Projekt domu na działkę narożną. 3 sprawdzone projekty gotowe!

2023-03-06 14:28

Działka narożna jest uznawana za kłopotliwą do wygodnego zagospodarowania, ponieważ z dwóch stron sąsiaduje z ulicami. Ale wady można przekuć też na zalety. Wybraliśmy 3 sprawdzone projekty gotowe domów na narożne działki.

Domy na narożną działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Wybierając projekt domu na narożną działkę, trzeba szczególną uwagę zwrócić na usytuowanie domu względem stron świata. A to zależy także od tego, z jakich stron leżą dwie ulice, czyli usytuowania działki w terenie. Dobrze byłoby, żeby ogród nie wypadł od północy, a pomieszczenia gospodarcze od południa, tylko na odwrót. Położenie na narożnej działce może być plusem, bo mamy dwa warianty do wyboru, z której strony chcemy mieć wejście do domu, a z której salon. Dlatego wybierając dom na konkretną narożną działkę, trzeba zawsze dokładnie przewidzieć jego położenie i zrobić porównanie, czy będzie lepiej wybrać podstawową wersję projektu, czy może jednak wersję lustrzanego odbicia. Trzeba też się zastanowić, czy posadowić go bliżej ulicy czy w głębi działki. Od tego zależy późniejszy komfort domowników.

Działka narożna a garaż

Jak najbliżej ulicy powinien być umieszczony garaż, bo to pozwoli skrócić wjazd. Ponieważ widok na wielką bramę garażową może psuć elewację frontową domu, warto wybrać projekt domu, w którym garaż jest “schowany” za rogiem. Wejście do domu znajduje się wtedy na jednej ścianie (frontonie domu), a wjazd do garażu na sąsiedniej. To pozwala różnie zaaranżować dojście i dojazd do budynku. Ścieżka dla pieszych zwykle prowadzi równolegle wzdłuż wjazdu. W takim wariancie trzeba pójść trochę dalej niż garaż albo skręcić w bok, żeby dojść do wejścia do domu.

Projekt domu Murator M214a - Promień światła - wariant I

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 158,9 m²
  • Powierzchnia garażu 37,4 m²
  • Liczba pokoi (z salonem) 6
  • Wymiary działki 25,80 x 18,20 m
Projekt M214a - Promień światła - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator Projekt M214a - Promień światła - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Dom o pow. użytkowej 158,9 m2 Link: Sprawdź projekt >>>

Nieco niższa garażowa bryła odsunie tę mieszkalną od kłopotliwego narożnika działki. Jej zadanie kontynuuje duża kotłownia (13,1 m²) usytuowana już w głównej bryle domu. Dzięki tym dwóm pomieszczeniom otwarta strefa dzienna i główne wejście do domu mogą zostać oddalone od jednej z ulic o co najmniej 16 metrów. To na tyle dużo, aby nabrać przeświadczenia o typowym układzie parceli.

Najbardziej odsuniętą częścią parteru od narożnika działki jest otwarta strefa dzienna – salon (32 m²) połączony z kuchnią (9,5 m²), którą powiększa narożny taras (29,4 m²). Jest tu jeszcze pokój (13,1 m²) zlokalizowany tuż przy łazience (3,3 m²).

Poddasze to strefa nocna z master bedroom (sypialnia połączona z garderobą i łazienką) o łącznej powierzchni użytkowej/netto (31,1/36,2 m² ) i trzema sypialniami od 12,3/18,5 do 14,3/21,6 m² oraz dostępnymi z korytarza łazienką i małą garderobą.

Projekt M214a - Promień światła - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M214a Promień światła - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Widok od frontu

Projekt domu Murator C356 - Zaczarowany

Autor arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski

  • Powierzchnia użytkowa 127,1 m²
  • Powierzchnia zabudowy 109,9 m²
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 16,80 x 21,20 m
Zaczarowany – Murator C356
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C356 Zaczarowany, autorzy: arch. Witold Dominik, technik arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt

Narożniki domu odgrywają ważną rolę w tym projekcie. Zastosowane w nich i przy nich rozwiązania idealnie wpiszą się w „rogatą” działkę. Z jednej strony domu zlokalizowano małe, wąskie narożne okno – miejsce obserwacyjne okolicy. Przy przeciwległym narożniku domu usytuowano duży taras (49,4 m²). Taka lokalizacja pozwoli odsunąć go od biegnących przy parceli ulic.

Dodatkowo jego najważniejszą strefę przy pokoju dziennym (26,0 m²) zasłania wysunięta część bryły, w której usytuowano tradycyjną kuchnię (12,3 m²). W projekcie zaproponowano dodatkowe przesłony z dwóch stron tarasu – szpalery zieleni, które z powodzeniem sprawdzą się jako izolujące ściany.

Także poddasze może ułatwić wpisanie domu w narożną działkę. Powód jest oczywisty – mniejszy problem z usytuowaniem okien i doświetleniem pomieszczeń, ponieważ okna dachowe zagwarantują widok na niebo, nie na ulice. W tym projekcie takie okna są we wszystkich trzech sypialniach (o powierzchni użytkowej/netto od 9,3/11,9 m² do 21,9/26,0 m²). W strefie nocnej poddasza są także dostępne z korytarza łazienka i garderoba. Ważnym miejscem dla komfortu domowników jest tu nieduży taras (4,1 m²) wcięty w połać dachu, dostępny z największej sypialni.

Projekt C356 Zaczarowany
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C356 Zaczarowany, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórsk Link: Sprawdź projekt
Zaczarowany – Murator C356
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Panele to szybki i tani sposób na wykończenie posadzki w domu. Projekt Zaczarowany – Murator C356, arch. Witold Dominik, technik arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt

Projekt domu Murator M245a - Nowa historia - wariant I

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 166,7 m²
  • Powierzchnia garażu 34,0 m²
  • Liczba pokoi (z salonem) 6
  • Wymiary działki 19,80 x 22,40 m
Murator M254a - Nowa historia - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M254a - Nowa historia - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt

Zlokalizowana przy bocznej elewacji strefa gospodarcza domu może skutecznie (także akustycznie) odizolować pomieszczenia mieszkalne od pobliskiej ulicy. Rolę głównej bariery odgrywa duży wysunięty garaż, ale istotne są także sąsiadujące z nim kotłownia i garderoba. Boczne wejście do połączonych ze sobą pomieszczeń gospodarczych zostało ukryte w niedużej wnęce i oddalone od głównego tarasu. Pozostaje niemal niewidoczne.

Taras i przeszklenia pokoju dziennego (32,8 m²) oraz kuchni (12,8 m²) osłania od granicy działki ściana dająca poczucie prywatności zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

Zadbano o nią także na piętrze, gdzie mieści się rozbudowana strefa nocna: trzy sypialnie o powierzchniach od 14,3 do 15 m² oraz master bedroom (25,3 m²) i łazienka dostępna z korytarza (6,6 m²). Pomogło w tym odsunięcie okien od granicy działki – w przypadku okien dwóch sypialni od frontu domu oraz rezygnacja z okien w sypialniach na bocznej elewacji. Jest tu tylko nieduże okno w niedużej łazience.

Murator M254a - Nowa historia - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M254a - Nowa historia - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.