Dom pasywny z ogrodem zimowym. Projekt Sky Garden

2013-04-16 14:38 Anna Okołowska|Piotr Laskowski|Radosław Murat
Duże przeszklenia z przesuwnymi zaslonami
Autor: MENTHOL ARCHITECTS Przesuwne panele latem skutecznie zabezpieczają wnętrze domu przed promieniami słońca i przegrzaniem  

To nie tylko dom energooszczędny, ale także piękny i funkcjonalny. Architekci zaprojektowali na dachu oazę zieleni – dającą wytchnienie domownikom – bezcenną dla mieszkańców miast.

Ten dom spełnia rygorystyczne wymogi standardu NF15, który określa zapotrzebowanie domu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji jako nie większe niż 15 kWh/(m2·rok). Został zaprojektowany na planie kwadratu o wymiarach 10 x 10 m. Jego zwarta bryła gwarantuje mniejsze straty energii niż te, do których dochodziłoby w domu jednokondygnacyjnym o takiej samej powierzchni. Można go zrealizować na niedużej miejskiej działce o wymiarach 20 x 20 m. Wielkość domu i możliwość wznoszenia go na niewielkich działkach.

Kostka zmienną jest

Budynek ma nowoczesną, prostą formę ściętego sześcianu. Nad fragmentem piętra od frontu architekci na płaskim dachu umieścili podniebny ogród. Jedną trzecią frontowej elewacji stanowi ażurowa ściana ogrodu z drewnianych bali, za którymi umieszczone są przesuwne panele poliwęglanowe. Boczne, ukośne ściany ogrodu osłaniają go – są zamknięte. Jednak dzięki temu, że przeszklenie zajmuje tak znaczną część elewacji, można eksponować różne rośliny (kwiaty, krzewy ozdobne albo bluszcze), a zmieniając roślinną aranżację, odmieniać oblicze domu.

Zieleń - główna ozdoba elewacji

Bez wątpienia zieleń widoczna nad dwoma kondygnacjami budynku stała się główną ozdobą elewacji. Poza tym „lewitujące ogrody” – jak mówią o nich autorzy projektu – mają jeszcze tę zaletę, że w nieoczywisty sposób wprowadzają zieleń do miasta. Na tle białego tynku drewniane przesuwne panele i ich metalowe prowadnice układają się w wyraźny graficzny rysunek. Najlepiej widać to od strony ogrodu. Dzięki przesuwnym panelom drewnianym ogrodowa elewacja może diametralnie zmieniać swój wygląd. Rozsunięte panele przypominają nowoczesną wersję okiennic znanych ze starych domów. Po ich zasunięciu bryła staje się nowocześniejsza, bardziej dynamiczna.

Ogród na poddaszu
Autor: MENTHOL ARCHITECTS Ogród na poddaszu ma 27,6 m2, może więc być miejscem nie tylko relaksu, ale także spotkań towarzyskich. Latem można korzystać z niego jak z otwartego tarasu, a zimą pod zamkniętym dachem doceniać dobrodziejstwa oazy zieleni

Nowoczesność i funkcjonalność

Blisko 154 m2 powierzchni netto i ogród zimowy (27,6 m2) to przestrzeń dla czteroosobowej rodziny. Jej podział różni się od tego, który znamy z dawnych domów-kostek. Najbardziej oczywistą różnicą jest stworzenie dużego ogrodu zimowego – luksusowej przestrzeni rekreacyjnej. To niejedyna różnica. Choć budynek ma takie wymiary jak wiele kostek sprzed lat, jego wnętrze zasadniczo odbiega od PRL-owskich standardów. Architekci stworzyli otwartą strefę dzienną – salon połączyli z jadalnią i kuchnią. W ten sposób otrzymali przestrzeń ponad 40 m2, na której może wygodnie toczyć się codzienne życie rodzinne. Także sypialnie są przestronne – dwie mają po 14,1 m2 – a nowoczesny master bedroom (zespół pomieszczeń, który zazwyczaj obejmuje sypialnię, garderobę i łazienkę) blisko 27 m2. Poszczególne jego strefy oddzielają wygodne drzwi przesuwne. 

Tu znajdziesz więcej informacji o konstrukcji i wykończeniu domu Sky Garden

Taras częścią salonu

Najbardziej spektakularne jest przeszklenie tarasowe umieszczone niemal na całej elewacji ogrodowej i w narożniku domu. Usytuowanie tak dużego przeszklenia w dwóch sąsiadujących płaszczyznach zapewnia najskuteczniejsze otwarcie domu na taras i ogród. Dzięki niemu taras staje się częścią salonu. Potrafi też w pogodne dni zamienić się w jadalnię. Duże okna są również w sypialniach, a niezwykle funkcjonalne okno nad zlewem w kuchni i łazience. O tym, jak istotne dla autorów projektu jest połączenie wnętrza z otaczającym ogrodem, świadczy choćby to, że mimo iż dom jest pasywny, wszystkie okna są otwieralne (latem można wybrać naturalną wentylację).

NIE PRZEGAP:

WIDEO: Laureaci Konkursu Energooszczędny Dom Dostępny Menthol Architect

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE