Przebudowa starego domu. Nadbudowa, czyli o piętro wyżej
Stare domy mają wartość – można je unowocześnić, by znów były dumą właścicieli. Co zyskasz na rozbudowie? Kiedy warto zrobić nadbudowę, czyli dostawić dodatkowe piętro?
Każda rozbudowa wymaga pozwolenia, więc trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy ustalenia planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy nie narzucają któregoś rozwiązania. Mogą na przykład ograniczać wysokość domu lub zabraniać powiększania obrysu budynku ze względu na sąsiedztwo.
Rozbudowa w górę, czyli nadbudowa domu
Powiększenie domu w górę, czyli adaptacja strychu lub dobudowa piętra, to z reguły najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy działka jest mała. Wynika to także z rachunku ekonomicznego. Jeśli ściany są masywne i w dobrym stanie, nadbudowa jest zwykle dosyć prosta, a jej koszt może w sobie zawierać i tak potrzebny remont dachu. Gdy bowiem dach wymaga naprawy, bardziej może się opłacać zbudowanie nowego nad rozbudowanym piętrem niż remontowanie starego na zbyt małym domu. Jeżeli więźba dachowa jest wystarczająco solidna, można rozważyć jej podniesienie w całości i oparcie na nowych, wyższych słupach czy ścianach nowego poddasza. Nadbudowa jest zwykle tańsza także z tego względu, że omijają nas kosztowne roboty ziemne. Nie zmienia się też przyłączy na terenie, nie budujemy fundamentów, nie narusza izolacji w gruncie, nie niszczy ogrodu.
Konieczne nowe schody: nadbudowa domu
Decyzja o powiększeniu domu w górę pociąga za sobą konieczność budowy schodów. Wstawienie nowych wewnątrz starego domu wiąże się ze zmianami funkcjonalnymi (należy wygospodarować na nie miejsce) oraz konstrukcyjnymi. Nie obejdzie się przy tym bez ekspertyzy konstruktora oraz projektu. Trzeba będzie wybić otwór w części stropu nad parterem, a jego krawędzie wzmocnić dodatkowymi belkami stalowymi lub żelbetowymi, niekiedy także podeprzeć cały strop.
Wzmocniony strop
Nadbudowa jest możliwa nawet wtedy, gdy strop jest słaby. Można go wzmocnić albo nie obciążając, wykonać nad nim nowy. Warto rozważyć takie opcje – rozbiórka starego stropu to całkowita dewastacja wnętrza mieszkania.
Nadbudowa domu z harmonogramem
Co do zasady prace związane z nadbudową są bardziej uciążliwe dla mieszkańców niż rozbudowa. Dlatego decydując się na to rozwiązanie, warto mieć dobry harmonogram i dokładnie przemyślany zakres oraz plan robót. Jeśli na przykład transport budulca na górę da się prowadzić od zewnątrz, wówczas przebicie stropu i połączenie kondygnacji można wykonać nawet po wykończeniu górnych pomieszczeń, co ograniczy poważną uciążliwość do kilku dni.