Ten góralski dom rozebrano na kawałki i odbudowano 4 km dalej. Mieszkał w nim pisarz

2024-04-16 10:25

To była wyjątkowa operacja logistyczna. Zabytkowy dom pisarza, Jalu Kurka, mieszkańca małopolskiej Naprawy (wieś niedaleko Rabki), przeniesiono kilka kilometrów dalej. Wymusiła to budowa tunelu na S7 w Naprawie. Budynek rozebrano belka po belce i po renowacji odbudowano cztery kilometry dalej. Właśnie przekazano go gminie Jordanów.

Musieli rozebrać góralski dom i złożyć go ponownie, jak z klocków

Takie operacje logistyczne nie są częste, ale się zdarzają. Podczas budowy tunelu na S7 pod Luboniem Małym w Naprawie, okazało się, że tuż przy jego północnym portalu, stoi cenny kulturowo budynek, zabytek ważny dla gminy Jordanów. Był własnością pisarza - Jalu Kurka, autora znanej powieści „Grypa szaleje w Naprawie”.

Jego drewniany dom, wybudowany w latach 50. minionego wieku w stylu zakopiańskim to cenny dla gminy Jordanów zabytek. Ma wartość kulturową. Dlatego właśnie budynku nie zburzono, ale rozebrano na kawałki, poszczególne elementy odrestaurowano i zabezpieczono.

Potem drogowcy przenieśli je w nowe miejsce. Tam ponownie dom złożono, jak z klocków.

Zduńskie opowieści

Dom Jalu Kurka w Naprawie

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – właśnie przekazano odrestaurowany budynek gminie Jordanów. Koszty tej operacji pokryła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień - Rabka Zdrój na zakopiance dom został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową, więc naturalną decyzją była taka, że warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z wójtem gminy Jordanów porozumienie oraz umowę darowizny.

Miejsce, gdzie ponownie miał stanąć zabytek, wskazał samorząd. Po renowacji drewnianych elementów konstrukcji i uzupełnieniu zniszczonych części, budynek został odtworzony 4 km dalej w Naprawie, na działce w pobliżu lokalnego boiska i pływalni.

Jak przeniesiono dom Jalu Kurka?

Dom Jalu Kurka zaczęto rozbierać zimą 2021 roku. To spory obiekt, ma cztery kondygnacje 11 pomieszczeń. Jest wzorowany na stylu zakopiańskim. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się chałupa matki pisarza. Dom ma powierzchnię użytkową 259 m2. 

Budynek rozbierano belka po belce. Elementy drewniane zostały odrestaurowane i zabezpieczone. Potem budowlańcy zajęli się ponowną odbudową budynku, by wyglądał dokładnie tak samo, jak wcześniej.Wszystkie elementy domu Jalu Kurka znalazły się w nowej lokalizacji – niedaleko krytej pływalni w Naprawie. Dziś możemy już podziwiać gotowy obiekt. Ma być świadectwem kulturowej historii gminy.

Rozebrali stary dom, przenieśli w nowe miejsce i postawili na nowo. Takie rzeczy tylko w Toruniu

Kim był Jalu Kurek?

Jalu Kurek to polski pisarz, członek Awangardy Krakowskiej (1922), w latach 1931–1933 redaktor naczelny czasopisma literackiego „Linia”. Jego najbardziej znaną powieścią, dzięki której zdobył rozgłos, była "Grypa szaleje w Naprawie" (1934), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury (1935). To obraz życia chłopstwa w górskiej wsi. Kurek, był silnie związany z rodzinnymi Beskidami (jego matka była góralką z Naprawy). Pisarz poświęcił górom kilka powieści.

Osobliwe imię Jalu było dziecięcym przezwiskiem pisarza, nadanym mu przypadkowo przez brata bezpośrednio po chrzcie, po czym używanym w domu. Pod koniec lat 50. wybudował na miejscu chałupy swojej matki w Naprawie drewniany dom w stylu zakopiańskim. To właśnie ten obiekt przeniesiono. Pisarz zmarł 10 listopada 1983 w Naprawie.

Czytaj też: