Koniec z pozwoleniami na budowę od 2023 r.? Rząd zapowiada ich likwidację!

2022-08-16 15:17
Budowa bez pozwolenia
Autor: Agnieszka Kubacka Rząd zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

Kolejna rewolucja w prawie budowlanym. Rząd pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. Na razie budowanie na zgłoszenie dotyczy domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało także, że w internecie są już dostępne do pobrania darmowe projekty domów do 70 m2.

Każdy dom bez pozwolenia niezależnie od wielkości

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało zmiany w prawie budowlanym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę. Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej.

"Ustawa będzie wprowadzona (...) na jesieni, w najbliższych miesiącach, a wprowadzimy ją w życie wraz z 1 stycznia 2023 r." - zadeklarował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak będą wyglądały nowe procedury

Będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru, polegającą na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania.

Nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy, będzie natomiast ograniczenie co do wysokości - budynki te będą mogły mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Z prezentacji resortu wynika też, że kierownik budowy będzie obligatoryjny dla budowy domu powyżej 70 m kw.

Projekty domów bez pozwolenia do 70 m2 do pobrania za darmo

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw na zgłoszenie. To jeden z elementów reformy Polskiego Ładu.

GALERIA: te projekty domów do 70 m2 pobierzesz za darmo

By wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest konieczne, jeśli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po zmianach termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla domu do 70 m2. skrócono do 21 dni.

SPRAWDŹ: Dom do 70m2 na zgłoszenie - jak zbudować dom bez pozwolenia wg nowych przepisów >>>

Aby ułatwić proces budowlany, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Resort właśnie poinformował, że można już korzystać z darmowych projektów domów do 70 m2. W ręce obywateli trafiły pierwsze 22 projekty z 70. 

Każdy obywatel, będzie miał na stronie GUNB możliwość wyszukania najkorzystniejszego dla siebie projektu po kryteriach, które w ramach funkcjonalności strony, będzie mógł wybrać – w zależności od własnych oczekiwań. Są to projekty stworzone przez fachowców - funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze -  dostępne dla obywateli całkowicie za darmo. 

Listen to "Rząd obiecuje pomoc w spłacaniu kredytów mieszkaniowych. Kto na tym zyska a kto straci?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE