Te szkodniki zniszczą Twój ogród i doprowadzą Cię do furii. Jak z nimi walczyć?

2024-04-11 11:54

Wypieszczony, zielony, przycięty trawnik, pełen warzyw i kwiatów ogród to marzenie właścicieli domów. Niestety, gdy na tym terenie rozpanoszą się krety, nornice ślimaki czy karczowniki zniszczą twój ogród doszczętnie. Oto sześć ogrodowych szkodników, które doprowadzą Cię do furii. Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie?

Spis treści

  1. Szkodniki w ogrodzie
  2. Nornice
  3. Jak się pozbyć nornicy z ogrodu?
  4. Kret
  5. Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
  6. Karczownik
  7. Jak się pozbyć karczownika z ogrodu?
  8. Ślimaki
  9. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
  10. Pędraki w ogrodzie
  11. Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?
  12. Turkuć podjadek – szkodnik w ogrodzie
  13. Jak się pozbyć turkucia podjadka?

Szkodniki w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie czy na zielnych dywanach trawników to zmora każdego właściciela takich posesji. Pojawiają się nagle, a walka z nimi bywa często pasmem porażek. Jakie szkodniki zagrażają ogrodowi i pięknemu trawnikowi i jakie są sposoby na ich pozbycie się?

Do największych szkodników ogrodowych można zaliczyć:

  • nornicekrety
  • karczowniki
  • ślimaki
  • pędraki
  • turkucia podjadka

Nornice

Nornice to niewielkie, liczące około 15 cm (z ogonem) długości ssaki. Wyglądają jak myszy. Są jednak utrapieniem właścicieli ogrodów i trawników. Potrafią uprzykrzyć życie, zniszczyć uprawy i dosłownie „przeorać” trawnik swoją siecią tuneli pod powierzchnią. Charakterystyczne tunele tuż pod powierzchnią trawnika lub upraw ogrodowych łatwo się zapadają po nadepnięciu. Nornice potrafią zbudować całą sieć takich tuneli. Nornice są szkodliwe dla roślin, bo podgryzają ich systemy korzeniowe, uszkadzają cebulki roślin. Zjadają nasiona warzyw i owoców. Nie gardzą też zielonymi częściami roślin. Nie jest łatwo się ich pozbyć.

Jak się pozbyć nornicy z ogrodu?

Nie jest to zadanie proste, ale jest możliwe. Jeśli wolicie naturalne sposoby walki z gryzoniami – użyjcie czosnku. Nornice nie lubią tego zapachu. Wetknięte w ich tunele i korytarze ząbki czosnku, zniechęcą je do dalszego użytkowania. Gryzonie nie lubią też zapachu czarnego bzu. Inne naturalne sposoby na walkę z nornicami to akustyczne odstraszacze, dostępne w sklepach ogrodniczych i środki chemiczne odstraszające te gryzonie. Dostępne są np. świece dymne odstraszające nornice czy preparaty do spryskiwania terenu, na którym zwierzęta się zadomowiły. Nie poddawajcie się po pierwszych niepowodzeniach. Walka z nornicami może być dłuższa niż Wam się wydaje.

Kret

Kret to ssak w Polsce chroniony. Jest nawet pożyteczny w walce z pędrakami i owadami żyjącymi w glebie, które też są ogrodowymi szkodnikami. Jeśli chcemy, by krety były naszymi sprzymierzeńcami w walce z pędrakami, musimy się pogodzić z ceną, jaka za to zapłacimy. Krety drążą tunele pod ziemią, a na zewnątrz wypychają ziemię z tych podziemnych korytarzy. To oznacza kopce na trawniku i w ogrodzie. Podczas drążenia tuneli, kret uszkadza też systemy korzeniowe rosnących tam roślin. Pozbycie się kreta z trawnika nie jest proste. To bardzo inteligentne zwierzęta.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Pozbycie się kreta z ogrodu wymaga wielu zabiegów. Naturalnym sposobem jest oczywiście, podobnie jak w przypadku nornic wkładanie do jego tuneli czosnku. Nie zawsze to zadziała, ale z pewnością uprzykrzy życie kreta. Zwierzę nie lubi intensywnego zapachu mięty czy lawendy. Można więc obsadzić ogród tymi roślinami.

Czytaj też: Jak pozbyć się kreta z ogrodu raz na zawsze? Najprostszy sposób na kreta

W sklepach ogrodniczych można dostać wiele preparatów na krety – w postaci proszku, saszetek wkładanych do nory, czy odstraszaczy chemicznych – do pryskania ziemi w której bytują. Popularne są także odstraszacze dźwiękowe czy ultradźwiękowe oraz pułapki czy świece dymne. Często jednak zdarza się, że żaden z tych środków nie pomaga.

Najskuteczniejszym sposobem walki z kretami jest położenie na trawniku siatki, która uniemożliwi mu wypchnięcie ziemi na powierzchnię.

