Fakro zainwestuje w USA zamiast w Nowym Sączu. Czy biurokracja zabiła szansę dla Sądecczyzny?

Sądecczyzna straciła szansę na nowe miejsca pracy. Firma Fakro zdecydowała się na uruchomienie produkcji schodów strychowych w USA. Pierwotnie planowano otworzenie fabryki na rynek amerykański w Nowym Sączu, jednak władze miasta nie wyraziły na to zgody.

Zakład produkcyjny

i

Autor: Oranat Taesuwan / Getty Images Po czterech latach walki z biurokracją nowosądecka firma Fakro zdecydowała się na uruchomienie produkcji schodów strychowych w USA.

Spis treści

  1. Walka Fakro z polską biurokracją
  2. Start produkcji w USA
  3. Zakład w Elizabeth City
  4. Inwestycja w USA a Polska
Murator Remontuje #2: Wylewka samopoziomująca
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Walka Fakro z polską biurokracją

Firma Fakro chciała wybudować w Nowym Sączu halę pod produkcję schodów strychowych na rynek amerykański. Niestety, nie uzyskała zgody od Urzędu Miasta. Jej walka z biurokracją w Polsce trwała cztery lata. Ponieważ firma Fakro nie chciała zaprzepaścić szansy, jaką stworzył wzrost zapotrzebowania na rynku amerykańskim, ostatecznie zdecydowała o przeniesieniu produkcji do USA, gdzie sprawy formalne załatwiono dużo sprawniej.

Start produkcji w USA

Planowany termin rozpoczęcia produkcji w Karolinie Północnej przypada na drugą połowę czerwca. Jak podkreśla sam prezes Fakro – Ryszard Florek, rynek amerykański stwarza dogodniejsze warunki dla inwestycji. Procedury, takie jak pozwolenie budowlane czy odbiory, przebiegały sprawnie, a decyzję uzyskano w krótkim czasie. Co więcej, Fakro mogło liczyć na wsparcie ze strony lokalnych władz.

Pewnym wyzwaniem była dostępność i konkurencyjność ekip budowlanych. Firma Fakro musiała również dostosować nowe modele schodów do zmienionych amerykańskich norm technicznych, co skutkowało przeniesieniem terminu startu produkcji z pierwszego kwartału 2025 roku na drugą połowę czerwca.

Prezes Fakro podkreśla również rolę zmieniających się przepisów oraz stawek celnych w USA w rozwoju lokalnych produkcji oraz wzroście znaczenia etykiety „Made in USA” w kontekście politycznym i konsumenckim.

Zakład w Elizabeth City

Na razie produkcja w zakładzie w Elizabeth City skupi się przede wszystkim na dwóch nowych modelach schodów strychowych: ognioodpornych i termoizolacyjnych, które zaprojektowano z myślą o amerykańskich wymaganiach budowlanych.

Zlokalizowanie inwestycji w Karolinie Północnej wynikało z bliskiego położenia portu morskiego Norflok, który należy do grupy największych terminali kontenerowych na wschodnim wybrzeżu, oraz dobrych połączeń komunikacyjnych – autostrada międzystanowa I-95. Istotne znaczenie miały również korzystny system podatkowy (stawka CIT wynosi 2,25%) oraz możliwość szybkiego uruchomienia produkcji w zakupionym obiekcie przemysłowym z opcją rozbudowy.

Inwestycja w USA a Polska

Fakro oddeleguje z centrali firmy w Polsce osoby, których zadaniem będzie wspieranie kadry zarządzającej zakładu w Elizabeth City. Fabryka ma zatrudniać lokalnych pracowników, wśród których znajdą się osoby polskiego pochodzenia mieszkające w USA. Produkcja w Karolinie Północnej ma uzupełnić działalność zakładów Fakro w kraju oraz zwiększyć zapotrzebowanie na komponenty i surowce wytwarzane w Polsce. W efekcie inwestycja na rynku amerykańskim może wpłynąć pozytywnie na całą Grupę Fakro.

Źródło, na podstawie którego opracowano tekst, Polska Agencja Prasowa (PAP)

Murowane starcie
Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
Murator Google News