Odnawianie podłogi drewnianej. Renowacja parkietu i desek podłogowych

2015-06-29 16:05

Podłogi drewniane wymagają okresowej konserwacji. Odnawianie podłogi konieczne jest wówczas, gdy tradycyjne zabiegi konserwacyjne nie przynoszą już spodziewanych efektów.

Renowacja parkietu
Autor: Piotr Mastalerz Odnawianie podłogi z drewna to także okazja do zmiany barwy drewna na ciemniejszą

Szlifowanie podłogi z desek

Pierwszym krokiem powinno być całkowite usunięcie starych warstw zabezpieczających (lakieru, wosku, farby itp.). Przydadzą się druciana szczotka, wióry metalowe i papier ścierny, którym na koniec przeszlifujemy deski, aby się pozbyć drzazg. Czasem warto zastosować preparaty pomagające usunąć powłoki malarskie. Skutecznym sposobem na pozbycie się wierzchniej warstwy drewna jest cyklinowanie podłogi.

Barwienie drewna

Gdy podłoże jest gotowe do obróbki, musisz zdecydować, jaki efekt odnawianej podłogi cię interesuje. Jeśli podoba nam się styl skandynawski, możesz rozjaśnić podłogę zawierającym pigmenty lakierem, olejem lub olejowoskiem bądź białą bejcą. Uzyskasz efekt bielonego drewna. Zabejcowaną podłogę trzeba zabezpieczyć lakierem albo olejem.

Sprawdź też: bielenie podłogi - instrukcja krok po kroku >>>

Jeśli wnętrze ma być rustykalne, kup bejcę brązową lub oliwkową. Gdy odpowiada ci styl vintage, wybierz inny kolor. Jeśli podłoże uda się oczyścić oraz wygładzić tak, żeby zachować naturalne walory estetyczne drewna, warto polakierować deski lakierem bezbarwnym. Jeżeli nie udało się osiągnąć efektu naturalnego drewna, można nadać podłodze nową jakość, malując ją farbą kryjącą. Pamiętaj, że wszystkie preparaty użyte w procesie oczyszczania, barwienia i zabezpieczania podłogi powinny być odpowiednio dobrane. Nie można na przykład położyć lakieru na woski barwiące – bo są tłuste i lakier nie będzie się ich trzymał.

Jak odnowić drewniane podłogi, meble czy boazerię?

Malowanie parkietu

W starych domach i mieszkaniach można spotkać pomalowaną drewnianą podłogę. Co jeśli chcesz nadać jej nowy kolor? Wiele zależy od tego, jakie wnętrze zamierzasz stworzyć. Jeżeli masz zamiar nadać mu klimat artystyczny lub lekko rustykalny, możesz wybrać najprostszą metodę stosowaną kiedyś na wsiach, czyli nałożyć nową warstwę farby na starą. Po pewnym czasie świeższa warstwa zacznie się miejscami przecierać i ukaże się wcześniej położony odcień, co może wyglądać bardzo efektownie. Jeśli zdecydujesz się na bardziej typowe rozwiązanie, czyli jednolicie pomalowaną podłogę, najpraktyczniej deski wycyklinować. Nie ma z tym problemu, jeśli masz podłogę bez widocznych od góry gwoździ. Gdy jednak łepki gwoździ są widoczne na powierzchni desek, wszystkie gwoździe trzeba najpierw zagłębić (dobić) punktakiem o 2 mm.

Jak malować podłogę

Po cyklinowaniu kładzie się odpowiedni do wybranej farby olejnej lub akrylowej podkład i samą farbę. W przypadku, gdy rezygnujesz z cyklinowania, umyj podłoże (wodą z szarym mydłem i szczotką ryżową albo preparatami chemicznymi) i wyszlifuj je papierem ściernym. Idealnie byłoby, gdyby udało się zupełnie usunąć stare warstwy farby, ale zdarza się to rzadko. Jeśli na deskach zostały resztki farby, zrezygnujmy z nakładania podkładu przed malowaniem – bezpieczniej pomalować wtedy deski dwukrotnie farbą. Pamiętaj o tym, że farbę olejną można położyć na akrylową, ale nie odwrotnie.

Nasi Partnerzy polecają