Opróżnianie szamba. Gmina może skontrolować czy masz umowę na wywóz ścieków

2022-01-13 9:48

Gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szambo zgodnie z przepisami i czy mają podpisaną umowę z firmą zajmującą się wywozem nieczystości. Za utrudnianie kontroli będzie grozić kara grzywny. Tak wynika z projektu nowelizacji prawa wodnego, który został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Wywóz szamba
Autor: GettyImages Gmina będzie mogła kontrolować czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy na wywóz ścieków

Opracowanie przepisów jest odpowiedzią na przeprowadzone kontrole w ostatnich latach. Wykazały one wiele nieprawidłowości, m.in. w sposobie pozbywania się nieczystości ciekłych przez mieszkańców nieruchomości i bierności gmin w tym zakresie.

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury chce dać gminom odpowiednie narzędzia prawne, aby mogły prowadzić kontrole i sprawdzać czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Usprawnienie procedur

Nowelizacja przepisów wynika z tzw. ściekowej dyrektywy unijnej. Komisja Europejska wskazała, że Polska nie wdrożyła jej w prawidłowy sposób i jeżeli nie zastosuje środków naprawczych może nałożyć na Polskę dotkliwe kary finansowe. Nieprawidłowości tym zakresie wykazywały również kontrole Najwyższej Izby Kontroli.

Zgodnie z dyrektywą 91/271/EWG polskie prawo ma doprecyzować procedury związane z wyznaczaniem, zmianą lub likwidacją aglomeracji, usprawnić procedury związane z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych, wprowadzić zmiany w zakresie zgód wodnoprawnych, zapewnić odpowiednią jakość oczyszczania ścieków odprowadzanych taborem asenizacyjnym ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w zależności od wielkości aglomeracji, a także ustanowić kary administracyjne za naruszenie zobowiązań aglomeracji.

Wywóz szamba
Autor: GettyImages Nie tylko Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych przez mieszkańców i bierności w tym temacie gmin. Nieprawidłowości już kilkakrotnie wykazywały kontrole Najwyższej Izby Kontroli

Gmina będzie mogła sprawdzić, czy masz umowę na wywóz szamba

W nowelizacji przepisów Prawa wodnego i innych ustaw, m.in. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znajdą się przepisy upoważniające gminy do przeprowadzania kontroli nieruchomości i sprawdzania, czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba.

Przeczytaj też:

Za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym kontroli czy właściciel nieruchomości wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy lub oczyszczalnię przydomową będzie grozić kara grzywny. Obowiązki gminy zostaną też rozszerzone o organizację odbierania komunalnych osadów ściekowych.

Zgodnie z projektem ustawy osoba, która będzie utrudniać lub udaremniać przeprowadzenie kontroli będzie podlegać karze grzywny.

Kary dla gmin za niewłaściwe odprowadzanie ścieków

W związku z tym, że Polsce grożą kary finansowe w przypadku niezrealizowania wymogów dyrektywy ściekowej, resort infrastruktury proponuje wprowadzenie administracyjnej kary pieniężnej dla gmin w aglomeracji, które do 31 grudnia 2027 r. nie spełnią wymogów. Kara ma być obliczana tak samo jak ustalane są kary przez KE z tytułu naruszenia dyrektywy, czyli wielokrotność kwoty 200 zł za jeden RLM (równoważna liczba mieszkańców).

W związku z tym, że celem kary w przypadku wystąpienia naruszenia jest jego usunięcie (co w niektórych przypadkach następuje przez dokonanie odpowiednich inwestycji) przedmiotowa kara w przypadku braku usunięcia naruszenia będzie nakładana w każdym roku zamiast jednorazowo. Wysokość kary za jeden RLM ustalono na podstawie szacunkowych kosztów, które mogą wynikać z kar nałożonych na Polskę w związku z naruszeniem dyrektywy 91/271/EW.

Należy wskazać, że brak usunięcia naruszeń przepisów unijnych może skutkować nałożeniem kar finansowych na Polskę. Zakłada się, że wpływy z tytułu ww. administracyjnych kar pieniężnych będą w 90% stanowiły przychody budżetu państwa, a w 10% PGW WP, które mają zapewnić odpowiednie środki na obsługę procesu nakładania tych kar.

Sonda
W jaki sposób odprowadzasz ścieki?