Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu i innych powierzchni

2021-07-26 11:11

Jak odkleić naklejkę z szyby? Niektóre naklejki usuniemy bez problemu, ale trafiają się uporczywe nalepki, które trudno usunąć i te, które pozostawiają ślady po kleju.

Naklejka na szybie samochodu
Autor: GettyImages Przystępując do usuwania naklejki dobrze jest wiedzieć, jaki zastosowano klej

Patenty na odklejanie nalepek, etykiet, folii ochronnych i taśm samoprzylepnych są różne. Technika i zastosowane środki wspomagające zależą od rodzaju naklejki oraz od powierzchni, na której się one znajdują. Więcej kłopotu sprawiają naklejki papierowe, łatwiej jest się pozbyć nalepek foliowych i winylowych.

Spis treści

  1. Jak odkleić naklejkę ze szkła i ceramiki
  2. Jak odkleić naklejkę z lustra, okna, szyby samochodowej
  3. Jak odkleić naklejkę z mebli
  4. Jak odkleić naklejkę z ubrania
  5. Jak odkleić naklejkę z plastiku i sprzętów AGD i RTV

Przystępując do usuwania naklejki dobrze jest wiedzieć, jaki zastosowano klej. Wtedy łatwiej będzie dobrać odpowiedni środek. Zazwyczaj jednak nie wiadomo nic o rodzaju kleju na naklejce, a wtedy nieodzowne będzie eksperymentowanie i wypróbowanie różnych metod. Należy jednak pamiętać, aby nie narobić przy tym szkód. Podczas prób usuwania naklejki trzeba zachowywać dużą ostrożność, aby nie zniszczyć trwale powierzchni, z której chcemy odkleić nalepkę. Najmniej narażone na uszkodzenie są przedmioty ze szkła i ceramiki, koniecznie uważać musimy na powierzchnie z plastiku, niezabezpieczonego drewna oraz pokryte lakierem i laminatem. Wrażliwe na środki chemiczne, wilgoć i ostre szczotki są przede wszystkim sprzęty RTV i AGD, smartfony, meble, biżuteria, galanteria skórzana i ubrania. Zanim przystąpimy do usuwania naklejki wybranym preparatem wypróbujmy, jak się zachowuje w kontakcie z czyszczoną powierzchnią na mało widocznym fragmencie.

W sklepach internetowych, marketach budowlanych i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego dostępne są gotowe preparaty w postaci płynu lub sprayu do usuwania naklejek z plastiku, szkła, metalu czy gumy. Wybierając środek należy koniecznie zapoznać się z informacją, do jakich powierzchni jest on przeznaczony i w jaki sposób należy go zastosować. Koszt preparatu to 10-30 zł.

Nie należy próbować odklejać naklejek na sucho, ponieważ na powierzchni często pozostaje ślad po kleju. Nie można też zwlekać z usuwaniem kleju, gdyż z upływam czasu będzie to coraz trudniejsze. Innym, często popełnianym błędem jest zdrapywanie naklejek ostrym przedmiotem, co może doprowadzić do zniszczenia powierzchni pod nalepką.

Przeczytaj też:

Klej do plastiku. Rodzaje klejów i ich zastosowania >>>

Inną, równie skuteczną metodą rozpuszczania kleju pozostałego na różnych powierzchniach jest wykorzystanie produktów na bazie alkoholu. Wiele klejów pod wpływem alkoholu schodzi bez śladu. Użyjemy wtedy spirytusu spożywczego lub salicylowego, octu spirytusowego, denaturatu lub perfum. Przy usuwaniu naklejek sprawdzają się różnego rodzaju tłuszcze oraz rozpuszczalniki. Sprawdzonym sposobem na usuwanie kleju po naklejkach jest jego podgrzewanie.

Jak odkleić naklejkę ze szkła i ceramiki

Aby pozbyć się nalepki ze szklanego naczynia, należy zanurzyć je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i poczekać, aż naklejka sama odejdzie. Pozostałości można usunąć szczotką, ostrym zmywakiem lub potrzeć wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym.

Jak odkleić naklejkę z lustra, okna, szyby samochodowej

Zwilżamy naklejkę mokrą szmatką, a następnie spryskujemy preparatem WD-40 (zakupimy go w marketach budowlanych lub na stacjach paliw). Pozostawiamy nalepkę na ok. kwadrans, po czym próbujemy podważyć jej brzeg paznokciem i delikatnie oderwać (jeśli to nie skutkuje, ponownie spryskujemy WD-40). Gdy uda się ją odkleić naklejkę, myjemy dokładnie powierzchnię acetonem lub płynem do szyb i wycieramy do sucha.

