Sposoby na wykorzystanie Coca-Coli w domu

2021-02-26 13:39
Coca-Cola w domu
Autor: GettyImages Coca-Cola przyda się w domu nie tylko jako napój

Coca-Cola to jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie. Zgodnie z założeniem jego właścicieli, ma on być dostępny wszędzie i dla wszystkich. Nikt jednak nie spodziewał się, że Coca-Cola może znaleźć tak wiele innych zastosowań.

Coca-Cola to kultowy napój, którego smak tworzą min. substancje słodzące, dwutlenek węgla, kwas fosforowy V (E338), karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d), kofeina i woda ale w największym stopniu – strzeżony tajemnicą firmy od XIX w. – zestaw aromatów i substancji smakowych. To właśnie te składniki wpływają, że jest jedyna w swoim rodzaju – pobudza i daje orzeźwienie. Niestety badania wskazują, że nadmierne picie coli może powodować poważne problemy ze zdrowiem np. cukrzycę. Kwas fosforowy (nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów tlenowych) i cukier zawarty w tym napoju mogą spowodować np. erozję szkliwa zębów i powstawanie ubytków próchnicowych.

Cz wiesz, że...

Receptura Coca-Coli została opracowana w 1886 r. przez J.S. Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Oryginalny napój nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca. Łączył w sobie narkotyczne działanie kokainy z winem i pobudzającą kofeiną, pochodzącą z orzeszków koli. Był stosowany jako lekarstwo na problemy trawienne, aplikowano go także przy zaburzeniach psychicznych.

Coca-Cola nie tylko jak napój

Kwas fosforowy V w przemyśle spożywczym stosowany jako dodatek (E338) do napojów gazowanych, także do Coca-Coli, jako regulator kwasowości. Kwas fosforowy ma dodatkowo zastosowanie w innych branżach przemysłowych i stosowany jest głównie do wyrobu nawozów sztucznych, do wytwarzania fosforanowych powłok ochronnych na metalach, w stomatologii i ortodoncji jako roztwór trawiący do czyszczenia powierzchni zębów, odkamieniania armatury w ciepłownictwie, jako płyn do lutowania. Jest także płynnym składnikiem odrdzewiacza, który ma właściwości odtłuszczające stal i żeliwo. Cola przyda się w gospodarstwie domowym głównie w sytuacjach awaryjnych, kiedy pod ręką nie będziemy mieli specjalistycznych środków czyszczących. Colę zastosujemy głównie do odrdzewiania i odkamieniania przedmiotów, oraz różnych innych powierzchni.

Coca-Cola do usuwania rdzy

Powierzchnia metalu pokrywa się rdzą na wskutek utleniania żelaza w warunkach dużej wilgotności. W konsekwencji korozja może doprowadzić do zniszczenia przedmiotu. Kwas fosforowy zawarty w coli wchodzi w reakcję z tlenkami metali i rozpuszcza je, oczyszczając powierzchnię metalu.Cola przyda się więc do odrdzewiania powierzchni żeliwnych, narzędzi, monet, zapieczonych śrub, gwoździ i innych przedmiotów z metalu. Możemy jej również użyć do usunięcia niewielkich rdzawych śladów na powierzchni zlewu.

Boraks w domu i w ogrodzie: do czego można go zastosować >>>

Coca-Cola jako odkamieniacz

W przypadku osadu powstałego na skutek odkładania się mineralnych związków wapnia i magnezu, np. na płytkach ceramicznych, armaturze, bateriach, w kabinie prysznicowej czy w czajniku, również można zastosować Colę:

  • Usuwanie kamienia z grzałki w czajniku elektrycznym – przygotujmy w czajniku roztwór coli i wody w proporcji 1:1 i zagotujmy go. Następnie pozostawimy do ostygnięcia. Na koniec wylejmy zawartość i starannie wypłuczemy czajnik.
  • Czyszczenie kabiny prysznicowej – colę nakładamy gąbką na drzwi kabiny i pozostawiamy na 10 minut. Następnie dokładnie spłukujemy.
  • Czyszczenie muszli toaletowej - wlewamy do toalety szklankę coli, pozostawiamy na co najmniej godzinę. Następnie szorujmy muszlę szczotką i spłukujemy wodą.
  • Czyszczenie innych powierzchni mocno pokrytych kamieniem – owijamy czyszczoną powierzchnię ściereczką nasączoną colą i pozostawiamy na kilka godzin. Na koniec spłukujemy intensywnie ciepłą wodą.

