Coca-Cola w domu nie tylko do picia! Jakie zastosowanie w domu może mieć Coca-Cola?

2023-10-03 10:41

Coca-Cola to jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie. Okazuje się, że Coca-Cola może mieć też wiele innych zastosowań. Jakich? Jakie zastosowanie może mieć Coca-Cola w domu? Podajemy sposoby na wykorzystanie Coca-Coli.

Coca-Cola w domu
Autor: GettyImages Coca-Cola przyda się w domu nie tylko jako napój

Spis treści

  1. Coca-Cola nie tylko jako napój
  2. Usuwanie rdzy Coca-Colą
  3. Coca-Cola jako odkamieniacz
  4. Coca-Cola jako odplamiacz
  5. Coca-Cola na spaleniznę
  6. Cola dobra na plamy na szkle
  7. Coca-Cola na walkę z patyną
  8. Czyszczenie srebra Coca-Colą
  9. Coca-Cola w ogrodzie

Coca-Cola to kultowy napój, którego smak tworzą min. substancje słodzące, dwutlenek węgla, kwas fosforowy V (E338), karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d), kofeina i woda ale w największym stopniu – strzeżony tajemnicą firmy od XIX w. – zestaw aromatów i substancji smakowych. To właśnie te składniki wpływają, że jest jedyna w swoim rodzaju – pobudza i daje orzeźwienie. Niestety badania wskazują, że nadmierne picie coli może powodować poważne problemy ze zdrowiem np. cukrzycę. Kwas fosforowy (nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów tlenowych) i cukier zawarty w tym napoju mogą spowodować np. erozję szkliwa zębów i powstawanie ubytków próchnicowych.

Cz wiesz, że...

Receptura Coca-Coli została opracowana w 1886 r. przez J.S. Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Oryginalny napój nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca. Łączył w sobie narkotyczne działanie kokainy z winem i pobudzającą kofeiną, pochodzącą z orzeszków koli. Był stosowany jako lekarstwo na problemy trawienne, aplikowano go także przy zaburzeniach psychicznych.

Coca-Cola nie tylko jako napój

Kwas fosforowy V w przemyśle spożywczym stosowany jako dodatek (E338) do napojów gazowanych, także do Coca-Coli, jako regulator kwasowości. Kwas fosforowy ma dodatkowo zastosowanie w innych branżach przemysłowych i stosowany jest głównie do wyrobu nawozów sztucznych, do wytwarzania fosforanowych powłok ochronnych na metalach, w stomatologii i ortodoncji jako roztwór trawiący do czyszczenia powierzchni zębów, odkamieniania armatury w ciepłownictwie, jako płyn do lutowania. Jest także płynnym składnikiem odrdzewiacza, który ma właściwości odtłuszczające stal i żeliwo.

Cola przyda się w gospodarstwie domowym głównie w sytuacjach awaryjnych, kiedy pod ręką nie będziemy mieli specjalistycznych środków czyszczących. Colę zastosujemy głównie do odrdzewiania i odkamieniania przedmiotów, oraz różnych innych powierzchni.

Usuwanie rdzy Coca-Colą

Powierzchnia metalu pokrywa się rdzą na wskutek utleniania żelaza w warunkach dużej wilgotności. W konsekwencji korozja może doprowadzić do zniszczenia przedmiotu. Kwas fosforowy zawarty w coli wchodzi w reakcję z tlenkami metali i rozpuszcza je, oczyszczając powierzchnię metalu.Cola przyda się więc do odrdzewiania powierzchni żeliwnych, narzędzi, monet, zapieczonych śrub, gwoździ i innych przedmiotów z metalu. Możemy jej również użyć do usunięcia niewielkich rdzawych śladów na powierzchni zlewu.

Coca-Cola jako odkamieniacz

W przypadku osadu powstałego na skutek odkładania się mineralnych związków wapnia i magnezu, np. na płytkach ceramicznych, armaturze, bateriach, w kabinie prysznicowej czy w czajniku, również można zastosować Colę:

  • Usuwanie kamienia z grzałki w czajniku elektrycznym – przygotujmy w czajniku roztwór coli i wody w proporcji 1:1 i zagotujmy go. Następnie pozostawimy do ostygnięcia. Na koniec wylejmy zawartość i starannie wypłuczemy czajnik.
  • Czyszczenie kabiny prysznicowej – colę nakładamy gąbką na drzwi kabiny i pozostawiamy na 10 minut. Następnie dokładnie spłukujemy.
  • Czyszczenie muszli toaletowej - wlewamy do toalety szklankę coli, pozostawiamy na co najmniej godzinę. Następnie szorujmy muszlę szczotką i spłukujemy wodą.
  • Czyszczenie innych powierzchni mocno pokrytych kamieniem – owijamy czyszczoną powierzchnię ściereczką nasączoną colą i pozostawiamy na kilka godzin. Na koniec spłukujemy intensywnie ciepłą wodą.
Coca-Cola w domu
Autor: GettyImages Colę w domu możemy stosować do odrdzewiania i odkamieniania przedmiotów oraz różnych innych powierzchni

Coca-Cola jako odplamiacz

Cola jest skutecznym odplamiaczem w przypadku uporczywych plam z krwi, soków owocowych, smaru i oleju. Polewamy colą zaplamione miejsce na ubraniu i pozostawiamy na krótką chwilę. Następnie płuczemy tkaninę w zimnej wodzie, a na koniec pierzemy ją ręcznie lub w pralce z dodatkiem proszku do prania.

Coca-Cola na spaleniznę

Napój nalewamy do przypalonego garnka, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut.

Cola dobra na plamy na szkle

Cola usuwa brudne i tłuste plamy ze szkła i porcelany, a także świetnie myje lustra. Aby umyć okna przetrzyjmy szyby szmatką zanurzoną w coli, następnie przemyjmy szyby czystą wodą, wytrzyjmy i wypolerujmy do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Coca-Cola na walkę z patyną

Patyna stanowi powłokę ochronną, niekiedy pożądaną, bo nadaje szlachetny wygląd przedmiotom i świadczy o dawnym ich pochodzeniu. Gdy jednak zechcemy, aby nasze cenne pamiątki pokryte zielonkawym nalotem ponownie wyglądały świeżo, były czyste, wypolerowane i bił od nich elegancki blask, użyjmy do ich czyszczenia coli. Usunie ona patynę z mosiężnego żyrandola, ramy obrazu, monet, medali, świeczników, pucharów, kłódek, moździerzy i odważników.

Czyszczenie srebra Coca-Colą

Z pomocą coli wyczyścimy i nadamy blask naczyniom i biżuterii wykonanym ze srebra. W tym celu zanurzamy przedmioty w coli na całą noc, a następnie czyścimy gąbką z detergentem, spłukujemy i polerujemy do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Coca-Cola w kuchni Dodana do pieczenia mięsa nada mu kruchość i soczystość. Dzięki substancjom słodzącym i smakowym cola posiada właściwości karmelizujące mięso, warzywa i wędliny. Na bazie coli przygotujemy więc słodki sos barbecue, który przyda się do marynowania mięsa na grillu. Mieszamy colę z keczupem i przyprawami i polewamy marynatą np. żeberka lub karkówkę.Colę wykorzystamy do przygotowania drinków. Użyjemy jej także do pieczenia ciasta czekoladowego, ciasteczek lub muffinek.

Coca-Cola w ogrodzie

Coca-colę można użyć do zakwaszania gleby w ogrodzie. Skorzystają z niej rośliny kwasolubne jak np. wrzosy, azalie, rododendrony i hortensje.Skuteczną metodą zwalczania takich niepożądanych owadów w ogrodzie, jak osy i muchy, jest przygotowanie małej miseczki napełnionej colą. Do takiej pułapki zostaną zwabione także ślimaki.

QUIZ: Kultowe smaki PRLu – Napoje

Pytanie 1 z 10
Dostępna była w szklanych butelkach, ale też foliowych woreczkach oraz w… proszku. W tej ostatniej formie zwykle ją jedzono na sucho, a nie pito. Mowa o…