Projekty domów idealne na wąską działkę
Działka o szerokości poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Dzisiaj wystarczy, że sięgniesz po właściwy projekt domu. Przeczytaj, z czym wiąże się budowa domu na nietypowej działce, na jakie problemy możesz natrafić. Zobacz nasze propozycje!
Efektowny wygląd
1. Wąski front Wymiary działki muszą umożliwić zachowanie wymaganych przepisami odległości domu od granicy parceli oraz od innych budynków i urządzeń. Dom trzeba więc ustawić najwęższym bokiem do ulicy. Wąski front jest dużym wyzwaniem przy wyborze elementów architektonicznych, które podkreślałyby reprezentacyjny charakter tej części domu. Jeśli dom przekryty jest dachem dwuspadowym zwróconym szczytem do ulicy, zdobić go może wysunięty okap z wyeksponowaną podbitką i dekoracyjne wiązanie szczytu. Elementy rozrzeźbiające bryłę, takie jak facjaty i lukarny, nie powinny być zbyt okazałe. Przy wyborze projektu można rozszerzyć pole poszukiwań o domy, które dają się ustawić bokiem, czyli węższą ścianą, równolegle do drogi. Takie rozwiązanie wymaga uatrakcyjnienia frontowej elewacji zaprojektowanej jako boczna.
2. Boczne elewacje Wąska działka często wymusza rezygnację z okien w jednej lub obu bocznych elewacjach, co pozwoli zbliżyć dom do granic działki o metr. Ślepa ściana nie musi być jednak monotonną płaszczyzną. Ozdobą mogą być kompozycje przeszkleń z pustaków szklanych często stosowane do doświetleń garaży czy klatek schodowych. Warto też sięgnąć po materiały elewacyjne takie jak drewniana oblicówka lub bonie na tynku, które pomogą w poprawieniu proporcji zbyt długiej bocznej ściany.
3. Otwarty na ogród Nawet gdy działka jest wąska, można otworzyć dom na otoczenie. Mimo niewielkiej powierzchni ścian na elewacji ogrodowej warto zastosować jak największe przeszklenia. Kilkuskrzydłowe drzwi balkonowe doświetlą nie tylko salon, ale też pomieszczenia w głębi wąskiego traktu domu.
GALERIA: zobacz ciekawe projekty domów na wąską działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu M237 Dobry, arch. Katarzyna Słupeczańska. Dom parterowy o ciekawym wykończeniu. Projekt ma przemyślany układ pomieszczeń Zobacz ten projekt domu
Szczupłej na ratunek. Wąska działka stanowi również wyzwanie przy aranżacji stref pośrednich i zagospodarowaniu terenu wokół domu. Gdy frontową część działki wypełnia dojście do domu i podjazd do garażu, warto zastosować roślinne przesłony odwracające od nich uwagę, a jednocześnie niezajmujące wiele miejsca. Mogą to być pionowe podpory obsadzone pnączami (pergole, trejaże, ażurowe ogrodzenia) lub żywopłoty, szpalery i grupy roślin. Wybierajmy gatunki, które nie rozrastają się w sposób niekontrolowany. Dobrze sprawdzą się rośliny o pokroju kolumnowym lub szczepione na pniu. Warto też obsadzić pnączami ściany domu, garażu, a nawet śmietnika.
Anna Skórkowska, architekt krajobrazu
Zobacz inne projekty na wąską działkę (do 18 m) >>>
Wybieram dom na wąską działkę: otoczenie z klasą
4. Przestrzeń od frontu i ogrodu
Przed domem zwykle jest niewiele miejsca: czasami wystarcza go zaledwie na podjazd i ścieżkę. Lwią część ogrodzenia wypełni brama wjazdowa i śmietnik. Ze względu na bliskość sąsiadów zarówno taras, jak i wejście najlepiej umieścić w podcieniu. Na wąskiej działce zazwyczaj są kłopoty z usytuowaniem garażu – jest za wąsko, aby umieścić go z boku. Pozostaje garaż wbudowany lub dostawiony do domu od frontu.
5. Światło na działce
Aranżacja otoczenia domu położonego na wąskiej działce zależy także od warunków oświetlenia. Najlepsze możliwości daje lokalizacja z wjazdem od północy lub wschodu – ogrodowa elewacja jest wówczas nasłoneczniona. Najmniej korzystne warunki są przy wjeździe od południa – wypoczynkowa część musi być wówczas od frontu, gdzie jest mało miejsca.
Wygodne i komfortowe wnętrze domów na wąską działkę
6. Kondygnacje na miarę
Wąski plan domu niesie za sobą ograniczenia również w wyborze liczby kondygnacji. Duży parterowy dom można zbudować tylko wtedy, gdy działka jest długa. Aby można było zapewnić właściwy układ funkcjonalny i zmieścić planowany program domu na działce wąskiej i krótkiej, trzeba zbudować dom z poddaszem lub najlepiej piętrowy. Utrudniony jest też podział na strefy. Gdy dom ma obie ściany boczne bez okien, parter zwykle w całości wypełnia strefa dzienna i zazwyczaj trudno tu wydzielić dodatkowy pokój. Lepsze możliwości doświetlenia daje natomiast poddasze: nawet gdy ściany są ślepe, w skośnych połaciach można zrobić okna połaciowe.
7. Oszczędna komunikacja
Gdy dom jest wąski i długi, wejście od frontu skutkuje niewygodnym układem wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wybór projektu z wejściem w narożniku (na przykład w podcieniu) lub umieszczenie go w bocznej elewacji, ale bliżej frontu domu – wówczas komunikacja nie rozrasta się, a pomieszczenia są bardziej ustawne. Wejście na ścianie bocznej, choć mniej okazałe, sprzyja lepszemu rozmieszczeniu funkcji i podziałowi na strefy – unikniemy w ten sposób układu „tramwajowego” w komunikacji wewnątrz domu.
8. Jasno w domu
Ślepa ściana pozwala zbliżyć dom do granicy działki sąsiada na odległość 3 m, ale stwarza trudności w zapewnieniu właściwego dopływu światła dziennego do poszczególnych pomieszczeń. Okna można zastąpić pustakami szklanymi, ale mimo że wprowadzą światło dzienne, nie zapewnią widoku na zewnątrz. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien we wnękach bocznych ścian lub ukształtowanie ściany w uskoki z oknami narożnymi.
Zobacz inne nasze propozycje projektów domów!
- Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych
- Najlepsze domy do realizacji etapami
- Projekty domów pasujące na działki o szerokości nawet 15 m
Zaufaj doświadczeniu Muratora!
Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.