To była wielka rudera kryta eternitem. A teraz? Dom odżył w całej okazałości

2024-04-18 13:55

Ten dom był kompletną ruiną. Pochodzi jeszcze z czasów, gdy do budowy wykorzystywano naturalne materiały, gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. Nie było to tylko drewno, ale glina, słoma czy kamienie. Przy remoncie właściciele starali się powrócić do dawnych technik budowy, ale nie zawsze było to możliwie. Zobacz, jak teraz wygląda dom przysłupowy w górach izerskich po generalnym remoncie.

Spis treści

  1. Dom pod Mandragorą
  2. Tak wyglądał dom przed remontem
  3. Do remontu domu wykorzystano glinę, drewno i wapno
  4. Dom przysłupowy po remoncie - zobacz, jak teraz wygląda
  5. Nowe technologie w starym domu

Dom pod Mandragorą

Dom pod Mandragorą - taką nazwę nadali mu właściciele, pochodzi z czasów, gdy do budowy wykorzystywano naturalne materiały, które na danym obszarze były najpowszechniejsze. Zbudowany jest więc z drewna, gliny, słomy, kamieni i wapna. Jest to dom przysłupowy – czyli przykład charakterystycznej architektury lokalnej tej części Europy - łączący różne techniki budowlane.

Podczas renowacji przyjęto zasadę, że najpierw zostaną wykorzystane materiały z istniejących zasobów, by jak najmocniej nawiązać do tamtych czasów gdy budownictwo było prawdziwie ekologiczne. Dopiero wtedy, gdy było to możliwe sięgnięto po współczesne rozwiązania.

Tak wyglądał dom przed remontem

Dom pod Mandragorą - remont sarego domu
Autor: podmandragora.pl Dom pod Mandragorą pochodzi z czasów, gdy do budowy wykorzystywano naturalne materiały, które na danym obszarze były najpowszechniejsze.

Do remontu domu wykorzystano glinę, drewno i wapno

Właściciele solidnie przygotowali się do zadania, które przed nimi stało. Obejrzeli dziesiątki domów przysłupowych, które wybudowano w podobnym okresie, szczególnie w Niemczech i Czechach, by wyłapać te detale, o których tak często się zapomina, a które sprawiają, że dom emanuje czarem minionych czasów. Przy remoncie Domu pod Mandragorą starali się powrócić do dawnych technik i wykorzystać jak najwięcej materiałów, które to umożliwiały. Nie szczędzili więc gliny, drewna i wapna, by wyciągnąć to, co w domu jest najciekawsze.

Nie przejmowano się, że stare jest krzywe, nierówne, nadgryzione zębem czasu, uznając to za rzeczy, które nadają domowi autentyczności. Udało się im pozyskać wiele drewna z odzysku, zarówno ze swojego domu, jak i z innych miejsc, które staranie wykorzystano do ostatniej nadającej się deseczki. Dzięki temu odtworzono szachulcowe ściany wewnątrz i na zewnątrz. Glina, której przy tym używano, częściowo pochodziła z remontowanego domu (była w świetnym stanie), a pozostała jej część została wykopana na Pogórzu Izerskim. Do budowy murów używano kamieni, które wyłoniły się w ogrodzie podczas prac ziemnych. Właściciele nauczyli się także robić tradycyjną wapienna zaprawę.

Naturalne materiały i dawne techniki wykorzystano również podczas prac wykończeniowych, pokrywając ściany wewnętrznymi tynkami glinianymi, na które kaolin wydobywano w okolicach pobliskiego Nowogrodźca.

Dom przysłupowy po remoncie - zobacz, jak teraz wygląda

Nowe technologie w starym domu

Aby poprawić efektywność energetyczną budynku gospodarze zastosowani nowoczesne materiały, ale takie, które są tożsame z materiałami tradycyjnymi i zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Na przykład, izolacja podłogi została wykonana ze szkła piankowego – materiału uzyskiwanego poprzez recykling szkła. Ściany i poddasza ocieplono wełną drzewną w postaciach miękkiej maty i twardej płyty. to materiał polecany do ocieplania drewnianych budynków. Pochodzi z surowca odnawialnego i jest w pełni biodegradowalny.

Listen on Spreaker.