Inną bezpieczną metodą na usuwanie naklejek z szyb jest podgrzanie ich za pomocą suszarki do włosów lub parownicy do ubrań - polega na rozmiękczeniu kleju za pomocą strumienia gorącego powietrza. Nie należy korzystać z tej metody przy zbyt niskiej temperaturze panującej na zewnątrz, gdyż duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby. Metoda ta sprawdza się w przypadku przedmiotów ze szkła, drewna, plastiku, metalu. Można ją także wykorzystać do usuwania nalepek z książek i ubrań.

Przeczytaj też:

Mycie samochodu na dwa wiadra >>>

Do usuwania naklejek z szyb można zastosować rozpuszczalnik, zmywacz do paznokci lub benzynę. Nasączamy wtedy wacik preparatem, zwilżamy naklejkę i po odczekaniu kilku minut usuwamy ją np. plastikową skrobaczką do szyb. Na koniec przemywamy powierzchnię wodą z octem i wycieramy do sucha. Wybierając tę metodę należy uważać, aby spływający rozpuszczalnik nie uszkodził plastikowej ramy okna oraz gumowych uszczelek.

Jak odkleić naklejkę z mebli

Powierzchnia mebli jest podatna na uszkodzenia, dlatego należy być ostrożnym przy usuwaniu naklejki: nie można używać ostrych narzędzi, szczotek ani ostrych zmywaków.

Naklejki z mebli można usunąć za pomocą suszarki do włosów lub stosując olej rzepakowy, którym smarujemy nalepkę i po odczekaniu około pół godziny usuwamy ją bez pozostawienia śladów. Natłuszczenie nie może być stosowane w przypadku mebli z „surowego” drewna, niezabezpieczonych żadną warstwą ochronną. Zastosowanie tłuszczu w takim przypadku może pozostawić nieestetyczne plamy. Tłuszcze nie nadają się do usuwania kleju z tkanin i tapicerki, ponieważ pozostawiają tłuste plamy.

Przeczytaj też:

Jak usunąć wosk. Domowe sposoby na plamy z wosku >>>

Specjalny rozpuszczalnik do kleju z naklejek, który można kupić w marketach budowlanych lub sklepach z chemią gospodarczą wykorzystamy do mocno przywartych etykiet.

Jak odkleić naklejkę z ubrania

Aby usunąć klej po naklejce z ubrania, wystarczy namoczyć je na kilkanaście minut w wodzie z proszkiem do prania lub szarym mydłem. Następnie tkaninę wyjmujemy z wody i usuwamy klej ręcznie. Inną metodą jest użycie parownicy do ubrań lub żelazka z generatorem pary. Korzystając z tej metody należy odpowiednio ustawić temperaturę pary, aby nie zniszczyć tkaniny. Naklejkę podgrzewamy przez kilkadziesiąt sekund (klej ulega rozpuszczeniu, a papier mięknie), po czym pozostałości zeskrobujemy. W zastępstwie możemy wykorzystać czajnik lub garnek z gotującą wodą (uwaga, aby się przy tym nie poparzyć!).

Kolejnym sposobem na uporczywy klej po nalepkach jest aceton. Zanim jednak go użyjemy, zróbmy próbę w mało widocznym miejscu aby sprawdzić, czy nie uszkodzi on materiału i nie odbarwi kolorów. Rozprowadzamy aceton na plamie, odczekujemy chwilę i usuwamy rozpuszczony klej szmatką.

Inną metodą stosowaną w przypadku naklejek na ubraniach to użycie wodnego roztworu octu. Aby usunąć klej po metce z ubrania szykujemy roztwór octu z wodą w proporcjach 3:1. Za pomocą ściereczki wcieramy go w zabrudzone miejsce, aż klej i pozostałości po metce zaczną odchodzić od materiału. Na koniec pierzemy ubranie zgodnie z zaleceniami producenta tkaniny.

Jak odkleić naklejkę z plastiku i sprzętów AGD i RTV

Kosztowny sprzęt elektroniczny najlepiej jest czyścić z kleju po nalepkach specjalnymi preparatami syntetycznymi i miękkimi szmatkami. Decydując się na gotowe produkty, należy przestrzegać instrukcji dotyczących ich użycia.

Aby usunąć naklejkę z plastikowego przedmiotu domowymi metodami, nasączamy klej olejem roślinnym, oliwą z oliwek lub smarujemy tłustym kremem lub masłem. Po kliku minutach usuwamy nalepkę papierowym ręcznikiem i myjemy przedmiot pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu. Do usuwania naklejek z plastikowych przedmiotów można zastosować ocet, sok z cytryny lub terpentynę, nie nadają się natomiast nie nadają się rozpuszczalniki typu zmywacz do paznokci. Po zastosowaniu pozostawi on na powierzchni matowy ślad.

Przeczytaj też: