Domy dla osób prowadzących firmę. TOP 5 projektów gotowych Muratora

2019-12-06 14:55

Praca bez konieczności dojazdu do firmy to wielki komfort. Bez trudu możemy stworzyć taką sytuację, jeśli mamy działalność gospodarczą, którą można prowadzić w niezbyt wielkiej siedzibie.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Wiele rodzajów działalności gospodarczej nie wymaga rozległej siedziby, więc można ją prowadzić w domu, w którym też mieszkamy

Wielu Polaków prowadzi działalność gospodarczą, która nie wymaga wielkiej hali produkcyjnej, bardzo dużego salonu wystawowego oraz zaplecza technicznego. W niedużej firmie wystarczy poczekalnia z toaletą dla interesantów i gabinet lub salon do przyjęcia interesantów. W części przeznaczonej na działalność gospodarczą powinno być zapewnione również zaplecze socjalne z toaletą.

Wiele osób prowadzi działalność gospodarczą, która sporadycznie wymaga wizyt interesantów lub kooperantów. W takim wypadku wystarczy dyskretny pokój pełniący funkcję gabinetu z dogodnym wejściem.

GALERIA: ciekawe projekty domów z częścią usługową

Projekty gotowe: domów z usługą i budynków usługowych

W katalogu Muratora znajdziemy dwa rodzaje projektów domów przeznaczonych dla przedsiębiorców. To domy mieszkalne z usługą. W takich projektach dominująca jest funkcja mieszkaniowa budynku. To projekty domów dla dużej lub małej rodziny, z 3-4 sypialniamii, ciekawą strefą dzienną oraz zapleczem. Drugą grupę stanowią projekty budynków usługowych, w których może się również znajdować część mieszkalna. Jednak to nie ona dominuje w projekcie. Część mieszkaniowa to często zaplecze albo piętro (poddasze) nad częścią usługową.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Małgorzata Góra Przestronna biblioteka pełni jednocześnie funkcję gabinetu. Projekt domu: Maciej Parysek / KAPS Architekci

Adaptacja projektu

Autorzy projektów wstępnie określają, z myślą o jakiej działalności gospodarczej, został zaprojektowany budynek. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj działalności ma swoje wymogi i również siedziba firmy powinna spełniać warunki określone w odrębnych przepisach. Dlatego wybierając projekt, należy wcześniej zapoznać się z takimi wymogami, żeby móc określić we współpracy z architektem, np. tym, który będzie wykonywał adaptację projektu, czy jest możliwe dostosowanie go do specjalnych wymogów. Projekt również trzeba dostosować do warunków działki.

Plan zagospodarowania lub warunki zabudowy

Zanim wybierzemy projekt domu, musimy mieć działkę lub ją kupić. Jeśli planujemy prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu, przy wyborze działki musimy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na danym terenie prowadzenie w budynku usługi, i jakiego rodzaju. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy uwzględniających ten wariant (nie trzeba być właścicielem działki, żeby wystąpić o warunki).

Mieszkanie i usługa

Proporcje między częścią mieszkalną i usługową są różne zależnie od typu projektu. W budynkach mieszkalnych z usługą ta druga zajmuje zwykle tylko część parteru, a w pozostałej przestrzeni znajduje się mieszkanie. Jeśli budynek ma dwie kondygnacje, to na parterze jest strefa dzienna mieszkania, a na poddaszu lub piętrze można znaleźć kilka sypialni wraz z łazienką i garderobami. W budynkach usługowo-mieszkaniowych dominuje usługa, która zwykle zajmuje cały parter. Często jako część mieszkalna służy salon i kuchnia z 2 sypialniami oraz koniecznym zapleczem sanitarnym. Ważne jest także dyskretne i bezkolizyjne przejście z części mieszkalnej do usługowej.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Sławomir Frąckowiak W stylowo wykończonym wnętrzu znajduje się pracownia fotografki zajmującej się kulturą

Usługa mała i duża: projekty dla osób prowadzących działalność gospodarczą w domu

Przeglądając projekty gotowe, można znaleźć projekty, które doskonale zaspokoją potrzeby osób prowadzących różną działalność gospodarczą. Znajdziemy domy, w których można prowadzić gabinet lekarski lub pracownię krawiecką, i takie, w których doskonale będzie funkcjonować sklep, warsztat albo magazyn wystawienniczy. Wśród projektów budynków usługowych z mieszkaniem znajdziemy i takie, które mają kilkaset metrów kwadratowych powierzchni i zostały pomyślane na przykład jako agroturystyka, sala bankietowa, przedszkole, a nawet zespół mniejszych lokali do wynajęcia. 

W każdym projekcie część firmowa ma osobne wejście, które często jest umieszczone z dala od wejścia do prywatnej części budynku. Dzieje się tak w budynkach z dominującą funkcją mieszkaniową. Jeśli budynek zaprojektowano jako usługowy, wejście do firmy jest na głównej elewacji, najlepiej ustawionej naprzeciwko drogi dojazdowej. Do części mieszkaniowej prowadzi zwykle boczne wejście do klatki schodowej prowadzącej na piętro lub poddasze, gdzie ona się znajduje.

Zależnie od przewidywanej działalności w projekcie części usługowej obok głównego gabinetu/biura może być tylko poczekalnia i toaleta albo toaleta, prysznic, zaplecze socjalne, przebieralnia itp. 

TOP 5 Domy dla osób prowadzących firmę

Przedstawiamy 5 wybranych projektów z kolekcji Muratora. Dwa to duże budynki mieszkalne, w których wydzielono część usługową. Pozostałe trzy to budynki, w których dominuje część usługowa.

Murator M89c - Nasze szczęście - wariant III

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 216,2 m2

Powierzchnia użytkowa części usługowej 55,2 m2

Liczba pokoi (z salonem) 6Wymiary działki 19,40 x 28,40 m

Budynek ma wydłużoną bryłę. Sprawdzi się na długiej i wąskiej działce przylegającej węższym bokiem do drogi.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M89c Nasze szczęście - wariant III - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Ciekawa propozycja domu mieszkalnego z wyodrębnioną częścią usługową. Jest to funkcjonalny lokal o łącznej powierzchni ponad 50 m2, składający się holu (poczekalni), dużego pomieszczenia usługowego i wc, dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Można go całkowicie oddzielić od pozostałych pomieszczeń, uzyskując niezależny gabinet, pracownię, biuro lub punkt usługowy.

Część mieszkalna z drugim wejściem oraz niezależną komunikacją wewnętrzną daje domownikom komfort i azyl. Na parterze znajduje się słoneczny salon z kominkiem i zaciszny taras, kuchnia oraz łazienka i kotłownia. Na poddaszu – 4 duże sypialnie. Jedna z nich to wygodny apartament małżeński z własną łazienką, garderobą i loggią. Jest tu również pralnia i łazienka doświetlona oknem dachowym. Interesujący projekt na planie krzyża z czterema ścianami szczytowymi, dużymi oknami i zwracającą uwagę kolorystyką elewacji.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>M89c - Nasze szczęście - wariant III

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M89c Nasze szczęście - wariant III - rzut parteru Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M77a - Dwa światy - wariant I

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 190,3 m2Powierzchnia użytkowa części usługowej 40,5 m2

Powierzchnia garażu 21,1 m2Liczba pokoi (z salonem) 6Wymiary działki 25,40 x 21,50 m 

To tradycyjny budynek o zwartej bryle, który można zbudować na każdej działce odpowiadającej wielkością. Sprawdzi się na działce z wjazdem od północy.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M77a Dwa światy - wariant I - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Dwa światy - wariant I to duży dom przeznaczony dla licznej, cztero- lub pięcioosobowej rodziny. Oprócz standardowych pomieszczeń mieszkalnych w jego powierzchni mieści się również spora część usługowa (zajmuje prawie 40 m2), do której prowadzi osobne wejście z zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala na prowadzenie dowolnej działalności handlowej bądź usługowej (np. gabinetu lekarskiego, kosmetycznego, biura lub sklepu), bez utrudniania życia domownikom.

Z zewnątrz budynek prezentuje się bardzo okazale, ale zarazem swojsko i przytulnie. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu tradycyjnych detali architektonicznych tj. kolumn na elewacji frontowej, klinkierowej podmurówki i kominów czy dzielonych szprosami okien, a także umiejętnemu dobraniu (zarówno kolorystycznemu, jak i fakturowemu) materiałów wykończeniowych – tynku oraz drewna, które optycznie go „ociepla” i nadaje przyjazny wygląd.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>M77a - Dwa światy - wariant I

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M77a - Dwa światy - wariant I - rzut parteru Link: Sprawdź projekt >>>

Budynki usługowe z częścią mieszkalną

Murator U16

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska 

Powierzchnia netto budynku 251,8 m2

Powierzchnia użytkowa części usługowej 95,7 m2

Powierzchnia użytkowa 108,5 m2

Wysokość pomieszczeń parteru 3,42 m

Budynek zaprojektowany z myślą o adaptacji na sklep, punkt usługowy, obiekt małej gastronomii, biuro, pracownię, gabinet. Wejście do obu części budynku znajduje się na elewacji frontowej. Nie ma bezpośredniego przejścia z lokalu firmowego do części mieszkalnej. Zwarty budynek na planie prostokąta można zbudować na niedużej działce.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt U16 Budynek usługowy z częścią mieszkalną, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

U16 to budynek usługowy murowany, z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony. Na parterze zaprojektowano pomieszczenie usługowe o powierzchni prawie 73 m2 oraz zaplecze magazynowe i socjalno-sanitarne. Na poddaszu przewidziano wygodne i funkcjonalne mieszkanie dla 3-4 osobowej rodziny. Jest w nim obszerny salon, kuchnia, łazienka oraz dwie sypialnie, w tym jedna z garderobą. Pomieszczenia są dobrze doświetlone dzięki oknom w ścianach szczytowych oraz szeregowi okien dachowych zainstalowanych w wysokich połaciach.

Więcej szczegółów projektu>>>Murator U16

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator U16 - rzut parteru Link: Sprawdź projekt >>>

Murator U20

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska 

Powierzchnia netto budynku 310,2 m2

Powierzchnia użytkowa części usługowej 84,7 m2

Powierzchnia użytkowa 110,5 m2

Wysokość pomieszczeń parteru 3,08 m

Budynek sprawdzi się na długiej działce. Może być ona narożna, co ze względu na firmę, jest korzystne. Wejście do części mieszkalnej prowadzi przez garaż albo przez drzwi z boku w tyle domu.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt U20 Budynek usługowy z częścią mieszkalną, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

U20 to budynek usługowy murowany, z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony. Na parterze zaprojektowano pomieszczenie usługowe o powierzchni prawie 64 m2, niewielkie zaplecze sanitarno-biurowe oraz kotłownię i garaż. Z części usługowej jest bezpośrednie przejście do przedsionka prowadzącego na klatkę schodową. Na poddaszu przewidziano wygodne i funkcjonalne mieszkanie dla 3–4 osobowej rodziny. Obejmuje ono duży salon, kuchnie i dwie sypialnie oraz łazienkę i pralnię z toaletą.

Więcej szczegółów projektu>>>Murator U20

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator U20 - rzut parteru Link: Sprawdź projekt >>>

Murator UC42a

Autor inż. Ryszard Fabrowski

Powierzchnia netto budynku 206,2 m2Powierzchnia użytkowa części usługowej 74,3 m2

Powierzchnia użytkowa 118,4 m2Wysokość w kalenicy 8,20 m Wysokość pomieszczeń parteru 3,00 m

Duży budynek usługowy piętrowy z obszernym lokalem usługowym, w którym z powodzeniem można urządzić sklep, gabinet, pracownię albo małą gastronomię. Budynek jest na planie zbliżonym do kwadratu. Można go zbudować na niedużej działce.

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt UC42a Budynek usługowy z częścią mieszkalną, inż. Ryszard Fabrowski Link: Sprawdź projekt >>>

UC42a to budynek murowany, piętrowy, niepodpiwniczony. Na parterze zaprojektowano pomieszczenie usługowe o powierzchni ponad 50 m2 oraz zaplecze socjalno-sanitarne. Z części usługowej nie ma bezpośredniego przejścia do mieszkania. Drzwi doń wiodące są umieszczone na tyle domu. Z klatki schodowej wchodzi się na piętro, na którym przewidziano wygodne mieszkanie dla 3-4 osobowej rodziny. Na uwagę zasługuje pokój dzienny z aneksem kuchennym o łącznej powierzchni prawie 50 m2. Są tam również dwie sypialnie, z których jedna jest typu master bedroom.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>Murator UC42a

Domy dla osób prowadzących firmę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator UC42a - rzut parteru Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.