Pozwolenie na rozbiórkę 2023 dostaniesz szybciej! Wniosek od 1 stycznia tylko elektronicznie

2022-11-10 12:16

Pozwolenie na rozbiórkę od stycznia 2023 roku tylko w wersji elektronicznej. Ponadto nowe prawo budowlane wprowadza ujednolicenie kar nakładanych na urzędy, za przewlekłe rozpatrywanie spraw i wydawanie z opóźnieniem pozwoleń na rozbiórkę.

rozbiórka
Autor: Wiktor Greg Na sprzedawanych działkach budowlanych stoją czasami stare, popadające w ruinę budynki. Ich rozbiórka wymaga załatwienia formalności urzędowych. Od stycznia 2023 roku będzie to łatwiejsze. Wszystko załatwimy przez Internet, a urząd musi przestrzegać terminów wydawania pozwoleń, bo grozi kara za zwłokę

Główną intencją zmian wprowadzanych od 1 stycznia 2023 do Prawa Budowlanego jest przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Sprzyjać ma temu przede wszystkim cyfryzacja budownictwa (np. wprowadzenie elektronicznego dziennika budowy) oraz rozszerzenie i ujednolicenie kar nakładanych na urzędy, za przewlekłe rozpatrywanie spraw związanych z procesem budowlanym.

Kary dla urzędów za przekroczeni terminów wydawania pozwoleń na rozbiórkę

Jedną ze znaczących i oczekiwanych zmian w zakresie Prawa budowlanego 2023, jest wprowadzenie kary za niedotrzymanie terminu wydania pozwolenia na rozbiórkę.

Malejąca liczba atrakcyjnych działek budowlanych w całym kraju sprawia, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów i deweloperów zaczynają cieszyć się działki, na których już znajdują się zabudowania. W zależności od ich stanu i wartości architektonicznej, czasami zapada decyzja o remoncie i dostosowaniu do współczesnych wymogów, coraz częściej są jednak one po prostu wyburzane.

Przeczytaj też: Nowe prawo budowlane od stycznia 2023 r. Czeka nas rewolucja! Co się zmieni?

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi, a co za tym idzie - drogim pieniądzem, maksymalne skrócenie procesu inwestycyjnego staje się jednym z istotnych czynników decydujących o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Czasem przeszkodą w takim szybkim działaniu były i są urzędy, a raczej przewlekłość ich działania przy wydawaniu decyzji, w tym tych o pozwoleniu na rozbiórkę ­­- mówi Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Prawo budowlane 2023 ujednolica ramy czasowe dla urzędów

Działając zgodnie z myślą o przyspieszeniu całego procesu budowlanego, w nowelizacji Prawa Budowlanego, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku, wprowadzono istotne zmiany w tym zakresie. Do art. 30b „Wniosek o pozwolenia na rozbiórkę” dodano podpunkt 2a: „Do decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę stosuje się odpowiednio art. 35 ust. 6–8”.

To bardzo istotna zmiana z punktu widzenia inwestorów, ponieważ jasno określa ramy czasowe, w jakich właściwy urząd zobowiązany jest wydać pozwolenie na rozbiórkę. Oznacza to, że pozwolenie na rozbiórkę powinno zostać „wydane w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji” - informuje ekspert Extradom.pl.

Wysokość kary dla urzędu

Co ważne, tym samym ustawodawca przewiduje możliwość nałożenia kary za opóźnienia i niedotrzymanie terminów przez organ wyższego stopnia, w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Niestety, środki te nie trafią na konto inwestora, ale zasilą budżet państwa.

Łatwiej w urzędzie?

Wprowadzenie ustawowego terminu wydania pozwolenia na rozbiórkę i możliwość złożenia zażalenia na jego niedotrzymania, a w konsekwencji nałożenia kary na odpowiedzialny urząd jest bardzo istotną zmianą, znacząco poprawiająca pozycję inwestora w kontaktach z urzędami.

Przeczytaj też: Jak wypełnić wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Oczywiście i od tej reguły są wyjątki, przepisy te nie obowiązują w przypadku kiedy konieczne jest rozpatrzenie wpływu inwestycji na obszary objęte programem Natura 2000. Tak samo, jak w innych przypadkach do okresu 65 dni nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu – dodaje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę od 2023 roku wyłącznie elektronicznie

Określenie przepisami czasu, w jakim powinna zostać wydane pozwolenie na budowę jest główną, ale nie jedyną zmianą dotyczącą rozbiórek obiektów. Zgodnie z ideą cyfryzacji budownictwa, od 1 stycznia 2023, wniosek o rozbiórkę będzie można składać wyłącznie w postaci dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo. To samo dotyczy zgłoszenia rozbiórki, również można będzie go dokonywać wyłącznie w wersji elektronicznej.

Przeczytaj też: Koniec z pozwoleniami na budowę od 2023 r.

Uproszczenie procesu inwestycyjnego, jego deregulacja i cyfryzacja są na pewno bardzo pożądanymi działaniami wychodzącymi naprzeciw wymogom czasów i oczekiwaniom inwestorów. Liczba zawiłości naszego Prawa Budowlanego sprawiają, że takie działania są bardzo potrzebne. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będą one kontynuowane z jeszcze większym naciskiem na uproszczenie i zwiększenie przejrzystości zarówno samych przepisów budowlanych, jak i wynikających z ich zapisów procedur.