Remont podłogi: wymiana parkietu na płytki gresowe

2021-05-28 17:02

Remont podłogi polegający na zastąpieniu starej klepki płytkami gresowymi to nie tylko wizualna zmiana posadzki. Ponieważ każdy z tych materiałów ma inną grubość, konieczne jest dostosowanie istniejących warstw podłogowych.

Wymiana parkietu na płytki gresowe
Autor: Zuzanna Podwysocka Aby posadzka z płytek gresowych dobrze się trzymała płyt drewnopochodnych, trzeba zastosować klej o wysokiej elastyczności

Drewniana podłoga w aneksie kuchennym nie wytrzymała próby czasu. W kontakcie z wilgocią i tłuszczem kuchennym klepka dość szybko się zniszczyła. Dlatego zdecydowano o jej usunięciu. Jak prawidłowo zrobić remont podłogi i wymienić starą klepkę na płytki gresowe.

Remont podłogi: co usunąć a co zostawić

Klepka była przybita do ślepej podłogi, czyli desek ułożonych na drewnianych legarach. Konstrukcja podłogi opierała się na stalowych belkach stropu Kleina. Charakterystyczną cechą takiego stropu belkowego jest to, że ceglane płyty, które wypełniają pola między belkami stalowymi, znajdują się poniżej górnej płaszczyzny belek. Ta przestrzeń była często wypełniana trocinami, które pełniły funkcję izolacji termicznej. Wymieniając podłogę na takim stropie, wybiera się zazwyczaj współczesny materiał termoizolacyjny. Ale można pozostawić istniejącą konstrukcję podłogi na legarach i wymienić tylko górną warstwę - posadzkę.

Jeśli na podłodze mają być to płytki gresowe, podłoże musi być twarde i stabilne, nie może się uginać. Płytki najczęściej układa się na wylewce betonowej, ale zrobienie jej w tym przypadku wiązałoby się z większym obciążeniem stropu i wydłużyłoby remont podłogi o czas potrzebny na jej związanie i wyschnięcie. Wybrano więc szybsze rozwiązanie - ułożenie na deskach suchego jastrychu, który stanowił też mniejsze obciążenie dla stropu. Ponieważ liczyły się koszty, wybrano rozwiązanie najszybsze i najtańsze - podkład z płyt OSB jako alternatywę dla droższych płyt cementowych.

Odnawianie podłogi drewnianej. Cyklinowanie
płyty OSB - podłoże pod płytki gresowe
Autor: Zuzanna Podwysocka Tam, gdzie zaplanowano nową posadzkę z płytek gresowych, usunięto klepki a do ślepej podłogi przykręcono płyty OSB

Remont podłogi - stabilizacja podłoża

Gres jak każda ceramika jest sztywny, relatywnie kruchy i prawie wcale się nie odkształca, dlatego wymaga bardzo równego i stabilnego podłoża. W przeciwnym razie pod obciążeniem płytki mogą się odspoić, a w skrajnych przypadkach także popękać. Pęknięcia i rysy mogą się też pojawić w spoinach.

Przeczytaj też:

Odnawianie podłogi drewnianej. Renowacja parkietu i desek >>>

Na szczęście po usunięciu klepek okazało się, że deski ślepej podłogi były bardzo solidne – grube (ponad 2,5 cm) i szerokie (ponad 20 cm). Nie ruszały się, tylko lekko trzeszczały. Żeby to wyeliminować, mocniej je ustabilizowano, mocując je dodatkowymi wkrętami do legarów. Zastosowanie wkrętów, a nie gwoździ, miało sprawić, że wraz z upływem czasu mocowanie nie poluzuje się. Następnie na deskach ułożono płyty OSB/3. Ze względu na sztywny podkład ze starych szerokich desek zastosowano płyty o grubości 18 mm. Na podłożu o mniejszej sztywności trzeba byłoby zastosować grubsze (25-milimetrowe) i sztywniejsze płyty OSB. Ułożono je na mijankę i przykręcono do desek. Między ich krawędziami pozostawiono minimalne szczeliny. Niezwykle ważne było równe ułożenie płyt i wypoziomowanie ich, szczególnie na stykach.

ślepa podłoga z desek pokryta płytami OSB
Autor: Zuzanna Podwysocka Grube i szerokie deski na ślepej podłodze były przybite z niewielkimi odstępami. Stanowiły bardzo stabilne podłoże, co pozwoliło zastosować płyty OSB grubości 18 mm

Remont podłogi - dobór płytek gresowych

Ze względu na rodzaj podkładu zrezygnowano z dużych płyt gresowych i wybrano płytki w rozmiarze 20 x 20 cm. Małe płytki są bowiem mniej narażone za odkształcenia spowodowane użytkowaniem i obciążaniem. Elementy należy jednak układać z odpowiednio szeroką fugą kompensującą mikrodrgania.

Przeczytaj też:

Układanie płytek podłogowych: poradnik >>>

W tym przypadku ma ona 3 mm. Ponieważ wybrano ciemne płytki z fakturą przypominającą łupek, ta antracytowa dość szeroka fuga wygląda przy nich bardzo naturalnie.

klejenie płytek gresowych na płytach OSB
Autor: Zuzanna Podwysocka Płytki gresowe przymocowano do podłoża klejem elastycznym, pozostawiając między nimi spoiny szerokości 3 mm

Remont podłogi - układanie płytek gresowych na płycie OSB

Powierzchnia płyty OSB ma mniejszą przyczepność niż podkład betonowy, dlatego wymagała odpowiedniego przygotowania. Przed przyklejeniem płytek gresowych podłoże zagruntowano. Aby zwiększyć przyczepność płyt OSB, można wcześniej przetrzeć ich powierzchnię papierem ściernym i dokładnie ją odpylić.

cokół w posadzce z płytek gresowych
Autor: Zuzanna Podwysocka Wykończeniem płytek jest ceramiczny cokół. Ciemny kolor fug podkreśla ich fakturę

Do przyklejenia płytek gresu zastosowano wysokoelastyczny klej dyspersyjny nakładany metodą kombinowaną. Nanoszono go pacą zębatą zarówno na całą powierzchnię podkładu, jak i płytki. Do wypełnienia spoiny wykorzystano również wysokoelastyczną fugę. Takie materiały pomogą przenieść naprężenia z posadzki na podłoże, które na pewno się pojawią podczas eksploatacji pomieszczenia.

Przeczytaj też:

Jaki jest najlepszy klej do płytek >>>

Planując wymianę posadzki, trzeba zawsze sprawdzić, czy nowe warstwy nie będą zbyt grube. W tym przypadku po usunięciu starej klepki i ułożeniu płyt OSB (18 mm) i gresu (gr. 7,5 mm) poziom posadzki pozostał prawie niezmieniony - nie trzeba było więc podcinać drzwi lub zastanawiać się nad zniwelowaniem nierówności.

Galerie zdjęć: wybieramy płytki

Nasi Partnerzy polecają