Projekt domu na działkę narożną. 3 sprawdzone projekty gotowe!
Działka narożna jest uznawana za kłopotliwą do wygodnego zagospodarowania, ponieważ z dwóch stron sąsiaduje z ulicami. Ale wady można przekuć też na zalety. Wybraliśmy 3 sprawdzone projekty gotowe domów na narożne działki.
Wybierając projekt domu na narożną działkę, trzeba szczególną uwagę zwrócić na usytuowanie domu względem stron świata. A to zależy także od tego, z jakich stron leżą dwie ulice, czyli usytuowania działki w terenie. Dobrze byłoby, żeby ogród nie wypadł od północy, a pomieszczenia gospodarcze od południa, tylko na odwrót. Położenie na narożnej działce może być plusem, bo mamy dwa warianty do wyboru, z której strony chcemy mieć wejście do domu, a z której salon. Dlatego wybierając dom na konkretną narożną działkę, trzeba zawsze dokładnie przewidzieć jego położenie i zrobić porównanie, czy będzie lepiej wybrać podstawową wersję projektu, czy może jednak wersję lustrzanego odbicia. Trzeba też się zastanowić, czy posadowić go bliżej ulicy czy w głębi działki. Od tego zależy późniejszy komfort domowników.
Działka narożna a garaż
Jak najbliżej ulicy powinien być umieszczony garaż, bo to pozwoli skrócić wjazd. Ponieważ widok na wielką bramę garażową może psuć elewację frontową domu, warto wybrać projekt domu, w którym garaż jest “schowany” za rogiem. Wejście do domu znajduje się wtedy na jednej ścianie (frontonie domu), a wjazd do garażu na sąsiedniej. To pozwala różnie zaaranżować dojście i dojazd do budynku. Ścieżka dla pieszych zwykle prowadzi równolegle wzdłuż wjazdu. W takim wariancie trzeba pójść trochę dalej niż garaż albo skręcić w bok, żeby dojść do wejścia do domu.
Projekt domu Murator M214a - Promień światła - wariant I
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 158,9 m²
- Powierzchnia garażu 37,4 m²
- Liczba pokoi (z salonem) 6
- Wymiary działki 25,80 x 18,20 m
Nieco niższa garażowa bryła odsunie tę mieszkalną od kłopotliwego narożnika działki. Jej zadanie kontynuuje duża kotłownia (13,1 m²) usytuowana już w głównej bryle domu. Dzięki tym dwóm pomieszczeniom otwarta strefa dzienna i główne wejście do domu mogą zostać oddalone od jednej z ulic o co najmniej 16 metrów. To na tyle dużo, aby nabrać przeświadczenia o typowym układzie parceli.
Najbardziej odsuniętą częścią parteru od narożnika działki jest otwarta strefa dzienna – salon (32 m²) połączony z kuchnią (9,5 m²), którą powiększa narożny taras (29,4 m²). Jest tu jeszcze pokój (13,1 m²) zlokalizowany tuż przy łazience (3,3 m²).
Poddasze to strefa nocna z master bedroom (sypialnia połączona z garderobą i łazienką) o łącznej powierzchni użytkowej/netto (31,1/36,2 m² ) i trzema sypialniami od 12,3/18,5 do 14,3/21,6 m² oraz dostępnymi z korytarza łazienką i małą garderobą.
Projekt domu Murator C356 - Zaczarowany
Autor arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski
- Powierzchnia użytkowa 127,1 m²
- Powierzchnia zabudowy 109,9 m²
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 16,80 x 21,20 m
Narożniki domu odgrywają ważną rolę w tym projekcie. Zastosowane w nich i przy nich rozwiązania idealnie wpiszą się w „rogatą” działkę. Z jednej strony domu zlokalizowano małe, wąskie narożne okno – miejsce obserwacyjne okolicy. Przy przeciwległym narożniku domu usytuowano duży taras (49,4 m²). Taka lokalizacja pozwoli odsunąć go od biegnących przy parceli ulic.
Dodatkowo jego najważniejszą strefę przy pokoju dziennym (26,0 m²) zasłania wysunięta część bryły, w której usytuowano tradycyjną kuchnię (12,3 m²). W projekcie zaproponowano dodatkowe przesłony z dwóch stron tarasu – szpalery zieleni, które z powodzeniem sprawdzą się jako izolujące ściany.
Także poddasze może ułatwić wpisanie domu w narożną działkę. Powód jest oczywisty – mniejszy problem z usytuowaniem okien i doświetleniem pomieszczeń, ponieważ okna dachowe zagwarantują widok na niebo, nie na ulice. W tym projekcie takie okna są we wszystkich trzech sypialniach (o powierzchni użytkowej/netto od 9,3/11,9 m² do 21,9/26,0 m²). W strefie nocnej poddasza są także dostępne z korytarza łazienka i garderoba. Ważnym miejscem dla komfortu domowników jest tu nieduży taras (4,1 m²) wcięty w połać dachu, dostępny z największej sypialni.
Projekt domu Murator M245a - Nowa historia - wariant I
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 166,7 m²
- Powierzchnia garażu 34,0 m²
- Liczba pokoi (z salonem) 6
- Wymiary działki 19,80 x 22,40 m
Zlokalizowana przy bocznej elewacji strefa gospodarcza domu może skutecznie (także akustycznie) odizolować pomieszczenia mieszkalne od pobliskiej ulicy. Rolę głównej bariery odgrywa duży wysunięty garaż, ale istotne są także sąsiadujące z nim kotłownia i garderoba. Boczne wejście do połączonych ze sobą pomieszczeń gospodarczych zostało ukryte w niedużej wnęce i oddalone od głównego tarasu. Pozostaje niemal niewidoczne.
Taras i przeszklenia pokoju dziennego (32,8 m²) oraz kuchni (12,8 m²) osłania od granicy działki ściana dająca poczucie prywatności zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.
Zadbano o nią także na piętrze, gdzie mieści się rozbudowana strefa nocna: trzy sypialnie o powierzchniach od 14,3 do 15 m² oraz master bedroom (25,3 m²) i łazienka dostępna z korytarza (6,6 m²). Pomogło w tym odsunięcie okien od granicy działki – w przypadku okien dwóch sypialni od frontu domu oraz rezygnacja z okien w sypialniach na bocznej elewacji. Jest tu tylko nieduże okno w niedużej łazience.
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt!
- Domy z dużym oknami
- Dom na działkę z wjazdem od południa
- Dom na płytką działkę
- Dom na wąską działkę
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- Projekty domów z poddaszem użytkowym