastiku to kleje reaktywne, więc po aplikacji trzeba odpowiednio zamknąć pojemnik, żeby móc z niego ponownie skorzystać za jakiś czas (żeby wylot nie zasechł). Niektóre kleje mogą wymagać dokupienia preparatu do przygotowania podłoża.
Przeczytaj też:
- Klej do szyb: czym skleić szklaną półkę, jak przykleić lustro? >>>
- Wybieramy najlepszy klej do płytek >>>
- Jakie kupić klej do metalu >>>
- 10 ciekawych zastosowań kleju na gorąco >>>
Kleje do plastiku są często bezbarwne, ale mogą też mieć kolor biały, czarny, brązowy, kremowy. Jeśli spoina nie będzie widoczna, nie odgrywa to roli. Jeśli jednak złącze będziemy widzieć, należy dobrać jak najbliższy barwą klej.
Przygotowanie plastiku do klejenia
Powierzchnia do złączenia powinna być przygotowana do klejenia. Należy wcześniej ją oczyścić, umyć (odtłuścić alkoholem lub acetonem) i pozostawić do wyschnięcia. Bardzo dobry efekt da lekkie przeszlifowanie jej drobnym papierem ściernym, żeby poprawić przyczepność. Przemycie alkoholem usunie pyłki. W przypadku trudnych do sklejenia tworzyw albo bardzo gładkich powierzchni można zastosować preparat chemiczny gruntujący (primer), który ją odpowiednio przekształci, żeby nadać jej przyczepność.
Przygotowanie kleju
Klej powinien być aplikowany w sposób zalecany przez producenta. Ważna jest grubość nakładanej warstwy kleju, np. silikonowe wymagają nałożenia grubą warstwą. Należy zwrócić uwagę, jak mocno dociskane powinny być spajane elementy. Zbyt duży nacisk może spowodować powstanie wadliwego połączenia, które ne będzie trwałe. Wiele klejów do plastiku to wyroby dwuskładnikowe. Mogą być sprzedawane we kartuszach z mieszadłem, które podają klej w prawidłowej postaci. Przełożenie takiego kleju do pojemnika i ręczne wymieszanie mieszadłem, np. drewnianą szpatułką, sprawi, że składniki nie połączą się prawidłowo klej nie osiągnie przewidywanych właściwości. Kleje do plastiku muszą być stosowane w określonej temperaturze. Te najbardziej reagujące na ciepło powinny być przechowywane w lodówce.