Karczownik

Karczowniki to gryzonie o niewielkich rozmiarach – mają od 12 do 20 centymetrów długości. Są raczej krępej budowy ciała, mają duże głowy, krótki ogon, małe oczy i uszy. Karczownik ma ciemnobrązowe futro. Przypomina chomika. Jeśli karczownik zamieszka w Waszym ogrodzie – współczujemy. Zęby trzonowe rosną im przez całe życie. Samice kilka razy w roku rodzą młode, które po upływie kilku tygodni osiągają dojrzałość rozrodczą. Nie zapadają w sen zimowy. Żyją pojedynczo, w grupach rodzinnych lub koloniach. Karczowniki żywią się korzeniami kłączami, trawami ziołami, nasionami, warzywami uprawnymi, owocami. Karczownik, podobnie jak kret buduje podziemne tunele i gniazda. Podobnie jak kret wypycha ziemię na powierzchnię. Jego kopce jednak, w przeciwieństwie do kopców kreta, mają płaskie szczyty i są mniejsze.

Karczownik może zniszczyć drzewa owocowe podgryzając jego korzenie i korę czy uprawy w ogrodzie.

Jak się pozbyć karczownika z ogrodu?

Najprostszy sposób to założenie pułapek w tunelach karczownika. Można też zastosować chemiczne środki na te szkodniki. Niektórzy polecają odstraszacze zapachowe i dźwiękowe lub zalanie jego tuneli wodą.

Siatka na trawniku w ogrodzie może pomóc wyeliminować karczownika. Jednak w jego przypadku musi to być siatka metalowa, nie plastikowa, jaka wystarczy dla kreta.

Ślimaki

Jeśli w Twoim ogrodzie zauważyłeś poobgryzane nieregularnie liście warzyw, a na ziemi błyszczące ślady śluzu – to znak, że zamieszkały tam ślimaki. Najgroźniejsze są te bez muszli na grzbiecie. Nagie ślimaki potrafią uprzykrzyć życie ogrodnikowi. Największy „wysyp” ślimaków można zaobserwować po deszczu, gdy jest wilgotno i ciepło. Najlepiej czują się w cieniu, w wysokiej trawie. Żywią się szczątkami roślin, liśćmi, owocami, czy warzywami. Kochają liście sałaty, buraki.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? Naturalnym sposobem jest np. obsypywanie roślin popiołem, który oblepi się na wilgotnym, pokrytym śluzem ciele ślimaka. Niektórzy polecają sól, ale to drastyczny środek, który zabija. Podobno pomagają fusy z kawy i piwo. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne granulki na ślimaki. Posypanie nimi terenu, który chcemy chronić przed tymi stworzeniami pomoże. Naturalnymi wrogami ślimaków są żaby, jaszczurki, ptaki takie jak – szpaki, kaczki, sójki. Ślimakami zajadają się też nasi sprzymierzeńcy w walce z nimi – jeże. Lubią je zjadać także krety.

Pędraki w ogrodzie

Pędraki, to po prostu larwy chrząszczy, które rozwijają się i żyją w glebie. Te, które najczęściej żerują na naszych trawnikach i w ogrodach to pędraki chrząszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Jak podają specjalistyczne poradniki – rozwój takich owadów trwa cztery lata. Żyją one w glebie na głębokości około 30-40 cm. Najwięcej szkód pędraki powodują na wiosnę. Rośliny zaatakowane przez pędraki słabo się rozwijają, usychają, dają małe plony. Trawniki pokrywają się żółtymi plamami i stają się rzadkie.

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?

Naturalnym sposobem, polecanym przez ogrodników jest dbanie o trawniki, zagrabianie resztek po koszeniu, wertykulowanie trawników. Podobno pomaga też zostawienie na noc na trawniku czarnej folii, która zmyli owady i sprawi, że wyjdą bardziej na powierzchnię, przez co po uprzątnięciu folii staną się ofiarami ptaków.

Najskuteczniejszymi sposobami są jednak w tym przypadku preparaty chemiczne, które jednak należy dobrze wybierać, tak by nie zaszkodziły też innymi mieszkańcom naszej posesji.

Turkuć podjadek – szkodnik w ogrodzie

Turkuć podjadek, turkuć pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny turkuciowatych, jeden z największych owadów w Polsce. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami. Samica opiekuje się jajami, a następnie przez pewien czas młodymi. Owad wszystkożerny, dożywający od dwóch do czterech lat. Ma nawet do 6 cm długości. Dojrzała samica, po intensywnym żerowaniu i kopulacji w maju i czerwcu, w podziemnych gniazdach składa do 300 jaj, którymi się następnie opiekuje. Dla zapewnienia ciepła podgryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem, aby uschły i odsłoniły drogę promieniom słonecznym. Larwy wylęgają się po około 3 tygodniach. Gatunek wszystkożerny, zjada korzenie roślin (stąd nazwa), ale również bezkręgowce, głównie larwy innych owadów. Nie gardzi dżdżownicami, ślimakami, pędrakami i drutowcami. Większość życia spędza pod ziemią, kopie rozgałęziające się i krzyżujące ze sobą wąskie korytarze, w których nie może się odwrócić – porusza się do przodu lub do tyłu.

Jeśli pojawi się w naszym ogrodzie zauważycie w pobliżu jego gniazda maleńkie kopczyki z ziemi, a w pobliżu usychające rośliny.

Jak się pozbyć turkucia podjadka?

Jak się pozbyć turkucia podjadka? Skuteczne są preparaty chemiczne do zwalczania nicieni, które powodują zniszczenie gniazd i larw turkucia. Są też chemiczne preparaty odstraszające turkucia. Można próbować zalewać jego gniazda gorąca wodą.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.