Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?
Chociaż dom Murator M05 Niewielki jest mały, z powodzeniem zmieszczą się w nim wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. W tym projekcie przestrzeń jest optymalnie wykorzystana. Dom ma obszerny przedsionek i oszczędną komunikację. Poza tym jest zgrabny, ładny, a jego poddasze możesz wykończyć w późniejszym etapie.
Projekt domu Murator M05 – Niewielki
Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny.
Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
- Powierzchnia netto 144,1 m²
- Powierzchnia domu 106,7 m²
- Powierzchnia zabudowy 130,1 m²
- Kubatura 581,2 m³
- Minimalne wymiary działki 20,8 x 20,4 m
Chociaż dom jest mały (107 m²), udało się w nim zmieścić wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. I to całkiem spore i ustawne. Na parterze mieszczą się: duży pokój dzienny z kominkiem i częścią jadalną, otwarta kuchnia, sypialnia z garderobą, łazienka oraz – z czego jestem szczególnie zadowolona – dwa pomieszczenia gospodarcze o łącznej powierzchni prawie 17 m².
Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie oraz nietypowo zaaranżowana łazienka – z ustawionej na środku pomieszczenia, pod oknem dachowym, wanny można obserwować niebo.
Dom Murator M05 – Niewielki ma jeszcze dwie zalety, które są niezmiernie ważne w małym domu: obszerny przedsionek – zmieści się tam szafa na wierzchnią odzież, można wygodnie wejść z zakupami czy wjechać wózkiem – oraz oszczędną komunikację – przestrzeń jest optymalnie wykorzystana, nie zmarnowano jej na przykład na duży hol.
Myślę, że dzięki niewielkim rozmiarom dom jest bardzo zgrabny, a przy tym ładny, bo nie brakuje mu detali. Budynek urozmaicają słupy z klinkieru, które podpierają dach, tworząc podcienie przy wejściu i na tarasie, ściany (frontowa i od strony ogrodu) wysunięte poza obrys bryły oraz czterospadowy dach. Dodatkową zaletą domu jest możliwość późniejszego zaadaptowania poddasza.
Małgorzata Cybulska-Marks, architekt
Odowiadamy na pytania Daniela, inwestora, który zastanawia się nad budową według tego projektu.
Czy można powiększyć znajdującą się na parterze łazienkę?
Powiększenie łazienki na parterze jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy inwestorzy decydują się na zamieszkanie na parterze, odkładając wykończenie poddasza na później. Można to zrobić kosztem pomieszczenia gospodarczego, które trzeba będzie trochę zmniejszyć.
Konieczna jest też rezygnacja z przejścia pomiędzy domem a garażem i wykonanie nowych drzwi prowadzących do części gospodarczej. Można je umiejscowić w łazience lub w podcieniu wejściowym, tuż przy drzwiach do przedsionka – wtedy jednak, aby wejść do kotłowni, trzeba będzie najpierw wyjść na zewnątrz.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Łazienka zamiast pomieszczenia gospodarczego
Czy na parterze można wygospodarować dodatkową łazienkę?
Na wypadek konieczności oddania góry dzieciom i zamieszkania na dole lub zabrania do siebie rodziców i stworzenia im niekrępującego miniapartamentu jest możliwość utworzenia na parterze (przy sypialni) dodatkowej łazienki. Można to zrobić, adaptując położone na tyłach domu pomieszczenie gospodarcze. Jego wielkość (3,9 m²) umożliwia zaaranżowanie tam dość wygodnej łazienki – z kabiną prysznicową, umywalką i miską ustępową. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest sposób wchodzenia do niej – przez garderobę.
Czy można wydzielić na parterze biuro lub gabinet?
Istnieje taka możliwość. Pomieszczenie biurowe lub gabinet mogą powstać w miejscu większego pomieszczenia gospodarczego. Aby całkiem wyodrębnić to wnętrze, konieczne jest usytuowanie wejścia do niego w przedsionku. W tym celu zwykłe schody zabiegowe, które zaprojektował architekt, należy zamienić na kręte. Zamiana ta nic nie zmienia w układzie pozostałych pomieszczeń na parterze oraz na poddaszu.
Czy można rozbudować garaż do dwustanowiskowego?
Dla osób mających trochę większą działkę i dwa samochody architekt zaprojektował ten dom w wersji z garażem dwustanowiskowym – Murator M05a. Jednak w związku z tym, że staje się on wtedy nieco szerszy, zmienia się też trochę układ pomieszczeń na parterze i poddaszu.
Na dole zyskujemy WC, a wszystkie pomieszczenia stają się większe, natomiast na górze pojawia się dodatkowa sypialnia (pozostałe są nieco większe), a łazienka zmienia swoje położenie i kształt – jest bardziej kwadratowa. W takim domu wygodnie zamieszka nawet pięcioosobowa rodzina