Soda oczyszczona. 30 sposobów na zastosowanie w domu >>>

Coca-Cola w domu
Autor: GettyImages Colę w domu możemy stosować do odrdzewiania i odkamieniania przedmiotów oraz różnych innych powierzchni

Coca-Cola jako odplamiacz

Cola jest skutecznym odplamiaczem w przypadku uporczywych plam z krwi, soków owocowych, smaru i oleju. Polewamy colą zaplamione miejsce na ubraniu i pozostawiamy na krótką chwilę. Następnie płuczemy tkaninę w zimnej wodzie, a na koniec pierzemy ją ręcznie lub w pralce z dodatkiem proszku do prania.

Sposoby na plamy z żywicy - jak je usunąć? >>>

Coca-Cola na spaleniznę

Napój nalewamy do przypalonego garnka, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut.

Coca-Cola – usuwanie plam ze szkła

Cola usuwa brudne i tłuste plamy ze szkła i porcelany, a także świetnie myje lustra. Aby umyć okna przetrzyjmy szyby szmatką zanurzoną w coli, następnie przemyjmy szyby czystą wodą, wytrzyjmy i wypolerujmy do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Coca-Cola – walka z patyną

Patyna stanowi powłokę ochronną, niekiedy pożądaną, bo nadaje szlachetny wygląd przedmiotom i świadczy o dawnym ich pochodzeniu. Gdy jednak zechcemy, aby nasze cenne pamiątki pokryte zielonkawym nalotem ponownie wyglądały świeżo, były czyste, wypolerowane i bił od nich elegancki blask, użyjmy do ich czyszczenia coli. Usunie ona patynę z mosiężnego żyrandola, ramy obrazu, monet, medali, świeczników, pucharów, kłódek, moździerzy i odważników.

13 sposobów na czyszczenie mosiądzu >>>

Coca-Cola – czyszczenie srebra

Z pomocą coli wyczyścimy i nadamy blask naczyniom i biżuterii wykonanym ze srebra. W tym celu zanurzamy przedmioty w coli na całą noc, a następnie czyścimy gąbką z detergentem, spłukujemy i polerujemy do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Coca-Cola w kuchni Dodana do pieczenia mięsa nada mu kruchość i soczystość. Dzięki substancjom słodzącym i smakowym cola posiada właściwości karmelizujące mięso, warzywa i wędliny. Na bazie coli przygotujemy więc słodki sos barbecue, który przyda się do marynowania mięsa na grillu. Mieszamy colę z keczupem i przyprawami i polewamy marynatą np. żeberka lub karkówkę.Colę wykorzystamy do przygotowania drinków. Użyjemy jej także do pieczenia ciasta czekoladowego, ciasteczek lub muffinek.

Coca-Cola w ogrodzie

Coca-colę można użyć do zakwaszania gleby w ogrodzie. Skorzystają z niej rośliny kwasolubne jak np. wrzosy, azalie, rododendrony i hortensje.Skuteczną metodą zwalczania takich niepożądanych owadów w ogrodzie, jak osy i muchy, jest przygotowanie małej miseczki napełnionej colą. Do takiej pułapki zostaną zwabione także ślimaki.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>

QUIZ: Kultowe smaki PRLu – Napoje

Pytanie 1 z 10
Dostępna była w szklanych butelkach, ale też foliowych woreczkach oraz w… proszku. W tej ostatniej formie zwykle ją jedzono na sucho, a nie pito. Mowa o…
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE