| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z belek dwuteowych

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z belek dwuteowych

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą mieć wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła U. Można to osiągnąć, gdy wzniesie się go w konstrukcji szkieletowej powstałej z drewnianych belek dwuteowych.

Autor: MENTHOL ARCHITECTS

Architekci zaproponowali różne możliwości wykończenia elewacji – tynkiem, drewnem albo cegłą. Widoczny za ażurową ścianą ogród i zielony dach garażu dobudowanego do bryły domu to więcej zieleni w centrum miasta

Konstrukcja z belek dwuteowych

Aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,092 W/(m2.K), zastosowano specjalną technologię umożliwiającą użycie jak najgrubszej warstwy termoizolacyjnej. W takich sytuacjach zawsze sprawdza się szkielet drewniany. Do budowy domu Sky Garden przewidziano więc jako materiał konstrukcyjny dwuteowniki drewniane. Mają one drewniane stopki, które łączy cienki środnik z materiału drewnopochodnego. Wysokość takiego dwuteownika wynosi 30 cm. Szerokość obu stopek to 4,5; 6 lub 9 cm, a środnik ma grubość zaledwie 6 lub 8 mm. Belki takie mają dwie podstawowe zalety:

  1. między dwoma dwuteownikami zmieści się więcej wełny niż między belkami z drewna litego. Jedynie cienki środnik i wąskie stopki będą fragmentami o izolacyjności cieplnej mniejszej od wełny. W przypadku tradycyjnego szkieletu byłyby to belki o większym przekroju tworzące poważniejszy mostek termiczny;
  2. są bardziej wytrzymałe na zginanie i skręcanie od drewna litego. Budując dom z belek dwuteowych, między ich stopki – z obu stron środnika – wkłada się cienkie pasy materiału ociepleniowego docięte tak, aby dobrzewypełniły wolne przestrzenie. Dopiero po dociepleniu belek układa się między nimi wełnę. Niektórzy producenci dostarczają takie belki już z wmontowaną wkładką z wełny mineralnej.

Izolacja termiczna

Kolejnym krokiem w celu wyeliminowania mostków i zwiększenia łącznej grubości ocieplenia jest dodanie warstwy wełny od zewnątrz i od środka domu. Dzięki temu belki konstrukcyjne będą z obydwu stron otulone materiałem ciepłochronnym, aby nie przewodzić ciepła ze środka na zewnątrz. W tym projekcie zaplanowano zastosowanie wełny szklanej o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,34 W/(m.K). Wełna przewidziana od zewnątrz ma współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,5 W/(m.K). Gdyby podsumować materiały,z których mają powstać ściany tego domu, okazałoby się, że grubo ponad 50% ich objętości to wełna szklana, a resztę stanowią belki dwuteowe, okładziny oraz okna i drzwi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podłoga – magazyn ciepła

Wełna szklana to świetny materiał chroniący przed ucieczką ciepła. Nie radzi sobie jednak z jego magazynowaniem. Teoretycznie budynek nie musi akumulować ciepła, ale wówczas mieszka się w nim mniej komfortowo, dość szybko się bowiem wychładza, gdy odłączymy źródła ogrzewania. Warto więc pomyśleć o jakimś elemencie wewnątrz domu, który będzie zdolny akumulować nadmiar ciepła i stopniowo oddawać je, gdy zacznie się robić chłodniej. Jest to szczególnie ważne w domach pasywnych, w których już od wiosny lub początku lata wyłącza się ogrzewanie i pozyskuje ciepło głównie ze słońca. Bufor pozwala wtedy zniwelować różnicę temperatury wewnątrz między dniem a nocą. W domu Sky Garden takim buforem ma być podłoga parteru. Między żelbetową płytą fundamentową a podłogą znajdzie się piasek – sypki magazyn energii cieplnej.

Tu dowiesz się, jak ogrzewany jest dom Sky Garden i jakie rozwiązania instalacyjne w nim zastosowano

Okna energooszczędne

W domu, którego przegrody zewnętrzne mają U = 0,092 W/(m2.K), zastosowanie zwykłych okien zniweczyłoby cały efekt. Zaplanowano więc okna o wysokiej izolacyjności cieplnej. To okna o sześciokomorowych ramach z PCW wzbogaconych klinem termoizolacyjnym i dwukomorowych szybach z tak zwaną ciepłą ramką. Przewidziano okna energooszczędne o współczynniku U = 0,5 W/(m2.K). Dzięki technologii szkieletowej, w jakiej będzie zbudowany dom, okien nie trzeba wysuwać poza lico ścian, co byłoby konieczne w przypadku muru z bloczków bądź pustaków, aby uniknąć mostków termicznych na obwodzie ościeżnic. W przypadku tego domu wystarczy osadzić je blisko zewnętrznej strony ścian, mniej więcej w 1/3 ich grubości. Drzwi też nie mogą pozostawać w tyle. Projektanci przewidują wykorzystanie ocieplonych drzwi wejściowych z PCW, których współczynnik U wyniesie 0,62 W/(m2.K).

Autor: MENTHOL ARCHITECTS

Wnętrze domu pozostaje w zgodzie z jego konstrukcją – ściany i sufity są wykończone drewnem

Panele nad ogrodem

Wyróżniającym elementem omawianego projektu jest ogród zimowy w bryle budynku. Korzystających z niego mieszkańców przed deszczem ochronią specjalne ręcznie rozsuwane panele z poliwęglanu. Są one przystosowane do łączenia na pióro i wpust. Poruszać się będą po stalowych prowadnicach. Po zamknięciu szczelność poliwęglanowego daszku zapewni system uszczelek. Poliwęglan jest przezroczysty, więc gwarantuje dobre nasłonecznienie ogrodu. Ma też niezłe właściwości termoizolacyjne dzięki powietrzu zamkniętemu w jego komorach. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,0 W/(m2.K), co jest wartością wystarczająca dla przegrody w pomieszczeniu rekreacyjnym przeznaczonym do użytkowania głównie w ciepłe dni, a zimą służącym jako nieogrzewane pomieszczenie do uprawy roślin.

Pokrycie z paneli na rąbek

Dom Sky Garden będzie miał trwałe i lekkie pokrycie z paneli blaszanych łączonych na zatrzask. Dlaczego ich lekkość ma aż takie znaczenie? To proste. Między elementami konstrukcji dachu także muszą zmieścić się gruba warstwa ocieplenia oraz dwie warstwy dodatkowe – nad i pod więźbą. Ponieważ wełna mineralna nie należy do materiałów lekkich, stanowi znaczne obciążenie dla krokwi z belek dwuteowych. Aby więc dodatkowo nie dociążać tak obarczonej więźby, warto zastosować jak najlżejsze pokrycie. Panele mają fabrycznie wyprofilowane rąbki stojące. Łączy się je wzajemnie na zatrzask. Oparcie znajdują na podkonstrukcji z kontrłat i łat. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania współczynnik przenikania ciepła U wyniesie zaledwie 0,092 W/(m2.K), czyli tyle samo co dla ścian zewnętrznych.

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów. Galeria

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż...

Przenoszenie domu drewnianego. Czy bardziej się...

Kupno i przeniesienie starego domu drewnianego może być w trudnych czasach sposobem na niedrogie...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...