Ekologiczny i zdrowy dom energooszczędny
Podczas wyboru projektu domu oraz późniejszej budowy domu każdy inwestor musi rozwiązać ważny problem. Czy jego inwestycja to połączenie domu zdrowego, energooszczędnego, ekologicznego. Radzimy, jak połączyć te wymagania w jednym domu.
Gdy zamierzamy wybudować dom, kierujemy się różnymi pobudkami. Nasze decyzje mają aspekty: ekonomiczny, energetyczny oraz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców domu.
Dla konstruktora dom to dzieło inżynierskie, w którym powinno się zastosować nowoczesne technologie i materiały, dla wykonawcy dom to produkt materialny, który powinien powstawać zgodnie ze sztuką budowlaną, dla właściciela dom to miejsce, gdzie spędza większą część życia, ale też lokata włożonego kapitału. Dla inwestora budującego dla siebie kryteria ekonomiczne ustępują innym czynnikom.
Dom energooszczędny to przede wszystkim dom ciepły
Zachwalając nowo budowane domy, mówi się o nich, że są to domy energooszczędne. Określenie „energooszczędny“ kojarzy się przede wszystkim z dobrze ocieplonymi ścianami zewnętrznymi i szczelnymi oknami i oznacza mniejsze opłaty za energię zużywaną na jego ogrzanie.Ważny jest wybór systemu ocieplenia i prawidłowe jego zastosowanie. Możemy wybrać ocieplenie domu styropianem albo wełną mineralną. W nowoczesnych systemach ociepleń zaleca się materiały ociepleniowe o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda, czyli pozwalające stworzyć skuteczną termoizolację domu. Tak ocieplony budynek będzie miejsce przyjemnym do życia o każdej porze roku - zimą będzie w nim ciepło, a latem będzie w nim panował przyjemny chłód.
Zdrowy doom energooszczędny: regulacja temperatury
Dzięki efektywnej termoizolacji możemy stworzyć komfortowe warunki do życia. Już wkrótce wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać warunki odpowiednie dla domów energooszczędnych. Ale i dziś warto wznosić takie budynki albo przeprowadzić termomodernizację domu, w którym mieszkamy. Nawet jeśli przed laty był on już jakoś ocieplony, na obecne warunki jest to za mało.
To, że termoizolacja sprawdza się zarówno zimą, jak i latem, jest faktem. Potwierdzają to wyniki testów przeprowadzonych przez firmę Baumit, producenta chemii budowlanej i systemów ociepleń, we współpracy z niezależnymi ekspertami w parku badawczym Viva Reaserch Park, gdzie poddaje się ocenie wpływ materiałów budowlanych na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Badanie wykazały, że gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał temperaturę do 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, chociaż okna wychodziły na stronę południową i nie były osłonięte roletami.W tym samym czasie w budynkach nieocieplonych notowano 30°C! Jak widać, system ociepleń rzeczywiście odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz.
Co więcej, obecnie coraz więcej energii potrzeba na chłodzenie domów latem. Badanie wykazały, że aby utrzymać przyjemną temperaturę 21°C, w domach z dobrą termoizolacją (o współczynniku przenikania ciepła U = 0,15 W/m²K) trzeba zużyć tylko 40% energii, której potrzebuje dom nieocieplony. To natomiast oznacza oszczędności. Okazuje się jednak, że nie tylko termoizolacja wpływa znacząco na temperaturę wewnątrz budynku.
Zdrowy dom o masywnych ścianach
Planując budowę domy energooszczędnego i zdrowego warto pamiętać, że obowiązuje następująca zasada – im bardziej masywna konstrukcja ścian, tym niższy poziom mierzonych wewnątrz budynku temperatur w okresie letnim. Wykazują to badania nawet w przypadku ścian o takich samych parametrach termoizolacyjnych (współczynniku przenikania ciepła U).
Ciężkie, murowane przegrody magazynują ciepło słoneczne i wypromieniowują je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Efekt ten zapewnia stabilizację temperatury wewnętrznej, a latem gwarantuje przyjemne warunki.
Szczególnie dobrze radzą sobie ściany pokryte tynkami wapiennymi, które nie tylko zwiększają masę akumulującą ciepło i poprawiają komfort akustyczny, lecz także pełnią rolą naturalnego regulatora wilgoci, nie emitują lotnych związków organicznych i są antyalergiczne.
Regulacja wilgotności powietrza
W budynku, w którym panują przyjemne temperatury również wilgotność powietrza będzie utrzymywać się na właściwym dla komfortu człowieka poziomie. Względna wilgotność mieszcząca się w zakresie 40–60% jest odczuwana jako przyjemna. Jednym z warunków jej utrzymania jest właściwa wentylacja pomieszczeń.
Warto o tym pamiętać, ponieważ gdy wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka nie grozi nam pojawienie się w budynku niewłaściwych warunków mikrobiologicznych. W pomieszczeniach o umiarkowanej temperaturze i wilgotności powietrza nie pojawią się na ścianach i sufitach chorobotwórcze grzyby i pleśnie. Taki dom można uznać za zdrowy.
Polecany artykuł:
Kiedy dom jest zdrowy
Dom zdrowy to nie tylko taki, w którym nie występują żadne zagrożenia dla zdrowia i życia jego mieszkańców, ale również taki, w którym czują się oni komfortowo - a w pomieszczeniach jest zdrowe, świeże powietrze, ponieważ w budynku działa wydajna wentylacja.
- Przeczytaj też: Jaka wentylacja w domu? Grawitacyjna vs mechaniczna: która lepsza i dlaczego? Ile zaoszczędzisz? >>>
W takim domu muszą być zainstalowane systemy, które umożliwiają skuteczne, a przy tym energetycznie efektywne usuwanie zanieczyszczeń stałych, ciekłych i gazowych, powstających wewnątrz budynku w ciągu całego czasu jego eksploatacji.
Projekt domu ekologicznego - dążenie wielu osób
Wzniesienie domu oznacza „wypożyczenie” terenu od środowiska przyrodniczego, czerpanie z zasobów naturalnych do jego budowy oraz wieloletnie korzystanie z energii, wody i powietrza.Działalność ludzi przyczynia się do sukcesywnej i trwałej degradacji zasobów naturalnych. Aby ograniczyć ten proces do minimum, trzeba się postarać, aby korzystanie z zasobów odbywało się w sposób racjonalny. Dom ekologiczny to taki, który – począwszy od fazy wznoszenia do fazy rozbiórki i rekultywacji terenu – charakteryzuje się możliwie dużym wykorzystaniem energii odnawialnej oraz surowców pochodzących z ponownego przetworzenia (recyklingu) lub ulegających biodegradacji. Dzięki temu jego niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne jest zminimalizowane.
Pogodzenie wszystkich wspomnianych wcześniej celów (energooszczędności, zdrowia, ekologii) w jednym projekcie domu oraz później fizycznym budynku wymaga wnikliwego i przemyślanego planowania, odpowiedniego doboru urządzeń oraz materiałów, dopilnowania poprawnego wykonywania robót budowlanych, a także właściwych nawyków eksploatacyjnych mieszkańców.