Klej do metalu. Preparaty w tubce do łączenia metali ze sobą i z innymi materiałami
Nowoczesne kleje polimerowe dają bardzo mocne i trwałe połączenia powierzchni metalowych. Umożliwiają też sklejenie metalu z innymi materiałami.
Klejenie metali jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych klejów polimerowych, które dają bardzo trwałe i wytrzymałe połączenia. Klejenie jest szybkie i proste. Zwykle nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, więc na potrzeby domowe łatwo można wykorzystać odpowiednie kleje. Elementy metalowe trwale łączy się ze sobą, używając kleju, który daje estetyczną spoinę. Warstwa utwardzonego kleju jest bardzo mocna, w razie potrzeby można poddać ją obróbce mechanicznej, żeby nadać jej odpowiedni kształt. Spoina powstała z kleju polimerowego ma także dużą odporność chemiczną. Dzięki tym zaletom klejenie metali jest coraz częściej wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych i wypiera bardziej skomplikowane technologie łączenia materiałów. Do użytku domowego często są przeznaczone te same preparaty, które my możemy kupić w niewielkich opakowaniach.
Kleje do metalu: różne spoiwa
Zanim wybierzemy klej do metalu, musimy najpierw określić, z jakiego rodzaju metalem mamy do czynienia, np. czy jest to stal czysta, stal węglowa, czy stal nierdzewna. Dzięki nowoczesnym klejom można łączyć też metal ze stopami, z niemetalami, z metalami nieżelaznymi (np. mosiądz), tworzywami sztucznymi, szkłem, nawet tkaninami.
- Klej do metalu epoksydowy
Żeby połączyć elementy metalowe albo metal z innymi materiałami, najczęściej stosuje się kleje epoksydowe (jedno- lub dwuskładnikowe). Mają one szerokie zastosowanie w tym zakresie, ponieważ można nimi zwykle łączyć wszystkie metale oraz ich stopy i odlewy - stal nierdzewną, kwasoodporną, aluminium, żelazo, żeliwo, brąz, mosiądz. Za ich pomocą połączymy metal ze szkłem, drewnem, kamieniem oraz większością tworzyw sztucznych.
- Klej do metalu metakrylowy i poliuretanowy
Inne kleje, których można użyć do klejenia metali to preparaty metakrylowe (dwuskładnikowe) i poliuretanowe. Zawsze trzeba sprawdzić, na jakich podłożach można je wykorzystać. Kleje metakrylowe wyróżnia szybki czas łączenia i twardnienia spoiny, więc warto po nie sięgnąć, gdy nam się spieszy. Powstała spoina jest odporna na warunki atmosferyczne, więc można je stosować na zewnątrz. Kleje poliuretanowe są jedno- lub dwuskładnikowe. Można je wykorzystać do klejenia elementów metalowych, aluminiowych, miedzianych, ze stali nierdzewnej, ze stali ocynkowanej, także z drewnem, kamieniem, szkłem itp.
Klej do metalu: jak kupić
Kleje do metalu do wykorzystania domowego są sprzedawane w bardzo małych opakowaniach w cenie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Zawartość można wykorzystać do wykonania połączeń kilku-kilkunastu detali. Jeśli jest to produkt dwuskładnikowy, w zestawie zwykle jest mieszadło przeznaczone do sprawnego połączenia obu komponentów. Mieszadło po użyciu trzeba dokładnie oczyścić, jeśli chcemy użyć go ponownie. Niektóre mieszadła są jednorazowego użytku, w większych opakowaniach może być kilka mieszadeł - do wykorzystania w kilku sesjach klejenia. Po zakończeniu pracy trzeba oczyścić końcówkę tuby lub aplikatora, żeby klej nie zasechł. Otwarte opakowania najlepiej jest zużyć w dość krótkim czasie.
Kleje do metalu: przygotowanie podłoża
Nowoczesne kleje do metalu tworzą mocną i wytrzymałą na ścianie spoinę. Moc i trwałość połączenia zależy też od odpowiedniego przygotowania podłoża - zgodnie z zaleceniami producenta kleju. Powierzchnia metali jest gładka i nienasiąkliwa, więc klejenie odbywa się na zasadzie adhezji - przylegania. Siły wiążące powstają tylko między powierzchnią metalu (lub innego materiału, z którym ma być połączony) a klejem. Żeby sprawić, by siły adhezji były jak największe, podłoże elementów przeznaczonych do sklejenia należy odpowiednio przygotować. Jeśli jest to metal, trzeba z niego usunąć rdzę, zgorzeliny, kurz i wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza tłuste. Bardzo ważne jest odtłuszczenie powierzchni. W warunkach domowych, gdy nie mamy specjalistycznego odtłuszczacza (czasem są w zestawie z klejem) powierzchnię przyszłego złącza trzeba dokładnie wyszczotkować wodą ze środkiem myjącym, np. do naczyń, następnie porządnie spłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Powierzchnia metalowa mogła być wcześniej malowana, więc trzeba zeskrobać farbę. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest przyszłe złącze uczynić szorstkim przez piaskowanie i śrutowanie. Jeśli nie dysponujemy takimi narzędziami, należy je przeszlifować szczotką drucianą, wełną lub papierem ściernym. Gdy mamy do czynienia z powierzchnią metalową lakierowaną, należy posmarować ją środkiem zaprawowym, a potem przeszlifować. To zwiększy przyczepność kleju. Po nadaniu szorstkości powierzchnię metalu trzeba znowu odtłuścić.
Klejenie metalu: spajanie materiałów
Połączenie klejowe jest bardzo odporne na ścinanie, dlatego najlepiej jest kleić metale na zakładkę, tak żeby powierzchnia połączenia była jak największa. Polimerowe kleje do metalu nanosi się cienką warstwą. Może to być w postaci kropel, a na większej powierzchni cienkiego wężyka. Najczęściej klejem pokrywa się obie powierzchnie przeznaczone do połączenia. Następnie elementy trzeba dokładnie docisnąć i unieruchomić na czas wiązania kleju i utwardzenia spoiny.